پیش به سوی ایرانی به دور از وابستگی به قدرت‌های بزرگ
پیش به سوی ایرانی به دور از وابستگی به قدرت‌های بزرگ
منافقین امروز با مغالطه و شبهه افکنی در صدد مخدوش کردن اذهان مردم  مانع پیشرفت‌های ایران عزیز با حاکمیت دولتی انقلابی که آرمانهای امام و شهدا و منویات رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای را پیش گرفته شوند.

تیرنگ، بهزاد حقانی گلوگاهی:

اراده خداوند مقرر شده است که تا ابد کفار بر مؤمنین راه تسلط نیابند، همانا منافقین بر این سیاست با خدا نیرنگ و خدعه می کنند و خداوند هم علیه نقشه های آنها خدعه کرده و نقشه های شان را بر ملا می کند. ( ۱۴۱ سوره نساء)

آنچه امروز ما را واداشت که بار دیگر در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی با محوریت شعار« نه شرقی نه غربی» قلم بزنیم، بخش دوم آیه فوق است.

منافقین امروز با مغالطه و شبهه افکنی در صدد مخدوش کردن اذهان مردم  مانع پیشرفت‌های ایران عزیز با حاکمیت دولتی انقلابی که آرمانهای امام و شهدا و منویات رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای را پیش گرفته شوند.

شاه مهره‌های این جریان منافق خودشان بهتر از دیگران مفهوم واقعی شعار نه شرقی نه غربی را می فهمند ولی با فتنه انگیزی در صدد کند یا متوقف کردن حرکت دولت در اجرای واقعی سیاست خارجی ایران هستند.

سیاست نه شرقی نه غربی در جمهوری اسلامی صرفاً یک شعار سیاسی نیست بلکه مفهوم عمیقی به نام « نفی تسلط و وابستگی به قدرتهای سلطه گر شرقی یا غربی و هر دولت مستکبر  بر سرنوشت  سیاسی، اقتصادی و نظامی و فرهنگی» است.

لذا برقراری ارتباط با سایر ملتها و دولتها در جهان با حفظ سیاست استقلال طلبی منعی ندارد، همان‌طور که در صدر اسلام هم این رویه در سیره پیامبر اسلام (ص) رایج بوده است.

اما نکته حائز اهمیت این است که برقراری ارتباط و یا بستن پیمان صلح حتی با دشمنان و قرار دادهای همکاری کوتاه مدت یا بلند مدت الزاماتی دارد که به بخشی از نام حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر آمده برای عمل به آن اشاره می شود:

« هرگز پیشنهاد صلح از طرف دشمن را که خشنودی خدا در آن است رد مکن که آسایش سپاهیان، آرامش فکری تو و امنیت کشور در صلح تأمین می گردد، لکن زنهار! زنهار!  از دشمن خود پس از آشتی کردن، زیرا گاهی دشمن نزدیک می‌شود تا غافلگیر کند، پس دور اندیش باش و خوش بینی خود را متهم کن…!!)

وقتی که این فراز نامه آن حضرت را دقت میکنیم و تفکر و عملکرد جریان غربگرا داخلی را با آن محک می زنیم  به یاد « برجام » و جمله « امضای کری( وزیر امورخارجه وقت آمریکا ) »  تضمین است مرحوم هاشمی و  جمله « آمریکا از لحاظ حقوقی نمی تواند از برجام خارج شود » آقای ظریف می افتیم.

این درحالی بود که امام و ولی زمان مکرراً به قابل اعتماد نبودن و عهد شکن بودن طرفهای غربی را گوشزد می کردند.

بنابراین تأکید می کنیم سیاست خارجی ما، برقراری ارتباط با دیگران بر مبنای نفی سلطه پذیری یا سلطه گری است به استناد اصل یکصد پنجاه دوم قانون اساسی جمهوری اسلامی.

اگر امروز دولت رئیسی با گرایش به سمت شرق و انعقاد قراردادهای طولانی مدت همکاری دوجانبه برای پیشرفت کشور قدم برداشته است و به غرب و اروپا پشت کرده است با کوله باری از تجربه‌های تلخ خیانت و دشمنی و عهد شکنی  آنها در حق ملت شریف ایران و دولتهای قبلی بوده است،

اما اگر آمریکا هم از دشمنی و کینه توزی علیه انقلاب اسلامی دست بردارد طبق فرمایش حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ ۲۲ بهمن ۵۸ که فرمودند:

« من بار‌ها گفته‌ام و هم اکنون اعلام میکنم که ایران باید تا قطع تمام وابستگی‌های سیاسی و نظامی و اقتصادی و فرهنگی خود از آمریکا به مبارزات قاطع خود علیه این جهانخوار بی رحم ادامه دهد و بعد در صورتیکه ملت بیدار و شریف ما اجازه دهد، ارتباط بسیار عادی خود را در حد سایر کشورها با آمریکا برقرار کند….

ما از تمام کشورهای تحت سلطه برای بدست آوردن آزادی و استقلال کاملآ پشتیبانی می نماییم و به آنان صریحا می گوییم که حق گرفتنی است، قیام کنید و ابر قدرت‌ها را از صحنه تاریخ روزگار براندازید…( ج۱۲_ ص ۱۴۷و ۱۴۸)»

در فراز دیگر به سیاست خارجی از دیدگاه امام اشاره می کنیم:

« ما اعلام می کنیم که جمهوری اسلامی ایران برای همیشه حامی و پناهگاه مسلمانان آزاده جهان است و کشور ایران به عنوان یک دژ نظامی و آسیب ناپذیر نیاز سربازان اسلام را تأمین و آنان را به مبانی عقیدتی و تربیتی اسلام و همچنین به اصول و روشهای مبارزه علیه نظام های کفر و شرک آشنا می سازد.

آری امروز تأسیس و تقویت محور مقاومت و حماسه طوفان الاقصی برگرفته از مواضع حضرت امام خمینی (ره) در عرصه سیاست خارجی است که توسط خلف صالح ایشان یعنی حضرت امام خامنه‌ای پایه ریزی شده است.

آنانی که فکر می کنند با اعمال این سیاست ایران منزوی می شود، حضرت امام خامنه ای در تاریخ ۷۶/۱/۲۷ چنین پاسخ می دهند:

 

« ما اگر همه دروازه هایمان را هم ببندیم، از پا نخواهیم افتاد، ما به خودکفایی نسبی کاملی در همه جوانب رسیده‌ایم، اگر این ملت، یک وقت مصلحتش ایجاب کند که همه درها را هم ببندد، می‌تواند، بدانید که اگر چنان روزی برای ملت ایران پیش آید، روز فرح است، چرا؟

برای این که ما همیشه آن وقتی که احساس کرده‌ایم باید از خودمان استفاده کنیم درخشیده‌ایم …)

نکته مهم دیگری حضرت امام خمینی (ره) دارند در پاسخ به جریان غربگرا که بدنبال کوتاه آمدن با ابرقدرت ها هستند:

« نکته مهمی که همه باید به آن توجه کنیم و آن را اصل و اساس سیاست خود با بیگانگان قرار دهیم این است که:

دشمنان ما و جهان خواران تا کِی و تا به کجا ما را تحمل می‌کنند، و تا چه مرزی استقلال و آزادی ما را قبول دارند؟

به یقین آنان مرزی جز عدول از همه هویت‌ها و ارزشهای معنوی و الهی مان نمی‌شناسند، و بگفته قرآن کریم، هرگز دست از مقاتله و ستیز با شما بر نمی‌دارند مگر اینکه شما را از دستتان برگردانند،

بعضی مغرضین ما را به اعمال سیاست نفرت و کینه توزی در مجامع جهانی توصیف و مورد شماتت قرار می‌دهند، و با دلسوزی‌های بی مورد و اعتراض‌های کودکانه می‌گویند جمهوری اسلامی سبب دشمنی‌ها شده است و از چشم غرب و شرق و ایادی شان افتاده است که خوب است به این سوال پاسخ داده شود: که ملتهای جهان سوم و مسلمانان به خصوص ملت ایران در چه زمانی نزد غربی‌ها و شرقی‌ها احترام و اعتبار داشته‌اند که امروز بی اعتبار شده‌اند؟

آری اگر ملت ایران از همه اصول و موازین اسلامی و انقلابی خود عدول کند آن وقت ممکن است جهانخواران او را به عنوان یک ملت ضعیف و فقیر و بی فرهنگ به رسمیت بشناسد، ولی در همان حدی که آنها آقا باشند و ما نوکر، آنها ابرقدرت باشند ما ضعیف، آنها ولی و قیم باشند ما جیره خوار و حافظ منافع آنها..