پهپادها با کمک لیزر همیشه پرواز می کند
پهپادها با کمک لیزر همیشه پرواز می کند
گروهی از محققان دانشگاه پلی تکنیک شمال شرق(NPU) در چین روشی ابداع کرده اند تا با استفاده از لیزر پهپادها را برای همیشه در حالت پرواز حفظ کنند.

تیرنگ نیوز: گروهی از محققان دانشگاه پلی تکنیک شمال شرق(NPU) در چین روشی ابداع کرده اند تا با استفاده از لیزر پهپادها را برای همیشه در حالت پرواز حفظ کنند.

هرچند سیستم های لیزری قدرتمند بیشتر اوقات مجهز به فناوری های ضد پهپاد هستند، اما پروفسور لی شیولانگ و همکارانش از دانشگاه NPU روشی ابداع کرده اند که دقیقاً برعکس این روند است.

آنها طی پژوهشی یک پهپاد را با ماژول نقل و انتقال فتوالکتریک مجهز کردند که انرژی نور را به برق تبدیل می کند. این بدان معنا است که اشعه پر قدرت لیزر را می توان طوری آموزش داد تا از راه دور پهپاد را شارژ کند.

محققان اخیراً آزمایش هایی روی پهپادهای مجهز به ابزارهای اپتیکی(ODD) انجام داده اند که طی آنها، فرایند شارژ خودکار آزمایش شد. در این فرایند لیزر پهپاد را حین پرواز دنبال می کند.

محققان در حساب کاربری وی چت دانشگاه نوشته اند: هایلایت های این تحقیق یک سیستم ردیابی بصری هوشمند ۲۴ ساعته و یک سیستم تجدید انرژی طیف طولانی خودکار برای ODD است.

نخستین گام محققان آموختن ردیابی پهپاد هنگام پرواز بود. برای این منظور آنها یک الگوریتم ردیابی توسعه داده اند و مدعی هستند در شرایط محیطی و نوری مختلف کارآمد است. آنها همچنین از فناوری شکل دهی پرتو تطبیقی استفاده کردند که اجازه می دهد اشعه لیزر به طور خودکار شدت خود را تنظیم کند.

همچنین محققان یک الگوریتم محافظت توسعه داده اند که اگر یک مانع در مسیر اشعه ردیابی شود به طور خودکار شدت اشعه لیزر تنظیم می شود. با کمک این فناوری محققان به طور موفقیت آمیز ۳ تست (در فضای بسته، ۲ آزمایش در فضای باز در روز و شب) انجام دادند.

محققان مدعی هستند از این روش می توان در عملیات های نجات و گاهی اوقات در ماموریت هایی مانند جستجو برای توریست هایی که در سیلاب گیر افتاده اند، مناسب است./شیوا سعیدی قوی اندام

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر