مگر خدا رحم کند!
مگر خدا رحم کند!
در همین مازندران خودمان به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، هنوز واکسیناسیون 30 درصد 80 ساله ها به بالا انجام نشده است و۴۰ هزار سالمند بالای ۷۵ تا ۸۰ سال استان منتظر ورود واکسن هستند.مردم به دلیل فشارهای افتصادی متوالی، بیش از این نمی توانند کسب و کار یا زندگی معمول خود را معلق نگه دارند. از طرفی فرهنگ سازی لازم جهت رعایت پرتکل های بهداشتی انجام نشده، حالا به این شرایط، مهمانپذیر بودن مازندران و بی برنامگی ستاد ملی و استانی کرونا را اضافه کنید. در چنین شرایط فقط باید بگوییم مگر خدا به همه ما رحم کند.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: 15 ماه از شروع همه گیری کرونا می گذرد، موج پنجم در راه هست و از لحاظ شماره در کورس با سریال پایتخت قرار گرفته است. تعداد مبتلایان و مرگ و میر موج چهارم بیش از هر زمان دیگر است. اکثر شهرهای کشور در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند و بیمارستان ها و آرامگاه ها روزهای شلوغ و پر رفت و آمدی را تجربه می کنند.

کادر درمان خسته تر و زخمی تر از همیشه است و مردم رنجور و دلمرده، خمیده از گرانی های پی در پی و ناتمام، نمی دانند فشار اقتصادی را تاب بیاورند یا موج های سهمگین ویروس کرونا را؟! نمی دانند خبرهای تزریق روزانه ۴ میلیون واکسن در کشورهای پیشرفته را باور کنند یا بدقولی مسئولان ما را که هر روز تاریخ جدیدی اعلام می کنند؟!

دیگر همه می دانند قرنطینه و واکسیناسیون دو راه اصلی مقابله با کروناست دو راهی که ما بسیار ضعیف عمل کردیم و تبعات مربوطه را هم دیدیم.

صاجبنظران می گویند تزریق واکسیناسیون باید به سرعت در یک بازه زمانی کوتاه باشد تا اثرگذاری مطلوب داشته باشد. راهی که اکثر کشورها حتی کشورهای پایین تر از ما در حال انجام آن هستند اما ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم و فرایندها به گندی و با تاخیر بسیار در حال انجام است.

طوری که به مردم این احساس دست می دهد که اهمیتی برای حکومت ندارند یا در اولویت دست چندم هستند.

مثلا در همین مازندران خودمان به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، هنوز واکسیناسیون 30 درصد 80 ساله ها به بالا انجام نشده است و۴۰ هزار سالمند بالای ۷۵ تا ۸۰ سال استان منتظر ورود واکسن هستند.

اجرای فرسایشی واکسیناسیون، روی اعصاب همه است اما خب چاره چیست؟ اگرچه بخشی از کمبودها و عدم دسترسی به واکسن به نابرابری عرضه و تقاضا و محدودیت در تولید بستگی دارد با این همه اغلب پروژه‌های پیش‌خرید واکسن در دنیا کماکان در حال انجام است، اما نمی توان از سوء مدیریت و بی برنامگی مسئولان بی تفاوت رد شد.

اخیرا رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره علت تاخیر در واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال استان توضیحاتی را ارائه داد که به نقل از باشگاه خبرنگارن جوان می آوریم:

دکتر موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: «به دلیل کافی نبودن واکسن کرونا واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال در استان با تاخیر انجام شد.

او افزود: حدود ۷۰ هزار سالمند بالای ۸۰ سال معادل ۷۰ درصد از طریق پزشک خانواده، بهورزان و یا مراقبین سلامت زیر مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی بابل و مازندران واکسینه شدند.

دکتر موسوی با بیان اینکه ۳۰ درصد باقیمانده عموما متقاضی دریافت واکسن کرونا نبودند، گفت: این گروه جمعیتی جامانده پزشکان خانواده یا مراکز بهداشت با آن‌ها تماس تلفنی گرفته و در روز و ساعت مشخص برای تزریق واکسن کرونا دعوت خواهند شد.

او افزود: ۴۰ هزار سالمند بالای ۷۵ تا ۸۰ سال استان به محض ورود واکسن کار تزریق بر روی این افراد به همان ساز و کار تعیین شده صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پایان گفت: این رده سنی تا یک هفته آینده در مراکز درمانی مازندران واکسینه می‌شوند و واکسیناسیون پنج سال پایین‌تر را آغاز می‌کنیم».

همانطور که از اظهارات آقای موسوی برداشت می شود پروسه واکسیناسیون در استان و در کشورهمچنان به کندی در حال انجام است و مردم به دلیل فشارهای افتصادی متوالی، بیش از این نمی توانند کسب و کار یا زندگی معمول خود را معلق نگه دارند. از طرفی فرهنگ سازی لازم جهت رعایت پروتکل های بهداشتی انجام نشده و خطرات مربوطه همچنان به قوت خود باقیست.

حالا به این شرایط، مهمانپذیر بودن مازندران و بی برنامگی ستاد ملی و استانی کرونا را اضافه کنید. در چنین شرایط فقط باید بگوییم خدا به همه ما رحم کند. ان شاء الله.