پاکبان‌ها به خط شدند
پاکبان‌ها به خط شدند
همزمان با شروع تبلیغات رسمی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و با افتتاح رسمی ستادهای مرکزی برخی نامزدها، حضور گسترده و یکپارچه مردم در مراکز شهرهای مازندران پر رنگ تر از قبل شد.

 

تیرنگ:
همزمان با شروع تبلیغات رسمی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و با افتتاح رسمی ستادهای مرکزی برخی نامزدها، حضور گسترده و یکپارچه مردم در مراکز شهرهای مازندران پر رنگ تر از قبل شد.
در شهرهای مختلف افتتاح رسمی ستادهای نامزدها همراه با پخش موسیقی، مولودی خوانی، نوروزخوانی و دعوت از چهره‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی همراه بود و این موضوع فضای شادی را برای طرفداران و شهروندان به همراه داشت.
هواداران و اعضای ستاد کاندیدا نیز سعی داشتند با تمام توان مردم را در مقابل ستادهای مرکزی خود جمع کنند که همین مسئله سبب افزایش کار پاکبانان و نیروهای نظامی شد.
شفیعی یک شهروند مازندرانی در شب‌های پر هیاهوی نزدیک به برگزاری انتخابات در حالی که چای داغ به پاکبانی که در حال جارو زدن خیابان است می‌دهد، به خبرنگار تیرنگ می‌گوید: اگرچه جمع‌آوری زباله‌ها و تمیز کردن سطح خیابان‌ها وظیفه پاکبانان است اما اگر کمی احساس مسئولیت اجتماعی و فرهنگ داشته باشیم و با هم به مهربانی رفتار کنیم، آن وقت نیاز نیست برای یک زباله کمری خمیده شود و آن را جمع آوری کند.
او که سعی در کمک کردن به این پاکبان دارد از بداخلاقی‌ها گلایه دارد و می‌گوید قانونگذاران قانون گریز شدند!
یک پاکبان که اسمش علی است از اینکه دخل و خرجش با هم همخوانی ندارد گلایه دارد اما راضی به رضای خداست می‌گوید: همین که در آمدم کرایه خانه و خرج خانه را کفاف می‌کند باز هم جای شکرش باقی است، در برخی شهرها پاکبانان و نیروهای شهرداری حقوق نمی‌گیرند و بیمه‌شان واریز نمی‌شود چون هر فردی ( از نماینده، شهردار و عضو شورا تا…) اقدام به جذب اقوام و دوستانشان در شهرداری کرده‌اند.
این رفتگر مهربان که از سختی این ایام گلایه دارد، با دلخوری از برخی شهروندان، بیان می کند: برخی از مردم مراعات حال ما را نمی‌کنند برای هر زباله‌ای که از شیشه خودرو به بیرون پرتاب کرده یا زباله‌هایی که در کوچه و معابر رها می‌کنند باید خم شویم و خیابان‌ها را پاکسازی کنیم؛ این در حالیست که کاندیدا حرف از قانون می‌زنند اما در ستادهایشان سطل آشغال قرار نمی‌دهند و در محل‌های مشخص پوستر نصب نمی‌کنند و طرفدارانشان خود را ملزم به انداختن زباله‌ها در سطل زباله نمی‌کنند.
وی می‌گوید: هیچوقت به موقع حقوق و مزایایی به ما تعلق نگرفته است، گاهی تا چند ماه طلبکار بوده‌ایم و نگران آینده فرزندانمان هستیم، پول نداریم که برای بچه‌هایمان کلاس بگیریم و کتاب بخریم!
این پاکبان میانسال تاکید می‌کند: برخی شهروندان بیشتر به رفاه و راحتی خودشان فکر می‌کنند و به دیگران چندان اهمیت نمی‌دهند، زباله‌ها را در خیابان‌ها می‌ریزند ما در برخی شهرها کمبود پاکبان داریم و افرادی که برای تبلیغات نامزدها اقدام می‌کنند توجیه نیستند.
وی گفت: در این شب‌های سرد سال پاکبان‌ها به خط شدند تا چهره شهرها زیبا بماند.
این پاکبان تاکید دارد که حتما خودش و خانواده و دوستانش در انتخابات شرکت خواهند کرد و برای انتخابات پر شور هم باز به خط می‌شوند.
آنچه مسلم است حضور پرشور در انتخابات خواست همه از جمله پاکبانان، مردم و مسئولان است اما اگر در رفتارهایمان مراعات کنیم، زباله نریزیم و به این زحمتکشان کمک کنیم رفتگران مجبور نیستند برای پاکیزگی یک خیابان در روز چند بار آن را جارو و هزاران بار برای جمع کردن یک زباله حتی ته سیگار؛ خم شوند و به سختی دست بر کمر بگیرند و بپا خیزند.