هنوز وارد مرحله مهار کرونا نشدیم
هنوز وارد مرحله مهار کرونا نشدیم

تیرنگ نیوز: سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده از نماز صبح تا ساعت یک و دو بامداد مجبور به برگزاری جلساتم و از این بابت در جلسه امروز تأخیر داشتم. وی در ادامه گفت: در رابطه با بیماری کرونا اولین گزارشات را […]

تیرنگ نیوز: سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده از نماز صبح تا ساعت یک و دو بامداد مجبور به برگزاری جلساتم و از این بابت در جلسه امروز تأخیر داشتم.

وی در ادامه گفت: در رابطه با بیماری کرونا اولین گزارشات را از شهر ووهان چین دریافت کردیم. پس از اخذ گزارش‌ها، همکارانم را صدا کردم و برنامه‌هایی را برای مقابله با ورود احتمالی ویروس کرونا به ایران ترتیب دادیم. برای ما مشخص بود که یک ویروس جدید ما را گرفتار خواهد کرد.

نمکی افزود: اولین مورد این ویروس در سال 2003 با عنوان سارس کشور چین را گرفتار کرد که از خفاش به انسان منتقل شد. در سال 2012 نیز در خاورمیانه بروز کرد که از شتر به انسان منتقل شد که شتر توسط خفاش گزیده شده بود.

وزیر بهداشت بیان داشت: ما در روز نخست برای پروازهای مستقیم از چین تشکیل جلسه دادیم. تصمیم‌گیری لازم انجام و به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دستورات لازم ابلاغ شد. از اوایل بهمن ماه دانشگاه‌ها را برای تخت خالی و آزمایشگاه آماده کردیم. سازمان جهانی بهداشت دو هفته بعد از ورود ویروس کرونا به ایران کیت آزمایشگاهی به ما داد اما از همان روزهای اول با همکاری انستیتو پاستور کیت جدید طراحی کردیم و دو آزمایشگاه ما آماده تشخیص بود.

نمکی ادامه داد: ما پیک آنفلوآنزای H1N1 در کشور داشتیم و منتظر بودیم تیپ B آن هم بروز پیدا کند. مواردی از شهر قم از سرماخوردگی حاد گزارش شد که 8 مورد آنفلوآنزای تیپ B تشخیص داده شد. در روز 29 بهمن دو مورد گزارش شد که دارای علائمی از کرونا بود. من همان موقع اعلام کردم که این گزارش متفاوت است و باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

وی افزود: قبل از آن موارد زیادی آزمایش شده بود که تست کرونای آن‌ها منفی بود. در روز چهارشنبه 30 بهمن در جلسه هیئت دولت اعلام کردم  که مواردی مشکوک مشاهده شده است که ظهر همان روز با خانم دکتر مختاری تماس گرفتم و آزمایش‌ها مثبت اعلام شد. من همان روز به مردم اعلام کردم. هرچند برخی از دوستان گفتند که قبل از انتخابات درست نیست اعلام بشود، اما بنده اعلام کردم چراکه صداقت و راستگویی بهتر است.

وزیر بهداشت در خصوص منشأ ویروس کرونا در کشور هم گفت: بنده باید در جلسه غیرعلنی این مسئله توضیح بدهم. 23 تیم اپیدمیولوژیست روی این موضوع کار کرده‌اند که منشأ ویروس کجا بوده است. تک تک موارد را بررسی کرده‌ایم و در جلسه غیرعلنی مواردی را طرح خواهم کرد. آنچه مهم است امروز روز ریشه‌یابی منشأ نیست. امروز روز مبارزه تمام‌عیار ملی با ویروس کروناست. امروز تمام سرزمین ما درگیر کروناست و باید ویروس را مهار و کنترل کنیم.

نمکی خاطرنشان کرد: در ادامه در 36 مبدأ ورودی کشور قبل از گزارش اولین موردها در کشور کنترل‌گذاری کردیم. خروج ماسک را هم از اوایل بهمن از کشور ممنوع کردیم. تخت‌های بیمارستانی را هم آماده کردیم. این‌که یک بیمار در پیک بیماری پشت در بیمارستان‌ها سرگردان نماند، افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی اظهار داشت: کشور فرانسه به‌ازای هر 1000 نفر حداقل هفت تخت دارد. میزان تخت در اروپا در بدترین شرایط بین 4 تا 5 برابر میزان تخت‌های ماست. اما آنچه در ایران به‌کار آمد علاوه بر لطف خدا، حمایت رهبر انقلاب که بی‌نظیر بود، حمایت‌های دولت محترم و تمام دستگاه‌هایی که کنار ما بودند، مانند سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و دستگاه‌های دولتی، غیردولتی و مردم‌نهاد، اجرای طرح غربالگری بود.

وزیر بهداشت ابراز کرد: ما هنوز در کشور در مرحله مدیریت بیماری هستیم و به مرحله مهار و کنترل نرسیده‌ایم و نباید دچار توهم محاسباتی بشویم. ما در مرحله مدیریت بیماری هستیم، درحالی که در اوج تحریم‌ها و گرفتاری‌ها قرار داریم. کسی باور نمی‌کرد در شرایط سخت تحریم که می‌خواستیم ماسک و لباس بیاوریم در فرودگاه مصادره کردند، بتوانیم این ویروس را مدیریت کنیم. سازمان بهداشت جهانی تماس می‌گیرد تا از طریق ویدیوکنفرانش تجربه ما را به دیگر کشورها منتقل کند. من به روح تمام شهدای سلامت درود می‌فرستم. ما عزیزانی را از دست دادیم که روح بلندشان جاودانه باد. پزشکانی شبانه‌روزی تلاش می‌کنند و کار بزرگی در کشور صورت می‌گیرد.

نمکی همچنین گفت: ما دو عامل توفیق داریم؛ یکی وفاق و همدلی ملی با پشتوانه رهبری است. ما برای نخستین بار نمازجمعه را با تمنا تعطیل کردیم. مدارس، دانشگاه‌ها، حرم‌های مطهر، سفرهای راهیان‌نور و… تعطیل شد و این حاصل همدلی بود. دوم انجام غربالگری عمومی با عنوان بسیج ملی مبارزه با کرونا بود که آمار بیمارستان‌ها را کم کرد و بیمارها را در مرحله اول شناسایی کردیم. آمار کرونا رو به افزایش است، چراکه بیماریابی کردیم. با اجرای طرح غربالگری، افراد را در مراحل پایین‌تر از بیماری شناسایی کردیم، از دیگران جدا کردیم و نگذاشتیم به شرایطی برسند که فشار روی کادر درمانی و بخش‌های ICU افزایش باشد.

وی خاطرنشان کرد: امروز بیمارستان‌های ما بین 30 تا 50 درصد تخت خالی دارند. ضمن اینکه 15 هزار تخت نقاهتگاهی در مناطق مختلف کشور به‌همت نیروهای مسلح وجود دارد. اجرای طرح غربالگری موجب شد تا کادر درمانی فرصت بیشتری برای رسیدگی به بیماران داشته باشند و با این کار مرگ‌ومیر کاهش یافت.

نمکی گفت: در روزهای آینده شاهد نمایش زیبا و ویترین بهتری از بحث کرونا در کشور خواهیم بود و فاصله بین مرگ‌ها و موارد مثبت کمتر خواهد شد. از نظر تعداد ابتلا در دنیا هفتم و در مرگ‌ومیر در رتبه ششم قرار داریم و هر روز به‌سمت مطلوب‌تر حرکت خواهد کرد.

وزیر بهداشت در خصوص اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: در گام اول بحث فاصه‌گذاری اجتماعی و سپس فاصله‌گذاری هوشمند را مطرح کرد. ما با پدیده‌ای به‌نام حصر و جنگ اقتصادی روبه‌رو هستیم و ما نمی‌توانیم جوراب‌فروشی را که نان شبش به فروش همان جوراب‌ها وابسته است رها کنیم. ما نمی‌توانیم صنعت و تولید را تعطیل کنیم. ما در شرایط اقتصادی پرگرفتاری قرار داریم، به همین دلیل فاصله‌گذاری هوشمند طراحی و پروتکل‌های لازم به دستگاه‌ها ابلاغ شد تا هم دچار فروپاشی اقتصادی نشویم و هم کرونا را مدیریت کنیم. تردید نداریم که مدیریت کرونا طولانی‌تر از آن خواهد بود که در نظر داشتیم مدیریت شود.

نمکی در پایان بیان داشت: ما باید کاری کنیم تا در حداقل زمان کرونا را مدیریت کنیم اگر این کار را بکنیم، اقتصاد را هم کمک کرده‌ایم. ضمن شفای عاجل برای ریاست مجلس که به ما کمک کردند و از دیگر نمایندگان، دکتر پزشکیان و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان که با تقاضای بنده قبول مسئولیت کردند و از همه نیروهای مسلح و نهادی دولتی، غیردولتی و مردم‌نهاد تشکر می‌کنم. در روزهای آینده در برخی استان‌ها به مرحله مهار خواهیم رسید و امیدوارم تا پایان اردیبهشت ماه به نقطه بهتری برسیم./تسنیم