کارگران سربازان جبهه اقتصادی
کارگران سربازان جبهه اقتصادی
هدایت اعتبارات و تسهیلات بانکی و حمایت مورد نیاز از صنایع تبدیلی توسط مسئولین زمینه مشارکت بیشتر مردم در عرصه رونق تولید را فراهم می‌کند.

 

تیرنگ، سرویس استان‌ها:
هدایت اعتبارات و تسهیلات بانکی و حمایت مورد نیاز از صنایع تبدیلی توسط مسئولین زمینه مشارکت بیشتر مردم در عرصه رونق تولید را فراهم می‌کند.
در راستای مقابله با دشمن باید از کارگران و کارفرمایان حمایت کرد چون کارگران سربازان انقلاب اسلامی در جنگ اقتصادی با دشمن هستند.

در این زمینه امام جمعه بجنورد گفت: کارگران و کارفرمایان سربازان انقلاب اسلامی در جنگ اقتصادی با دشمن هستند.
حجت الاسلام رضا نوری اظهار کرد: هدایت اعتبارات و تسهیلات بانکی و حمایت مورد نیاز از صنایع تبدیلی توسط مسئولین زمینه مشارکت بیشتر مردم در عرصه رونق تولید را فراهم می‌کند.

وی در ادامه افزود: دشمن با توهم دلسرد نمودن مردم از انقلاب اسلامی تحریم‌های گسترده و ناعادلانه‌ای را وضع و برنامه‌ریزی می‌کند.
نماینده ولی‌ فقیه در خراسان شمالی بیان کرد: دشمن درصدد ایجاد نارضایتی در میان مردم به واسطه مسائل معیشتی است.

امام جمعه بجنورد خاطر نشان کرد: تولید محصولات و خدمات مختلف که کشور را از بیگانه بی‌نیاز می‌کند، عبادت مسلم است.
حجت‌الاسلام نوری بیان کرد: کارگران و کارفرمایان سربازان انقلاب اسلامی در جنگ اقتصادی با دشمن هستند.

✓بیش از ۷۰ درصد بازنشستگان درآمدی جز حقوق بازنشستگی ندارند

رییس کانون کارگران بازنشسته خراسان شمالی در این خصوص با بیان اینکه تامین معیشت از مهمترین مشکلات بازنشستگان محسوب می‌شود و بیش از ۷۰ درصد از جمعیت ۲۰ هزار نفری بازنشستگان در استان درآمدی جز حقوق بازنشستگی ندارند و این حقوق حداقلی هم بسیار ناچیز و پاسخگوی نیاز نیست، گفت: یکی از مطالبات بازنشستگان توجه و رسیدگی به مشکل معیشت و پایین بودن میزان درآمد این قشر است.
سلطان رضا علیزاده عنوان کرد: افزایش حقوق حداقل بگیران تامین اجتماعی قدم دولت سیزدهم در راستای عدالت‌محوری و رسیدگی به معیشت افراد کم‌درآمد جامعه بود تا این قشر پرداختی‌های معقولی داشته باشند.

✓ارتقای خدمات درمانی

رییس کانون کارگران بازنشسته خراسان شمالی در ادامه افزود: بهبود شرایط درمانی یکی دیگر از دغدغه‌‌های بازنشستگان است، این قشر در این باره نیازمند رسیدگی بیشتر هستند و حقوق پایین و حداقلی، توان بازنشستگان در تامین هزینه‌های درمان به شدت کاهش داده است.
وی عنوان کرد: از آنجایی که با افزایش سن، میزان آسیب‌پذیری و ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود، بازنشستگان بخشی از حقوق خود را به سلامت اختصاص می‌دهند و ضرورت دارد تا اینگونه خدمات بهداشتی و رفاهی به افراد تحت پوشش به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که شأن و منزلت بازنشستگان رعایت شود.
علیزاده عنوان کرد: درمان و سلامت بازنشستگان صندوق بازنشستگی به عنوان اولویت کلیدی و اجتناب‌ناپذیر است؛ به همین منظور باید نیازهای درمانی بازنشستگان استان شناسایی و به شرکت‌های بیمه‌ای که بتوانند بهترین خدمات را ارائه کنند، معرفی شوند.
وی بیان کرد: بازنشستگان این استان محروم، بهره مندی کمی از خدمات درمانی تامین اجتماعی دارند این محرومیت در شهرستان گرمه و جاجرم بیشتر است و بازنشستگان این مناطق دسترسی کمتری به خدمات درمانی تامین اجتماعی دارند.

✓ افزایش مزد تنها تامین کننده ۴۰ درصد معیشت کارگران است

اسلامی کارگر بجنوردی که در مازندران زندگی می‌کند در گفت‌وگو با تیرنگ گفت: افزایش حداقلی مزد کارگران در سال ۱۴۰۳ با احتساب کسورات، فقط قریب ۴۰ درصد معیشت کارگران را پوشش خواهد داد.
وی با بیان اینکه ما باید منتظر افزایش پدیده شوم و ناشایست مهاجرت کارگران متخصص مان که به آنها در کشور بسیار نیازمند هستیم به کشورهای نظیر امارات. عراق، عمان و… باشیم و خالی‌تر شدن کشور از نیروی کار متخصص را در سال ۱۴۰۳ هم نظاره گر خواهیم بود، گفت: صحبتهای رهبر معظم انقلاب در خصوص نسبت سه جانبه دولت، کارفرما و کارگر فصل الخطاب است و همه تشکلهای کارگری و کارفرمایی و مسئولان باید آنها را در مقام اقدام و عمل قرار دهند در غیر این صورت در انجام وظیفه شرعی و قانونی خود قصور کرده‌اند از جمله تاکیدات همیشگی رهبری تامین امنیت شغلی و عدالت مزدی کارگران و ایمنی محیط کار است.
وی افزود: باید معیشت کارگران تامین شود.
کارگران غیور ایران؛ با توجه به اینکه شورای عالی کار متولی تعیین افزایش سالانه مزد کارگران بوده، براساس نص صریح قانون کار ماده ۴۱، این افزایش دستمزد می‌بایست متناسب با نرخ تورم و نرخ سبد معیشت خانوار باشد که اکنون این طور نیست.
در دنیا عرف است که حقوق کارگران متناسب با تورم واقعی و سبد معیشت زندگی کارگران تعیین شود، اگر امروز کارگری با ۴ نفر عائله کمتر از ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان حقوق دریافت کند، نشان می‌دهد که ما فهم درستی از مزد در کشور نداریم. نباید فراموش کنیم اگر نیروی کار با انگیزه‌ی بالا در واحدهای تولیدی، فعالیت نکند، با توجه به تورم موجود و کاهش قدرت کارگران، اولین ضرر این شرایط به خود کارفرمایان وارد می‌شود و در مراحل بعدی دولت، جامعه و در مجموع کشور متضرر می‌شوند.
برای حل این معضل پیشنهاد می‌شود اجرای سیاستهای حمایتی دولت را مورد توجه قرار داد و با بسته‌های حمایتی سهم مسکن در سبد معیشت کارگران در نظر گرفته شود و کارگران را با کارفرمایان در تولید مشارکت داد.