وقتی معاون بهزیستی حکم شرعی را می‌شکند/ درهم کردن فطریه‌ سادات و غیرسادات
وقتی معاون بهزیستی حکم شرعی را می‌شکند/ درهم کردن فطریه‌ سادات و غیرسادات
فطریه سادات و غیر سادات در مازندران با اقدام نادرست معاون مشارکت‌های مردمی در هم شد و این در حالی است که می‌توان گفت؛ این مساله خلاف شرع است

تیرنگ نیوز: فطریه سادات و غیر سادات در مازندران با اقدام نادرست معاون مشارکت‌های مردمی در هم شد و این در حالی است که می‌توان گفت؛ این مساله خلاف شرع است.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که قبل از عید سعید فطر از سوی نهادهای مختلف شماره کارت و یا حساب جداگانه برای دریافت فطریه سادات و غیرسادات اعلام می‌شد؛ اما دلیلی، سرپرست هماهنگی موسسات غیردولتی مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهزیستی استان برای دریافت فطریه و کفاره تنها یک شماره کارت و شماره حساب اعلام کرد آن هم در حالیکه بر اساس استفتائاتی که از رهبر معظم انقلاب «غیر سادات نمی‌توانند فطریه را به سادات فقیر پرداخت کنند و در صورت پرداخت مجزی نیست، ملاک در این امر سرپرست خانواده می‌باشد.» کلیه مراجع تقلید بر تفکیک فطریه(عام، سادات) و کفاره تاکید دارند برای بررسی بهتر موضوع به سراغ مسؤولان کمیته امداد به عنوان دبیر شورای زکات استان می‌رویم که آنان این اقدام را دارای ایراد شرعی می‌دانند و بر این نکته تاکید دارند که حتما باید حساب جدا باشد. البته اقدام قابل تحسین دیگر کمیته امداد ارائه گزارش در مورد میزان مشارکت است. متاسفانه تا این لحظه مسؤولان بهزیستی مازندران پاسخی در خصوص میزان مشارکت‌ها و دلیل تفکیک نشدن حساب‌ها اعلام نکرده‌اند. مشخص نیست که دینی که بر گردن مسئولان بهزیستی قرار گرفته چگونه باید رفع و رجوع شود. با بررسی این موضوع می توان نتیجه گرفت که این اقدام غیر شرعی که نتیجه ضعف در این معاونت است نیازمند برخورد مسئولان ذیربط و نهادهای نظارتی است و باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند تا این اقدام خلاف شرع بی پاسخ نماند. گفتنی است که بر اساس شنیده‌ها این مسئول( دلیلی) دارای نسبت فامیلی با یکی از مسئولان رده بالای کشوری(جاری دختر وزیر کشور) است، آن هم در حالیکه رهبر معظم انقلاب فرمودند: امام (ره) اصرار داشت که مسئولان از بین مردم انتخاب شوند و وابستگی‌ها ملاک انتخاب مسئولان نباشد. وابستگی‌ها ملاک پذیرش مسئولیت‌ها نباشد. وابستگی به شخصیت‌ها و مدیرها بلای هزار فامیلی که در دوران قاجار و پهلوی بر سر این کشور آمد، امام بزرگوار ما را حساس کرده بود. گاهی در مقام تعریف از یک مسئول می‌گفتند این از دل مردم برخواسته است، ملاک را این می‌دانستند، اما متاسفانه این موضوع در مازندران جدی گرفته نشد و گاهی مسئولانی روی کار آمدند که یا دارای نسبت فامیلی با صاحب منصبان کشوری بودند و یا دارای تجربه کافی نبودند، افراد فاقد تخصص و تجربه در پستی قرار گرفتند که این افراد تا توجیه شوند هزینه دیگری را تحمیل می‌کنند. شایان ذکر است معاونت مشارکت بهزیستی یکی از مهم ترین معاونت‌های بهزیستی است چرا که هم با خیرین ارتباط دارد و هم با تشکل‌ها ( مسئول صدور مجوز تشکل های تحت پوشش است) از طرفی چهار واحد مسکن؛ اشتغال، مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد را زیر مجموعه دارد؛ به همین جهت لازم است تا فردی که در این سمت قرار می‌گیرد فردی با تجربه و با شناخت کافی در این چهار حوزه باشد.

در پایان لازم به ذکر است گروه رسانه ای تیرنگ، پبرو برخی درخواست های مخاطبان و افکار عمومی به این موضوع پرداخته ، آمادگی دریافت و انتشار اظهارات مسئولان بهزیستی مازندران را دارد.