نسخه شفابخش درمانگران گیاهی
نسخه شفابخش درمانگران گیاهی
استان مازندران دارای گونه‌های مختلف گیاهان دارویی است و با دارا بودن یک هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی و سطح زیر کشت گیاهان دارویی تنها ۲۴ گونه از این گیاهان، استان را به یکی از استان‌های هدف در تولید گیاهان دارویی کرده است.

تیرنگ:

استان مازندران دارای گونه‌های مختلف گیاهان دارویی است و با دارا بودن یک هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی و سطح زیر کشت گیاهان دارویی تنها ۲۴ گونه از این گیاهان، استان را به یکی از استان‌های هدف در تولید گیاهان دارویی کرده است.

تولیدات گیاهان دارویی مازندران منحصر به محدوده خاصی نیست و عمده تولیدات کشاورزان در تولید گیاهان دارویی گل گاوزبان است که در کنار آن گیاهانی همچون مریم گلی، عروسک پشت‌پرده، نعنا فلفلی، آویشن، به‌لیمو و گل‌محمدی ، پونه، بنفشه، آویشن و سنبل الطیب و… هم کشت می شود.

تصویب و اجرای طرح اصلاح الگوی کشت در مازندران همزمان با سراسر کشور به دلیل کاهش بارندگی و کم بازده بودن محصولاتی همچون جو و گندم در روستاها و در اراضی شیبدار کشاورزی در سال‌های اخیر موجب شده که کشاورزان به سمت تغییر الگوی کشت و تولید محصولاتی متناسب با منطقه همچون گیاهان دارویی سوق پیدا کنند و این مهم‌ از سال ۹۰ در مازندران با قوت اجرایی شد.

علی قنبرزاده تولید کننده گیاهان دارویی و کارآفرین اظهار داشت: ایران به‌عنوان بهشت خلقت از شرایط اقلیمی فوق العاده و جغرافیای کم نظیر و نعمات الهی برخوردار است که می‌تواند با حمایت مسوولان ضمن اشتغالزایی بالا و ثروت اندوزی فراوان سبب کاهش فاجعه زیست محیطی این سرزمین باشد.

قنبرزاده افزود: ایران با داشتن ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم جهانی و بیش از هفت هزار گونه گیاهی چندبرابر کل قاره اروپا ظرفیت دارد اما بهره‌وری آمریکا ۳۹ برابر ماست و این آمار برای ما هشدار است.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ هکتار عرصه کشاورزی در اختیار دارم، ۱۲ هکتار را به کشت گل محمدی، بیدمشک و پنج هکتار زمین‌های شیب‌دار را به کشت گردو و بادام درختی اختصاص دادم، اظهار کرد: وجود مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و حضور فعال نخبگان در این عرصه عامل مهمی در افزایش درآمد و تولید ثروت و کاهش سوداگری است.

این کارآفرین بابلی با اشاره به اینکه محصولات ما شامل گردو، بادام درختی، گل محمدی، بیدمشک، بومادران، بابونه و گزنه است، گفت: کل برداشت امسال از این گیاهان دارویی دو تن بوده است.

*کارآفرینی با گیاهان خودروی محلی

حجت عباسی، کارشناس گیاهان دارویی و کارآفرین منطقه بندپی شرقی بابل اظهار داشت: ۷۰ درصد مواد اولیه کارگاه ما از گیاهان خودروی خوراکی منطقه است که به صورت عرق و بسته بندی خشک به سراسر ایران ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دیگر گیاهان مورد نیاز را از سایر تولیدکنندگان تهیه می‌کنم، افزود: ۱۵ سال است که در این حوزه فعالیت دارم و میزان تولید سالانه کارگاه ما بیش از ۶۰ تن است که به صورت اینترنتی محصولات تولیدی خود را به فروش می‌رسانم.

عباسی با اشاره به اینکه در صورت حمایت مسئولان ظرفیت تولید چند برابری را خواهیم داشت، ادامه می‌دهد: اگر تسهیلات لازم در اختیار ما قرار گیرد درصدد احداث کارگاه صنعتی برای توسعه کسب و کار خود بوده و قادرم برای بیش از ۱۵ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کنم.

این کارآفرین بابلی با بیان اینکه منطقه بندپی شرقی بابل منبع نعمات الهی از جمله ازگیل وحشی، خرمالو، انگور و سایر گیاهان خودروی منطقه است که می‌توان از شیره این میوه‌ها استفاده بهینه کرد، گفت: شیب‌دار بودن اراضی منطقه ظرفیت ارزشمندی برای تولید گیاهان دارویی است که در صورت برنامه ریزی مناسب اشتغالزایی و تولید ثروت برای افراد بومی منطقه فراهم می‌شود.

او یک هکتار از زمین کشاورزی را به کشت گیاهان دارویی اختصاص داده که گل محمدی، برگ بو، رزماری و… کشت می‌کند.

*کشت گیاهان دارویی ظرفیت نهفته در بخش کشاورزی

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران کشت گیاهان دارویی را یک ظرفیت نهفته در بخش کشاورزی دانست و گفت: سندی در حوزه گیاهان دارویی ارائه و تهیه می‌شود.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: از ظرفیت کشاورزان پیشرو در بخش ترویج استفاده شود چراکه کشاورز زبان کشاورز را بهتر می فهمد.

وی افزود: کشت گیاهان دارویی یک ظرفیت نهفته در بخش کشاورزی است و به حتم سندی در این حوزه ارائه خواهد شد.

مؤمنی با بیان اینکه به دنبال استمرار صادرات مرکبات هستیم، افزود: مدیریت ما مدیریت زنجیره‌ای است و کسی که خلاف این زنجیره حرکت کند، ناهماهنگی خود را نشان می‌دهد و مجبور به ترمیم زنجیره مدیریت خواهیم بود.

وی بر کشت گیاهان دارویی در استان تاکید کرد و افزود: گیاهان دارویی ظرفیت آینده استان است و در سال‌های گذشته در حوزه عملیاتی به آن پرداخته نشد.

مؤمنی ادامه داد: استعدادهای خوبی در حوزه کشت گیاهان دارویی در استان وجود دارد و پایلوت هایی را در مناطقی که این ظرفیت وجود دارد و به آن توجه نشده است می توان انجام داد و در توسعه آن گام برداشت.