کرونا فراموشمان نمی کند! /بازگشت غافلگیرانه کووید
کرونا فراموشمان نمی کند! /بازگشت غافلگیرانه کووید
آمار پایین تلفات روزانه در استان و کشور و کاهش تعداد مبتلایان به این ویروس نوید رخت بر بستن کرونا برای همیشه را می داد اما گویا این ویروس دست بردار نیست و عادت به غافلگیری دارد. به طوری که در برخی استان های کشور از جمله مازندران شاهد شیوع این ویروس در روزهای اخیر هستیم. براساس آخرین آمارهای رسمی منتشره، شهرستان های زرد کرونایی مازندران از عدد ۶ به ۹ افزایش یافت

تیرنگ نیوز – سرویس بهداشت: مریم مشایخ –پس از عبور از 5 پیک متوالی کرونا در کشور طی دو سال گذشته با تزریق همگانی واکسن رفته رفته این ویروس رو به فراموشی سپرده شد و افکار عمومی و رسانه ها نیز طبیعتا کمتر به آن می پرداختند.

آمار پایین تلفات روزانه در استان و کشور و کاهش تعداد مبتلایان به این ویروس نوید رخت بر بستن کرونا برای همیشه را می داد اما گویا این ویروس دست بردار نیست و عادت به غافلگیری دارد.

به طوری که در برخی استان های کشور از جمله مازندران شاهد شیوع این ویروس در روزهای اخیر هستیم. براساس آخرین آمارهای رسمی منتشره، شهرستان های زرد کرونایی مازندران از عدد ۶ به ۹ افزایش یافت.

متاسفانه پس از ۲ ماه تعداد بستری های مازندران یک بار دیگر سه رقمی شد و طبق آخرین آمار ۱۰۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

آماری که نشان از افزایش۸۰ درصدی بستری ها نست به هفته گذشته دارد و تجربه نشان داد اگر این روند کنترل نگردد ممکن است باز خطر ساز باشد.

همچنین روزانه حدود ۷۰۰ نفر مبتلا یا مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان مراجعه می کنند و نمونه گیری ۱۶ درصد از آن ها مثبت است.

اگرچه واکسیناسیون در مازندران به ویژه در دوزهای اول و دوم به شکل گسترده انجام شده و طبق آمار تاکنون ۹۴ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال دز اول واکسن کرونا؛ ۸۴ درصد دز دوم و ۵۹ درصد دوز سوم و ۲۹ درصد افراد پنج تا ۱۲ سال در استان مازندران واکسن کرونا تزریق کرده اند. با این حال باید مراقب بود و نباید به استمرار روند افزایشی کرونا در استان دامن زد.

البته اواخر فروردین علیپور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از روند افزایشی بیماری کرونا در بین کودکان ۵ تا ۱۲ سال در استان خبر داده بود و ادامه این روند را نگران کننده توصیف کرده بود.

بر اساس آخرین اطلاع رسانی رنگ بندی کرونایی مناطق مختلف کشور از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از ۱۷ تیر ماه یک شهرستان مازندران در وضعیت نارنجی، ۱۰ شهرستان در وضعیت زرد، ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وضعیت شهرستان کلاردشت نارنجی است یعنی وضعیت کرونایی پرخطری دارد و احتمال اینکه دیگر شهرستان های مازندران نیز با شیوع ویروس به چنین وضعیتی دچار شوند، هست.

فرهاد غلامی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرد: «ظرف ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۴۵ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند و ظرف همین مدت تعداد ۴۱ نفر از افراد بستری شده ، از بیمارستان ها مرخص شدند و تکمیل روند درمانی خود را در منزل ادامه خواهند داد».

وی افزود: «هم اکنون ۱۱۹ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند که از این تعداد ۲۳ نفر نیز با علائم حاد تنفسی در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند».

آمار مربوط به دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز از این قرار است: ۴ بیمار پذیرش جدید و ۹ نفرترخیص شدند و ۲ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

توصیه پزشکان و کارشناسان امر بر تکمیل واکسیناسیون، ماسک زدن، استقرار تهویه مناسب در اماکن سربسته، رعایت و مراقبت بهداشتی به‌ویژه در تجمعات الزامی است. علی‌پور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در گفت و گویی نسبت به افزایش بیماران سرپایی ابتلا به کرونا در استان هشدار داد و گفت: «توصیه‌ ما این است افرادی که ۶ ماه از دریافت دز سوم واکسن گذشته ضرورت دارد نسبت به تزریق دز چهارم اقدام کنند. وی افزود: موضوع نگران‌کننده اینکه پروتکل‌های بهداشتی در استان مازندران رعایت نمی‌شود که زنگ خطر جدی است».

با توجه به آنچه بیان شد انتظار می رود با شیوع دوباره کرونا، اقشار مختلف مردم از بی تفاوتی و بی خیالی در ارتباط با کرونا دست بردارند و همچون روال گذشته تا عادی شدن اوضاع موارد بهداشتی را رعایت کنند.

بر اساس اعلام مسئولان علوم پزشکی مازندران میزان تزریق دز سوم واکسن کرونا در مازندران در بین جامعه هدف ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حدود ۶۰ درصد است و به دلیل گذشت ۶ ماه از زمان تزریق این دز تکمیلی و کاهش مقاومت بدن در برابر کرونا لازم است مردم استان نسبت به تزریق دزهای تکمیلی این واکسن اقدام کنند تا به یاری خدا از این وضعیت رهایی یابیم.