پای حمایت مسئولان از بازار مسکن لنگ می‌زند
پای حمایت مسئولان از بازار مسکن لنگ می‌زند
متاسفانه پای حمایت مسئولان از مسکن ملی و بازار مسکن لنگ می‌زند، هنوز امکانات لازم برای حمایت از مستأجران انجام نشده است.

تیرنگ:

شهروند خبرنگار روزنامه تیرنگ در تماس با تحریریه روزنامه گفت: « فرزند محصل دارم و برای اینکه خانه‌ای نزدیک مدرسه‌اش در قائمشهر خیابان ساری اجاره کنم ناچار شدم ۱۰۰ میلیون پیش پرداخت (رهن) و ماهی سه میلیون اجاره پرداخت کنم. چطور باید نیمی از حقوق خود را برای اجاره بدهم؟!»
شهروند خبرنگار دیگری نیز با گلایه از وضعیت نامشخص طرح نهضت ملی مسکن در استان از میزان آورده لازم برای این طرح گلایه کرد و افزود ۲۰۰ میلیون پیش پرداخت (رهن) و ماهی دو میلیون اجاره در ساری پرداخت می‌کنم.

✓ سهمیه استان مازندران در طرح ملی ۱۵۵ هزار واحد است

احمد توکلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران درباره برنامه طرح نهضت ملی مسکن در استان مازندران گفت: طبق آمارها ۱۱۲ هزار نفر ثبت نام اولیه در این طرح داشتند و پس از بررسی و پالایش نهایی شمار آن ها به ۲۶ هزار و ۷۰۰ نفر رسید و این آمار نهایی شده است.

وی در گفتگویی با بیان این که برای تامین زمین و ارائه تسهیلات به این متقاضیان برنامه‌ریزی شده است، گفت: علیرغم اینکه جزو سه استان اول در حوزه تامین زمین بودیم اما زمین‌هایی که قابلیت واگذاری برای اجرای طرح را داشته باشند، اندک است.

وی سهمیه استان مازندران را در طرح ملی ۱۵۵ هزار واحد ذکر کرد و گفت: از این تعداد ۱۵ هزار واحد در بافت فرسوده، ۴۴ هزار واحد در روستاها و ۳۶ هزار واحد مسکن حمایتی است و تاکنون زمین ۱۰ هزار واحد مسکن ملی در استان تامین شده است.

✓تامین زمین از جمله مشکلات است

علی دیوسالار مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه قالب اراضی ما دارای ارزش درجه یک محسوب می‌شوند، گفت: تامین زمین از جمله مشکلات است.

وی در گفتگویی با اظهار این که تامین زمین به ویژه در غرب استان از رویان تا رامسر به دلیل ماهیت جنگلی و جلگه‌ای دارای محدودیت بیشتری است، گفت: برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی و زراعی و جلگه‌ای و جنگلی با مشکل روبرو هستیم.

وی با عنوان این که در حال حاضر در هفت شهرستان که بیشتر در غرب استان واقع است، در تامین زمین دچار مشکل هستیم، گفت: اراضی استان بیشتر از نوع جنگلی، اراضی درجه یک و ۲ کشاورزی، اراضی واقع شده در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی است و در شهرستان‌های نور، رامسر، چالوس، نوشهر و غیره در تامین زمین تقریباً صفر هستیم زیرا اراضی حاصلخیز درجه یک و ۲ کشاورزی قابلیت تغییر کاربری را ندارند.
وی بلندمرتبه سازی و ایجاد مجتمع‌های بلندپایه را از جمله راهکارها برای جبران عقب ماندگی در ساخت مسکن ملی بیان کرد.

✓ارائه زمین برای ساخت مسکن ملی در روستاها

مهرداد بذرپاش در جلسه شورای مسکن استان مازندران با بیان اینکه سیاست جدید این است که در روستا زمین برای ساخت مسکن واگذار کنیم، اظهار داشت: در حوزه ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده عقب ماندگی جدی است.
وی با اظهار اینکه ساخت بیش از ۱۵ هزار واحد مسکن در بافت‌های فرسوده مازندران پیش بینی شده است، گفت: به شهرداری‌ها برای اجرای طرح‌های ساخت مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده کمک می‌کنیم.
وی درباره بیمه مسکن و ساخت و ساز با توجه به افزایش رقم بیمه گفت: موضوع بیمه در مجمع تشخیص و شورای مصلحت نظام مورد تأیید قرار گرفته است و عملاً به حوزه ساخت و ساز کمک می‌کند.

وزیر راه شهرسازی با اشاره به تهیه بسته ۱۹ بندی برای بازآفرینی بافت فرسوده شهری گفت: مازندران یکی از استان‌هایی است که کمترین مشارکت را در اجرای این بسته داشته است.
وی با اشاره به اینکه بسته ۱۹ بندی مشوق‌ها برای رونق و افزایش ساخت و سازها تهیه و ابلاغ شده بود، گفت: هرجا که این بندها نیازمند اصلاح است می‌توانیم در شورای عالی شهرسازی این موارد و بندها را اصلاح کنیم.
بذرباش ارائه تسهیلات بانکی را جمله مشوق‌ها برای رونق ساخت و ساز مسکن بیان کرد و گفت: شناسایی زمین‌های بدون استفاده از محدوده شهرها که سال‌های سال اقدام به ساخت و ساز نشدند و تعیین تکلیف این اراضی امری مهم است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بسته‌های برای بلند مرتبه سازی در شهرهای استان باید مد نظر قرار گیرد، گفت: محورهایی که مستعد بلند مرتبه سازی هستند شناسایی شود و در حال حاضر ۵ شهر کشور از مصوبه شورای عالی برای بلند مرتبه سازی استفاده کردند.
وی نظارت و ساماندهی مشاوران املاک، کنترل بازار و مصالح و خروج مصالح سیمان و فولاد را از بورس کالا در کنترل و کاهش قیمت مسکن امری مهم دانست و گفت: طی چهارماه گذشته رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهرها منفی شده است.
متاسفانه پای حمایت مسئولان از مسکن ملی و بازار مسکن لنگ می‌زند، هنوز امکانات لازم برای حمایت از مستأجران انجام نشده است.