کئی پلا روز مازندران را مغلوب کرد
کئی پلا روز مازندران را مغلوب کرد
دبیر اجرایی ستاد مردمی بزرگداشت هفته مازندران در مصاحبه اختصاصی با تیرنگ: عدم هماهنگی اختتامیه جشنواره کئی پلا و اختتامیه بزرگداشت روز مازندران سبب استقبال کم از این برنامه شد

تیرنگ:

مراسم اختتامیه گرامیداشت هفته مازندران که از ۱۳ آغاز شده بود، سرانجام شامگاه ۲۱ آبان در تالار مرکزی ساری برگزار شد.
این برنامه که قرار بود مردمی سازی شده و
در راستای انتقال آداب و سنن و باورهای شیعی مازندران باشد و حتی قابلیت انتقال به نسل‌های بعد را داشته باشد با استقبال کم مردم همراه بود و حتی یک سالن در مراسم پر نشد که نشان می‌داد میزان تعامل و شناخت مردم از این مراسم بسیار اندک است.
تعامل نداشتن برخی دستگاه‌های متولی، نداشتن اعتبار کافی، نداشتن تبلیغات مناسب، مردمی نبودن ماهیت برنامه‌ها و برگزاری هم زمان این برنامه با اختتامیه سومین جشنواره کئی پِلا در ساری از جمله دلایل عدم استقبال این برنامه بود.
اگرچه انتظار این بود که با مردمی سازی این برنامه با توجه به ثبت ملی روز مازندران آداب، فرهنگ، رسوم، باورهای شیعی، لباس‌های محلی و زبان بومی، جاذبه‌های گردشگری مازندران و… به علاقمندان شناسانده شود اما ضعف‌های موجود سبب شد حتی یک سالن پر نشود! چه برسد به اینکه مُعرف مازندران دیار علویان به کشور باشد.
متاسفانه هفته مازندران در میان اهالی رسانه و فرهنگ نیز جدی گرفته نشد و کمترین خبر و تولید محتوا از مراسمات این هفته مخابره شد و آنطور که باید به احیای هویت مازندران اقدام نشد که اگر این مهم جدی گرفته نشود در گذر زمان، هویت دیار علویان دچار تحریف خواهد شد، البته نباید کم سلیقی مسئولان در برگزاری هم زمان دو رویداد مهم کئی پلا و روز مازندران را نادیده گرفت.
✓عدم هماهنگی اختتامیه جشنواره کئی پلا و اختتامیه بزرگداشت روز مازندران سبب استقبال کم از این برنامه شد
محمد رضا حسن پور دبیر اجرایی ستاد مردمی بزرگداشت هفته مازندران در گفت و گو با تیرنگ با بیان اینکه عدم هماهنگی با توجه به برگزاری همزمان اختتامیه جشنواره کئی پلا و اختتامیه بزرگداشت روز مازندران سبب استقبال کم از این برنامه شد، گفت: قرار است مراسمی برای بررسی و ارزیابی عملکرد ادارات در هفته مازندران برگزار شود تا از ادارات برتر تجلیل شود.
وی با بیان اینکه این برنامه چون از طریق ارشاد بود قرار بود چند نفر به طور نمادین تجلیل شوند، ادامه داد: شاید عدم هماهنگی بین اختتامیه جشنواره کئی پلا و
اختتامیه همایش روز ملی مازندران سبب استقبال کم شد، اختتامیه قرار بود یکی دو روز زودتر برگزار شود اما با توجه به برنامه‌های زمانی و سخت بودن هماهنگی با استاندار این ساعت انتخاب شد که سبب شد دوستانی که از مجموعه غرب و شرق استان دعوت بودند برای بازگشت دچار مشکل باشند و به همین دلیل استقبال کم شد.
حسن‌پور ادامه داد: ستاد ما ستاد مردمی است، سال یازدهم است که کار می‌کنیم امیدواریم از این ظرفیت استفاده شود تا با هم افزایی و خرد جمعی شاهد کار زیر بنایی و توسعه‌‌ای استان باشیم.
وی گفت: باید با استفاده از اندیشه‌ورزان فرهیخته به طراحی برنامه‌هایی بپردازیم که ظرفیت‌های موجود در همه عرصه‌های علمی، فرهنگی، هنری، ادبی، اجتماعی، اقتصادی موجب شکوفایی و طراوت و نشاط عمومی شود.

در همین باره استاندار مازندران ضمن ارزشمندخواندن «روز مازندران» در تمامی ادوار گفت: باید هر ساله معرفی این روز با رویکرد علویت، هویت شیعی و همچنین بازخوانی هویت بومی و محلی، مورد تکریم و بازشناسی از سوی نوجوانان و جوانان قرار گیرد.

‌سید محمود حسینی پور در پیامی به مناسبت برگزاری آیین های ویژه در هفته مازندران امسال افزود: نامگذاری های مختلف برای هر استان این کشور به عنوان رنگین کمان فرهنگ و ادب و اخلاق، ابتکاری درخور تحسین است تا هر استان با ویژگی‌های فرهنگی خود، که ریشه در باورها و رویکردهای دیرین اش دارد، بتواند با هویت اصیل خود، راه نسل‌های پسین خود را به‌خوبی ادامه دهد و بر آن راه، استوار به سوی قله‌ها بشتابد.

وی اظهار داشت:‌ مازندران در سال ۲۵۰ هجری، بنیانگذار اولین حکومت شیعی علوی زیدی در جهان شد که بعد از ۵۰ سال آن یعنی در سال ۳۰۱ هجری قمری با آغاز حکومت ناصر کبیر، عنوان نخستین حکومت شیعی علوی اثنی عشری را به خود اختصاص داد.

استاندار مازندران در توضیح نامگذاری “روز مازندران”‌ گفت: عید فطر سال ۲۵۰ هجری قمری برابر با ۱۴ آبان ۲۴۳ هجری شمسی، که روز ورود داعی کبیر (حسن بن زید) به سعیدآباد نزدیک کلار در منطقه چالوس با حمایت آیت الله رئیسی و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور به “روز مازندران” نام گرفت که باید هر ساله معرفی این روز با رویکرد علویت و هویت شیعی و همچنین بازخوانی هویت بومی و محلی، مورد تکریم و بازشناسی از سوی نسل‌ها قرار گیرد.

مقام عالی دولت در مازندران اضافه کرد: در این دیار که سراسر تاریخ آن با رویدادها، آیین ها، سنن و مواریث معنوی، فرهنگی و دینی و حضور متفکران و علمای بزرگ دین مزین شده است، شهدای گرانقدری با پیروی از آموزه های آل الله (علیهم السلام) به ویژه سرور و سالار شهیدان و آزادگان جهان حضرت آقا امام حسین (ع)، برای صیانت از میهن اسلامی و اسلام ناب محمدی (ص) جانشان را در کف اخلاص نهادند.
حسینی پور خاطرنشان کرد: این گلگون کفنان تاریخ مقاومت میهن اسلامی، بخش پرافتخار هویت مردم علوی مازندران هستند و برای شناساندن ابعاد عظیم وجودی این مرغان نیک الحان به نسل امروز باید برنامه های فاخر و درخور تدارک و اجرایی شود.

وی خواستار راه اندازی دبیرخانه دائمی برای این امر مهم شد و گفت: با استفاده از اندیشه‌ورزان فرهیخته به طراحی برنامه‌هایی بپردازیم که ظرفیت‌های موجود در همه عرصه‌های علمی، فرهنگی، هنری، ادبی، اجتماعی، اقتصادی به ویژه رسانه‌ای به خصوص رسانه ملی را به میدان بیاورد و موجب شکوفایی و طراوت و نشاط عمومی شود.

استاندار مازندران در بخش دیگری اعلام کرد: تولید برنامه‌های فاخر شامل فیلم و سریال، میزگردهای علمی و پژوهشی و تبیینی، اجرای پویش احسان برای نیازمندان، معرفی چهره‌های ماندگار درحوزه‌های مختلف، برگزاری مراسم نکوداشت‌ها، برپایی نمایشگاه‌های مرتبط از جمله اقداماتی است که با رویکرد مردمی و کنشگران فرهنگی و اجتماعی باید در هفته مازندران اجرا شود.
وی از کودکان، نوجوانان و جوانان در مهدها، مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها به عنوان مخاطب و نقش‌آفرینان این هفته نام برد و گفت: امیدواریم با ایجاد و تقویت همه جانبه دبیرخانه هفته مازندران، اهداف این نامگذاری نه تنها در جغرافیای این استان که در گستره ایران اسلامی محقق شود.

حسینی پور تصریح کرد :‌شایسته است ضمن اتخاذ تمهیدات لازم برای تاسیس دبیرخانه دائمی هفته مازندران در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران جدول زمانبندی شده ای از برنامه های پیش گفته با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی، فرهنگی و آموزشی و مجموعه های فعال مردم پایه تدوین و اطلاع رسانی شود.

عدم حضور استاندار علیرغم آنکه این برنامه به دلیل حضور مقام عالی دولت قرار بود در این زمان برگزار شود از نکات قابل توجه است، اقداماتی شبیه کئی پلا که شادی آور و مردم محور تر است بهتر مورد استقبال قرار می‌گیرد بهتر بود مراسم اختتامیه بزرگداشت روز مازندران در بوستان ولایت با همکاری شهرداری و نصب بنر و تبلیغات برگزار می‌شد که فضای عمومی است تا استقبال بیش‌تری صورت بگیرد.