پایان رنج ها با برنج؟ / شایع ترین نوع خودکشی در مازندران! 
پایان رنج ها با برنج؟ / شایع ترین نوع خودکشی در مازندران! 
شاید شما هم در خبرها خوانده باشید یا در دورهمی ها شنیده باشید که امسال آمار مرگ با قرص برنج در مازندران به نسبت سال قبل، دو برابر شده و این یعنی به صدا در آمدن زنگ خطر جدی. چرا که هر چه یک بزه و ناهنجاری در جامعه شدت یابد و رواجش بیشتر شود به مرور از قبح آن کاسته می شود و رفته رفته جنبه همگانی پیدا می کند. 

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: شایع ترین روش های خودکشی در ایران، دار و خودسوزی هست، اما در مازندران اوضاع فرق می کند و مصرف قرص برنج و مسمومیت ناشی از آن در صدر روش های خودکشی در این استان قرار دارد.

به گونه ای که هر سال آمار جداگانه ای در این رابطه از سوی پزشکی قانونی استان به تفکیک جنسیت و شهرستان ها اعلام می شود.

علت رایج بودن این نوع مرگ در مازندران، برنج خیز بودن این استان در رتبه نخست کشور با دارا بودن حدود 250 هزارهکتار اراضی شالیزاری و تولید حدود یک میلیون تن برنج سفید است.

شاید شما هم در خبرها خوانده باشید یا در دورهمی ها شنیده باشید که امسال آمار مرگ با قرص برنج در مازندران به نسبت سال قبل، دو برابر شده و این یعنی به صدا در آمدن زنگ خطر جدی. چرا که هر چه یک بزه و ناهنجاری در جامعه شدت یابد و رواجش بیشتر شود به مرور از قبح آن کاسته می شود و رفته رفته جنبه همگانی پیدا می کند.

به تازگی مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با ارائه آماری اعلام کرد که از آغاز 1400 تا پایان دی ماه 104 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان جان باختند که نسبت به مدت مشابه سال قبل با آمار 57 نفر تقریبا دو برابر شده است.

نکته نگران کننده و البته جالب توجه این است که آمار 10 ماهه امسال از کل مسمومیت و مرگ با قرص برنج در سال گذشته هم بیشتر است. پارسال (1399) در مجموع 75 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان جان خود را از دست داده بودند.

همچنین بر اساس آمار رسمی پزشکی قانونی مازندران 121 نفر در سال 98 بر اثر مصرف قرص برنج در استان فوت شده بودند که نسبت به سال 97 میزان 36 درصد بیشتر بوده است.

قرص برنج یا همان فسفید آلومینیوم از سمی‌ترین آفات شیمیایی است که با وجود ممنوعیت واردات و خرید و فروش توسط کشاورزان برای مقابله با آفت برنج استفاده می‌شود. علایم استفاده از قرص برنج که هیچ پادزهر مشخصی هم ندارد بعد از 10 تا 15 دقیقه نمایان می‌شود و ممکن است 6 ساعت پس از مصرف آن، مرگ اتفاق بیافتد.

اعمال محدودیت‌های جدی‌تر در دسترسی افراد به این ماده مهلک و نیز برخورد با توزیع کنندگان آن و بالابردن آگاهی کسانی که به قصد تهدید خانواده‌ها، جان خود را به خطر می‌اندازند می‌تواند سبب کاهش این آمار شود.

همچنین تازه ترین آمارهای پزشکی قانونی مازندران نشان می دهد که در سال جاری از لحاظ جنسیت، نسبت فوتی مردان به زنان 63 به 41 نفر بوده و مردان قربانیان بیشتری در مسمومیت با قرص برنج داشته اند.

بابل با 19 نفرو ساری با 17 نفر، بیشترین آمار مرگ با قرص برنج را در استان به خود اختصاص داده اند. ضمن اینکه بیشترین میزان مسمومیت با قرص برنج هم مربوط به ماه فروردین با 18 نفر بوده است و پس از آن هم ماه مهر با 16 نفر قرار دارد.

بی حالی همیشگی، انزوا و کناره گیری از دوستان و اطرافیان، ناامیدی شدید، صحبت مداوم درباره مرگ و نیستی، رفتار خشونت آمیز یا طغیانگرانه مثل فرار از منزل، پرهیز از فعالیت های اجتماعی و کارهای روزمره، تغییر اساسی در عادات خواب و خوراک، مصرف مواد و الکل، بی توجهی غیرعادی به وضع ظاهری خود، بی علاقگی  به فعالیت های لذت بخش، بی تفاوتی به پاداش و جایزه و … از مهم ترین نشانه های هشدار دهنده خودکشی در یک فرد است.

گفته می شود قرص برنج یکی از شایع‌ترین آفت‌کش‌های مورد استفاده در کشاورزی است که در حضور آب، بخار آب یا اسید معده، گاز فسفین (PH۳) تولید می‌کند و موجب مسمومیت می‌شود. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و مغز را دچار مشکل می‌کند و فرد در اثر مرگی دردناک و زجرآور می میرد.

البته باید گفت خودکشی انواع مختلفی دارد که از مهمترین آن ها می توان به خودکشی دگرخواهانه، خودکشی ناشی از ناهنجاری و بی هنجاری، خودکشی جبری، خودکشی پنهان، خودکشی تقلیدی، خودکشی دست جمعی و خودکشی با قرار قبلی به علت احساس گناه، ترس، شکست عشقی و … اشاره کرد.

همانطور که از نظرتان گذشت مازندران در سال های اخیر در سوء مصرف قرص برنج وضعیت مناسبی ندارد و از استان های صدرنشین بوده است.

در چنین شرایطی اگر همه نهادهای دست اندرکار و مسئول، پای کار نیایند و راه حل های اصولی و علمی اندیشیده نگردد، شاهد بحرانی شدن وضعیت استان در این زمینه خواهیم بود.

به ویژه آن که وضعیت اقتصادی مردم در دهه اخیر، سال به سال وخیم تر شده و کارشناسان امر حتما باید به موضوع اقتصاد و معیشت به عنوان یکی از مهم ترین دلایل افزایش ناامیدی و خودکشی افراد در جامعه نگاه جدی داشته باشند.