گیلان زباله‌دان نیست
گیلان زباله‌دان نیست
جنگل‌های شمال به دلیل سود جویی برخی افراد، تاکنون از تخریب و دستبرد در امان نمانده و انتخاب جنگل به عنوان جایگاه زباله‌های شهری نیز به گفته کارشناسان خسارت جبران ناپذیری را بر پیکره این منابع کم نظیر وارد کرده است

 

تیرنگ:
جنگل‌های شمال به دلیل سود جویی برخی افراد، تاکنون از تخریب و دستبرد در امان نمانده و انتخاب جنگل به عنوان جایگاه زباله‌های شهری نیز به گفته کارشناسان خسارت جبران ناپذیری را بر پیکره این منابع کم نظیر وارد کرده است
جمعیت روبه افزایش استان‌های مازندران، گیلان و گلستان و به دنبال آن تغییر کاربری باغات و زمین‌های زراعی و ورود انبوه گردشگران به این مناطق از یک طرف و فاصله کم دریا و جنگل از طرف دیگر، ساماندهی امور شهری از جمله دفن بهداشتی زباله را به یکی از مشکلات مهم و اساسی این استان‌ها تبدیل کرده است.
بحث زباله و مدیریت پسماند البته از سال‌ها پیش به یکی از مهم‌ترین چالش‌های زیست محیطی شهرها و روستاهای کشور تبدیل شده اما در نقاطی مانند گیلان به واسطه وجود جمعیت شناور قابل توجه در فصل‌های مختلف به علت گردشگرپذیر بودن، از شدت و حساسیت بیشتری برخوردار است.
دستگاه‌های ذی‌ربط اذعان می‌کنند روزانه نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ تن زباله تنها در گیلان تولید می‌شود و کلان‌شهر رشت بیشترین سهم را از زباله‌های تولیدی این استان دارد.
دستمال‌های کاغذی، پاکت و فتیله سیگار، لیوان‌ها و سفره‌های یک‌بار مصرف، ظرف‌های پلاستیکی نوشابه و آب معدنی، پوشک بچه، تیغ، کیسه‌های پلاستیکی، پاکت‌های چیپس و پفک، بسته‌های لواشک و بستنی، پوست انواع میوه، ته‌مانده‌های آجیل، ظرف‌های خالی شامپو و خمیر دندان تنها بخشی از زباله‌های برجا مانده در طبیعت جنگلی و نوار ساحلی غرب دریای خزر است
در همین باره حدود 11 ماه از بسته ‌شدن لندفيل سراوان می‌گذرد. لندفيلی كه محل دفن و دپوی زباله تعداد زياديچی از شهرها و روستاهاي گيلان بود . در اين مدت كه به گفته مسوولان امر، فقط زباله‌های ريجكتی جهت ديواره‌سازی به اين محل وارد می‌شود، مهم‌ترين مبحث كه معرفی جايگزينی برای بزرگ‌ترين لندفيل گيلان است، مغفول مانده و جهت سامان دادن اين چالش از مديران شهری و روستايی خواسته شده است تا در مناطق تحت مسووليت خود، پسماند را مديريت كنند و در اولين اقدام طبق مشاهدات ميدانی سطل‌های زباله از برخی محلات جمع‌آوری شده و به مردم توصيه شده است تا نسبت به كاهش پسماند و بازيافت در محل اقدام كنند. اما آنچه در عمل اتفاق افتاده فاجعه‌ای است كه باعث شده علاوه بر دفنگاه‌های كوچك و بزرگی كه پيش از اين و به‌طور غير استاندارد و غير بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، مناطق ديگری هم درگير آلودگی شوند. دپوی موقت زباله در مناطقي كه نزديك اماكن مسكوني هستند، عدم مهار شيرآبه و آلودگی رواناب‌ها، سوزاندن غيراصولی زباله، دفن و خاك‌دهی بدون در نظر گرفتن شيب مناسب جهت عدم درگيری مناطق جنگلی و ساحلی و… از جمله مشكلاتي است كه اين روزها گيلان در مقوله مديريت پسماند با آن مواجه شده است كه بخشی از آن مربوط به مناطقی بوده كه ديگر امكان استفاده از لندفيل سراوان را ندارند و بخشی هم مربوط به لندفيل‌هايی است كه سال‌هاست مورد استفاده بوده‌اند اما هيچ ‌وقت نسبت به استانداردسازی آنها اقدام نشده است.

استاندار گیلان با بیان اینکه حفظ محیط زیست از برنامه‌های راهبردی دولت سیزدهم است، گفت: فرهنگ سازی در راستای طرح تفکیک زباله از مبدا ضرورت دارد.
‌اسدالله عباسی در همایش شهرداران استان گیلان با محوریت تفکیک زباله اظهار کرد: شهرداران مسئول مدیریت شهری هستند لذا این امر باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه شهرداری‌های نوآور دارای برنامه در موضوع فرآیند تفکیک زباله تا مقصد مورد حمایت قرار می‌گیرند، افزود: چهره شهرها و روستاهای گیلان نباید با زباله و عدم توجه به مدیریت پسماند خراب شود.
عباسی با تاکید بر اینکه مدیریت پسماند و حوزه معاونت امور عمرانی استانداری و معاونان برنامه‌ریزی و عمرانی فرمانداری‌ها و شهرداران گیلان در سریع‌ترین زمان و با تشکیل جلسات مشترک گزارشات شفافی در موضوع پسماند ارائه دهند، ادامه داد: در ورودی‌های شهرهای مختلف اعم از مناطق گردشگری در خصوص تفکیک زباله از مبدا فرهنگ سازی و مورد توجه قرار گیرد.
وی بر ضرورت توجه به آموزش به گروه‌های مختلف تاکید کرد و ادامه داد: آموزش حفظ محیط زیست و تفکیک زباله از مبدا به دانش‌آموزان در مدارس مهم است ضمن اینکه در این موضوع از ظرفیت نماز جمعه نیز می‌توان بهره برد.
استاندار گیلان حفظ محیط زیست را از برنامه‌های راهبردی دولت سیزدهم عنوان کرد و ادامه داد: شهرداران از ظرفیت‌های مردمی و سمن‌های فعال در حوزه حفظ محیط زیست و تفکیک زباله از مبدا بهره گیرند.
عباسی در ادامه سخنانش خطاب به شهرداران حاضر در این همایش، بر حفظ و نگهداری شهرها تاکید کرد و افزود: المان هر شهری باید متناسب با آن شهر بوده لذا شهرداران باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
استاندار گیلان خطاب به شهرداران مبنی بر اینکه پیشنهادات مختلف در موضوع زباله سوز را حتماً به حوزه استانداری اطلاع دهید، گفت: شهرداران در این خصوص اهتمام جدی داشته باشند و از افراد مطلع مشورت بگیرند.