گرانی بر بازار شب عید سایه انداخت
گرانی بر بازار شب عید سایه انداخت
یک قدم تا نوروز مانده و مردم استان آماده رسیدن بهار می‌شوند. بهاری که با ماه رمضان عجین شده است، اما اسفند ماه چون گذشته‌ها حال و هوای عید را ندارد و گرانی‌ها کمر خانواده‌ها را خم کرده و دیگر کمتر کسی توان خرید شیرینی، لباس و آجیل را دارد.

 

تیرنگ، الهام دهقان:
یک قدم تا نوروز مانده و مردم استان آماده رسیدن بهار می‌شوند. بهاری که با ماه رمضان عجین شده است، اما اسفند ماه چون گذشته‌ها حال و هوای عید را ندارد و گرانی‌ها کمر خانواده‌ها را خم کرده و دیگر کمتر کسی توان خرید شیرینی، لباس و آجیل را دارد.
این روزها سفره ایرانی‌ها خالی‌تر از همیشه شده است و بوی بی‌پولی در شب عید به مشام می‌رسد.
سفره‌ها آب رفته و گرانی پایش را بیخ گلوی مردم بیچاره گذاشته است.
گرانی‌ها با کم شدن مسافرت‌ها در نوروز و تابستان خود را نشان داده است  و امروز به  خوراک و پوشاک با حذف خرید گوشت، مرغ، لباس نو و… رسیده است و قدرت خرید مردم نسبت به قبل بسیار کاهش یافته است.
تفریح مردم بیچاره  با حذف  سینما همراه شده است و کنسرت دیگر برایشان خاطره شده است، تئاتر را هم کنار گذاشته‌اند و فشار گرانی تاثیر زیادی بر سلامت خانواده‌ها هم گذاشته و میوه و سبزیجات هم از سفره‌ها حذف شده است.

یکی از آجیل‌فروشان در خصوص افزایش قیمت‌ها گفت: به علت گرانی کالا‌ها و به خصوص پسته و مغزیجات مشتری‌ها نیز به‌تبع کمتر شدند و اکثر مردم تخمه آفتاب‌گردان را به آجیل ترجیح می‌دهند .
پیردهی بابیان اینکه هر سال با نزدیک شدن به سال نو با افزایش قیمت اقلام میوه، خشکبار و شیرینی مواجه هستیم، ادامه داد: این امر نظارت جدی متولیان را می‌طلبد.
او گفت: ۲۰ سال است کاسب هستم ولی قیمت‌ها در مدت اخیر به حدی بالا است که مردم قدرت خرید ندارند و کار و کاسبی‌ها کساد است.
جباری فروشنده کفش هم تا می‌فهمد خبرنگارم سرصحبت را باز می‌کند و می‌گوید: قیمت‌ها تاثیر پذیرفته از نرخ دلار و ارز از کنترل خارج شده و تقریبا مردم تمایلی به خرید کفش ندارند و تنها قیمت می‌پرسند.

کرمی یکی از شهروندان که در حال پرسیدن قیمت آجیل بود گفت در حال حاضر با افزایش تورم بازار قدرت خرید مردم به خصوص قشر کارگر جامعه کاهش چشمگیری داشته است.
جهان دل پیرمرد مسنی که در حال خرید خشکبار است در گفت‌وگو با ما، اظهار داشت: بیش از 30 سال است که در شب اول نوروز عروس و داماد به همراه نوه‌ها به خانه ما می‌آیند و دور هم جمع می‌شویم .
وی ادامه می‌دهد: چند سالی است با این قیمت‌هایی که در بازار وجود دارد و با حقوق بازنشستگی توان خرید آجیل و شیرینی نداریم و شرمنده بچه‌ها می‌شویم.

زن دیگری گفت: قیمت‌ها واقعا بالا است و دست روی هر محصولی می‌گذاریم توان خرید نداریم.
صفری گفت: بیشتر مردم تنها قیمت‌ها را پرس‌وجو می‌کنند.

✓نظارت بر بازار شب عید

مدیر کل صنعت، ‌معدن و تجارت استان مازندران در این باره گفت: هر ساله پیش از آغاز سال جدید طرح‌های نظارت بر بازار شب عید اجرا می.شود که امسال به دلیل تلاقی ماه رمضان با این ایام وضعیت متفاوت‌تری را داریم.

نادعلی کهنسال افزود: برای این منظور در ۲ بخش برنامه‌ریزی شده است که برپایی نمایشگاه‌ها و فروش فوق العاده‌ها و تامین کالا به منظور تنظیم بازار شب عید و تشدید نظارت‌ها است.

وی ادامه داد: برای این منظور عرضه مستقیم کالا در ۱۱ شهرستان از ۱۶ اسفند آغاز شد و تا ۲۷ اسفند ادامه دارد و حتی در صورت ضرورت این مدت زمان تمدید خواهد شد.
مدیرکل سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت مازندران توضیح داد:‌ در این مدت زمانی و در این شهرستان‌های تعیین شده کالاهای اساسی نوروز و ماه رمضان عرضه می‌شود.
وی همچنین از هماهنگی اتاق اصناف، ‌اتحادیه‌های برای فروش فوق العاده نوروزی در استان مازندران خبرداد و گفت: تاکنون یک هزار و ۱۰۰ واحد صنفی برای این منظور ثبت نام کردند تا محصولات خود را با پنج تا ۱۵ درصد تخفیف عرضه کنند.

به گفته کهنسال همچنین از جلوگیری برخی اخلالگری به واسطه گرانفروشی احتمالی در مازندران تیم‌های مختلف نظارتی از ۱۵ اسفند روانه بازارها شده‌اند و بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهند.

این روزها گرانی‌های مضاعف شب عید، بی‌برنامگی مسئولان، افزایش قیمت‌های ناشی از تحریم‌ها و رشد نرخ ارز کمر مردم را شکسته و می‌طلبد تا مسئولان برای مقابله با این معضل چاره اندیشی شود.