پای مردم به جهش تولید باز شد
پای مردم به جهش تولید باز شد
شعار سال ۱۴۰۳ نیز همانند یک دهه گذشته حول مسئله «اقتصاد» نامگذاری شد، با این تفاوت که امسال نقش مردم در این مسیر پررنگ‌تر از گذشته دیده شده است و «جهش تولید» به «مشارکت مردم» گره خورده است. این موضوع در سخنرانی ابتدای سال رهبر معظم انقلاب بیان شده است.

 

تیرنگ:
شعار سال ۱۴۰۳ نیز همانند یک دهه گذشته حول مسئله «اقتصاد» نامگذاری شد، با این تفاوت که امسال نقش مردم در این مسیر پررنگ‌تر از گذشته دیده شده است و «جهش تولید» به «مشارکت مردم» گره خورده است. این موضوع در سخنرانی ابتدای سال رهبر معظم انقلاب بیان شده است.
رهبر انقلاب با تاکید بر لزوم باز شدن پای مردم به عرصه تولید برای تحقق «جهش تولید» نقش دولت و ملت را در تحقق شعار سال‌ها در کنار یکدیگر تصویر کرده‌اند، به طوری که طبق این دیدگاه مادامی که مردم در حد دایره اختیارات خود برای تحقق شعار سال تلاش کنند و متقابلا دولت نیز اقدامات لازم داخلی و بین المللی را در این راستا انجام دهد، امکان رسیدن به کمال اهداف تعیین شده وجود دارد.
امسال نیز رهبر انقلاب همچنان «اقتصاد» را مسئله عمده و اساسی کشور عنوان و در تبیین شعار سال ۱۴۰۳ مبنی بر «جهش تولید با مشارکت مردم» صراحتا اظهار کردند «اگر اقتصاد کشور وضع مطلوبی پیدا بکند، در همه‌ اوضاع عمومی کشور تأثیر خواهد داشت؛ می توان گفت در دین و دنیای مردم میتواند اثر بگذارد».
رهبری صراحتا امسال اعلام کردند که باید اقتصاد را مردمی کرده و پای مردم را به عرصه تولید به نحو محسوسی باز کنیم؛ چراکه ظرفیت‌های بزرگی در بخش مردمی وجود دارد که باید این ظرفیت‌ها فعال شده و به نفع مردم استفاده شود.

یک اقتصاددان با اشاره به تمرکز بر جهش تولید در نام‌گذاری سال ۱۴۰۳ از سوی رهبر انقلاب و تکرار آن در سال‌های گذشته گفت: دو مانع پیش روی جهش تولید، محیط نامطلوب کسب‌وکار و فضای غیررقابتی مبتنی بر شبه‌دولتی‌ها و انحصارها همچنان وجود دارد که باید برطرف شود.
وحید شقاقی شهری با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۳ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «سال جهش تولید با مشارکت مردمی» خاطرنشان کرد: پنجمین بار است که مقام معظم رهبری بحث تولید را به انحای مختلف در نام‌گذاری شعار سال مطرح می‌کنند و مرکز ثقل نام‌گذاری سال «تولید» بوده است که در کنار محور تولید مفاهیم دیگری نیز اضافه شده است.

این اقتصاددان افزود: نام‌گذاری امسال نشان می‌دهد که نگاه رهبری در سال‌های اخیر همواره متمرکز به واژه‌ای به نام تولید ملی بوده است و واقعیت این است که عمده مسائل کشور، حتی به نحوی کنترل بخش واقعی اقتصاد ما به همین موضوع بازمی‌گردد.
شقاقی ادامه داد: کمتر اقتصاددانی را در کشور و در دنیا پیدا می‌کنید که این مساله را نپذیرد یا بخواهد شبهه‌ای به بحث تولید وارد کند؛ اما واقعیت و سؤال اصلی این است که چرا چندین سال است که این موضوع مطرح می‌شود؛ اما پیشرفت ملموس و مشخصی را در زمینه تولید در کشور نمی‌بینیم.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: به نظرم دو مساله و مانع اساسی در این زمینه وجود دارد؛ مانع نخست محیط نامطلوب کسب‌وکار ایران است که در خصوص رفع این مانع، وزارت اقتصاد نقش مهمی دارد؛ چرا که در این وزارتخانه مرکزی به نام مرکز بهبود فضای کسب‌وکار وجود دارد و البته تلاش‌های متعددی در این زمینه در وزارت اقتصاد انجام شده است؛ اما استمرار و ثمره بیشتر آن نیازمند اجماع درون دولت است.

وی پیشنهاد کرد که این موضوع هر هفته در دستور کار هیات دولت قرار گیرد تا با تمهیداتی بتوان مقاومت دستگاه‌ها را در برابر شفاف‌سازی هوشمند شدن شکست تا مسیر بهبود فضای کسب‌وکار هموارتر شود.
این اقتصاددان گفت: مساله و مانع دوم هم به محیط غیررقابتی اقتصاد ایران بازمی‌گردد؛ اقتصاد ایران یک محیط غیررقابتی و آکنده به یک مساله‌ای به نام ظهور شبه‌دولتی‌ها و انحصار است.

وی ادامه داد: سال ۱۳۸۴ که رهبر انقلاب در قالب سیاست‌های کلی اصل ۴۴ موضوع توسعه بخش خصوصی و تعاونی را ابلاغ کردند؛ آن زمان یک ایده مترقی بود و رهبری هم بسیار پیگیری کردند که توسعه بخش خصوصی و تعاونی در کشور جا بیفتد؛ ولی دولت‌ها، ذی‌نفعان پشت پرده و منافع کلان آنها اجازه نداد که بخش خصوصی و تعاونی توسعه پیدا کند و ما با یک پدیده شومی به نام ظهور شبه‌دولتی‌ها مواجه شدیم که ۶۰ درصد اقتصاد ایران را در چنبره خودشان قرار داده‌اند و اجازه نفس‌کشیدن را به مردم، بخش خصوصی و بخش تعاونی نمی‌دهند و یک فضای غیررقابتی انحصاری حاکم شده است و برای مشارکت مردم در جهش تولید لازم است این مانع برداشته شود.

✓به بخش تعاون نگاه ویژه شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، لازمه تحقق شعار سال رهبری را تعامل و همکاری بیش از پیش تمام دستگاه‌های اجرایی در راستای توجه ویژه به بخش تعاونی‌ها دانست.

علی باقری با اشاره به نامگذاری امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان “جهش تولید با مشارکت مردم”، در سخنانی اظهار داشت: برای تحقق شعر سال رهبری، تمام دستگاه‌های اجرایی استان باید علاوه بر شناسایی ظرفیت های موجود و استفاده بهینه از امکانات، به بخش تعاون نگاه ویژه ای داشته باشند.

وی اظهار داشت: تمام دستگاه.های اجرایی استان باید در راستای توسعه بخش تعاون نقش ویژه ای ایفا کنند و این مهم در جلسه شورای هماهنگی توسعه بخش تعاون استان به ریاست استاندار پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات با کیفیت به مردم همواره باید در دستور کار مدیران باشد، خاطرنشان کرد: مشارکت مردم در کارها، به ویژه در بخش جهش تولید باید مورد توجه مسئولان دستگاه های اجرایی استان قرار گیرد و با توجه انتخاب شعار سال، مسئولیت تمام کارکنان و به ویژه در بخش تعاون را دوچندان کرده است.

مدیرکل تعاون مازندران با بیان اینکه باید تمام توان خود را با کمک مردم برای جهش تولید که قطعا اشتغال آفرینی و تقویت اقتصاد مردمی را در پی دارد، به کار گیریم، تصریح کرد: وحدت، همدلی و همبستگی درون سازمانی موجب ارائه خدمات مطلوب‌تر به مردم می شود.

تحقق شعار سال در گرو مشارکت همگانی است؛ بنابراین همه باید در هر جایگاه، لباس و مسئولیتی در عملیاتی کردن شعار سال نقش ایفا کنند.
از طرفی دولتمردان و کارشناسان اقتصادی نیز باید با چاره‌اندیشی به منظور ریل‌گذاری و هموار کردن مسیر باعث شوند تا مردم بیشتر پای کار اقتصادی بیایند و تحقق این شعار در وهله نخست مستلزم اندیشیدن تدابیری اساسی برای اجرای اقداماتی پایه‌ای است