گوشت قربانی! / آقای محسنی دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را ؟!
گوشت قربانی! / آقای محسنی دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را ؟!
محسنی بندپی  17 خرداد 99 در نشست خبری خود با تاکید بر این که باید استان مازندران را به شکل یکپارچه نگریست و از نگاه شرقی و غربی دوری جست، افزود : «جدا شدن غرب مازندران به عنوان استانی جدید هیچ نفعی به حال مردم ندارد و معیشت مردم هم بهبود نمی یابد بلکه باید در سایه تعامل با مسئولان دستگاه های اجرایی برای رفع مشکلات اساسی مردم تلاش و برنامه ریزی کرد.»

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر*: جدایی از مازندران و تشکیل استانی جدید موضوع تازه ای نیست بلکه از سال ها قبل توسط برخی مسئولان و نمایندگان غرب استان مطرح می شود که مصمم ترین آن ها احمدی لاشکی نماینده سابق مردم نوشهر و چالوس در مجلس بود.

نماینده ای که نتوانست شعارها و وعده های انتخاباتی خود را در طول دو دوره حضور در مجلس محقق سازد از اینرو در اقدامی فرار به جلو، ساز جدایی از مازندران و تشکیل استان جدید را کوک می کرد!

به تازگی هم ولی الله فرزانه نماینده نور و محمودآباد و محمدعلی محسنی بندپی نماینده نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس، برای جدایی محمودآباد تا رامسر از مازندران و تاسیس استان جدید درخواست داده اند.

این در حالی است که محسنی بندپی سال گذشته نظر دیگری داشت و شدیدا مخالف جدایی از مازندران و تشکیل استان جدید بود و پرداختن به آن را ناشی از ضعف نمایندگان و مسئولان غرب مازندران می دانست!

وی  17 خرداد 99 در نشست خبری خود با تاکید بر این که باید استان مازندران را به شکل یکپارچه نگریست و از نگاه شرقی و غربی دوری جست، افزود : «جدا شدن غرب مازندران به عنوان استانی جدید هیچ نفعی به حال مردم ندارد و معیشت مردم هم بهبود نمی یابد بلکه باید در سایه تعامل با مسئولان دستگاه های اجرایی برای رفع مشکلات اساسی مردم تلاش و برنامه ریزی کرد./ ایرنا».

حال در این یکسال چه گذشت که نظر آقای نماینده 180 درجه تغییر کرد و از این رو به آن رو شد را فقط باید از خود ایشان پرسید! البته شاید آقای محسنی خود به خاطر نداشته باشد که سال گذشته چه نظری داشت و بر چه مبنایی آن اظهارات را مطرح کرده! شاید چون نماینده قبلی حوزه انتخابیه (آقای لاشکی) موافق جدایی بود او دم از مخالفت زده است!!

پرواضح است سرنوشت چنین نمایندگانی که ثبات فکر و رای ندارند و هر دفعه طبق شرایط موجود، یک چیز می گویند و بنا بر مصلحت ها و منفعت ها تصمیم می گیرند نه از روی عقل و استدلال، بهتر از این نخواهد شد!

البته ما و مردم انتظاری هم از چنین نمایندگان نان به نرخ روز خور و باری به هر جهت نداریم و راه آن ها را از دیگر نمایندگان دارای عرق استانی جدا می دانیم.

اما آنچه غیر قابل کتمان است تجزیه مازندران ادامه دارد. استان بزرگی که استان‌های گلستان، سمنان و تهران بخشی از آن بودند و روزی از رامسر تا مراوه تپه و از شمال سمنان تا دریای خزر و از شرق تهران تا شرق گیلان کشیده شده بود، حالا از آنهمه وسعت، تنها یک راه باریک باقی مانده است و اینگونه که پیداست قرار است این راه باریک نیز نصف شود.

استانی که همچون گوشت قربانی، همواره یا مورد دست درازی و چشم طمع استان های همسایه بوده یا مورد تهدید نمایندگان غرب استان که ساز جدایی کوک می کرده و می کنند و هر دهه بخش های بزرگی از آن جدا و کوچکتر از دهه قبل می شود.

شهمیرزاد، فیروزکوه، گدوک، امامزاده هاشم، خطیرکوه، میانکاله، سورت و … نام هایی که جدایی آن ها یا زمزمه های جدایی آن ها را بسیار شنیدیم. در این میان، زمزمه های چند سال اخیر تشکیل استان جدید مازندران غربی را کجای دلمان بگذاریم!

انتظار می رود دیگر نمایندگان مازندران، پس از ارسال نامه این دو نماینده به وزیر کشور و درخواست عافیت طلبانه جدایی غرب مازندران به طور جدی به ماجرا ورود کنند و از تجزیه مازندران چه جغرافیایی و چه تاریخی، فرهنگی و تمدنی جلوگیری کنند.

واقعا جای تاسف دارد در چنین شرایطی که مردم استان در دشوارترین شرایط اقتصادی و اجتماعی به سر می برند نمایندگان آن ها در مجلس به جای همدلی و همراهی در جهت بهبود اوضاع، دم از جدایی و تقسیم استان می زنند و نمک روی زخم مردم می پاشند.

بی شک مردم فهیم غرب استان، چنین اظهارات احساسی و اغلب نشدنی را نمی پذیرند و عملکرد واقعی نمایندگانشان را ملاک قرار خواهند داد و در انتخابات بعدی مجلس، اسیر اظهارات عوامفریبانه نخواهند شد.

نکته: گروه رسانه ای تیرنگ، آمادگی دریافت و انتشار اظهارات و دیدگاه های نمایندگان نامبرده و دیگر نمایندگان استان، همچنین مسئولان و دست اندرکاران موافق و مخالف موضوع مطرح شده را از سراسر مازندران دارد.

* سردبیر گروه رسانه ای تیرنگ