چاقی در مردان خطرناک تر است
چاقی در مردان خطرناک تر است
محققان در مطالعه ای جدید، تفاوت‌های شگفت‌انگیزی در سلول‌هایی که رگ‌های خونی را در بافت چربی موش‌های نر و ماده می‌سازند مشاهده کردند.

تیرنگ نیوز: محققان در مطالعه ای جدید، تفاوت‌های شگفت‌انگیزی در سلول‌هایی که رگ‌های خونی را در بافت چربی موش‌های نر و ماده می‌سازند مشاهده کردند.

پروفسور «تارا هاس»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یورک، می‌گوید: «مردان بیشتر از زنان به بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، مقاومت به انسولین و دیابت مبتلا می‌شوند.»

هاس و تیم او در یک مطالعه قبلی مشاهده کردند که وقتی موش‌ها چاق می‌شوند، در موش‌های ماده رگ‌های خونی جدید زیادی رشد می‌کند تا بافت چربی در حال گسترش را با اکسیژن و مواد مغذی تامین کنند، در حالی که در نرها رشد بسیار کمتری اتفاق می‌افتد.»

این تیم از نرم‌افزاری برای کمک به غربال کردن هزاران ژن برای به صفر رساندن ژن‌هایی که با رشد عروق خونی مرتبط هستند، استفاده کردند. آنها کشف کردند که فرآیندهای مرتبط با تکثیر رگ‌های خونی جدید در موش‌های ماده زیاد بود، در حالی که نرها سطح بالایی از فرآیندهای مرتبط با التهاب داشتند.

هاس در ادامه می‌افزاید: «میزان فرآیندهای مرتبط با التهاب که در مردان شایع بود بسیار قابل توجه بود. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که وقتی سلول‌های اندوتلیال چنین پاسخ التهابی دارند، بسیار ناکارآمد هستند و به محرک‌ها به درستی پاسخ نمی‌دهند.»

وی می‌گوید: «مشاهده انعطاف‌پذیری مداوم سلول‌های اندوتلیال زنانه حتی زمانی که تحت استرس طولانی‌مدت رژیم غذایی پرچرب قرار می‌گیرند، هیجان‌انگیز است. یافته‌های مطالعه ما می‌تواند به محققان کمک کند تا درک بهتری از اینکه چرا چاقی در مردان و زنان متفاوت است، به دست آورند.»

سلول‌های اندوتلیال ماده سریع‌تر تکثیر می‌شوند، در حالی که سلول‌های اندوتلیال مردانه حساسیت بیشتری به یک محرک التهابی نشان می‌دهند. با مقایسه با مجموعه داده‌های منتشر شده قبلی، محققان دریافتند سلول‌های اندوتلیال موش‌های نر مسن نیز نمایه التهابی بیشتری نسبت به سلول‌های ماده نشان می‌دهند.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر