هدایت تحصیلی قدم نخست تضمین آینده است
هدایت تحصیلی قدم نخست تضمین آینده است
مدیر کل آموزش و پرورش استان مازندران در جلسه کارگروه مدیران متوسطه اول و دوم منطقه چمستان بیان کرد: چنانچه در هدایت تحصیلی استعدادها و توانایی‌های فرد سنجیده شود، هدایت تحصیلی می تواند قدم نخست تضمین آینده باشد.

تیرنگ نیوز: مدیر کل آموزش و پرورش استان مازندران در جلسه کارگروه مدیران متوسطه اول و دوم منطقه چمستان بیان کرد: چنانچه در هدایت تحصیلی استعدادها و توانایی‌های فرد سنجیده شود، هدایت تحصیلی می تواند قدم نخست تضمین آینده باشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ “علیرضا سعدی پور”در کارگروه مدیران متوسطه اول و دوم منطقه چمستان، زیربنای توسعه هر کشوری را نظام تعلیم و تربیت آن کشور دانست و افزود: توجه بالقوه به این نهاد، بستر رشد همه جانبه را فراهم میکند.تحول و تغییر اولین قدم برای رسیدن به اهداف است.همانگونه که در بدو سند فاخر تحول بنیادین این کلمه بیان شده است،تحول در ابتدا باید با افکار بی بدیل و نگاه و نگرش صریح آغاز بشود.

وی اظهار داشت: بزرگترین چالش ما استعداد یابی‌است. چرا که نظام تعلیم و تربیت ما هدایت تحصیلی را به سمتی کشانده که رشته های تجربی و نظری در بالاترین سطح قرار بگیرند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه در این ارزیابی جایگاه هنرستان و رشته‌های فنی مورد توجه قرار نگرفته است،تصریح کرد: در جامعه امروز، هنرستان یکی از کانون‌های مهم اشتغال در آینده دانش آموزان است؛ البته در این خصوص توجه به اصل مهارت آموزی در اولویت است. اگرچه ما برای دست‌یابی به این هدف و رویکرد جامعه به سمت رشته های فنی، نیازمند زیرساخت های لازم و ابزارآلات مربوطه هستیم.

این مقام مسئول در رابطه با اهمیت نقش مدیران به عنوان راهبران آموزشی و در جایگاه دوم اولیا تاکید کرد: مسئولیت سنگین ما آگاهی‌ بخشی است.فرایند انتخاب رشته هر فرد باید با بررسی معیارهای مختلفی مانند استعدادها، علایق، نیاز جامعه و آگاهی در مورد رشته مورد نظر باشد.مهم‌ترین مشکلی که با آن مواجه هستیم عدم آگاهی والدین در راستای هدایت تحصیلی دانش آموزان است و متأسفانه بیشتر فرزندان را به سمت رشته‌های پزشکی سوق می‌دهند و دلیل آن‌هم علاقه والدین به استخدام فرزندان در شغل‌های اداری و دولتی است و همین موجب عدم کارآفرینی و اشتغال‌زایی در کشور و مخصوصا استان شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای اصلاح هدایت تحصیلی در مدارس، نیازمند نظام جامع هدایت تحصیلی هستیم که باید در مدارس ابتدایی مستقر شود و از همان ابتدایی خودشناسی و آگاهی بخشی به دانش‌آموز صورت بگیرد تا از مشاغل اطلاع کافی پیدا کند تا در دوره متوسطه اول با دید باز و آگاهی کافی رشته موردنظر خود را انتخاب کند.

  • منبع خبر : روابط عمومی