موج ششم همین حوالی است!/ پروتکل ها رعایت شود
موج ششم همین حوالی است!/ پروتکل ها رعایت شود
به تازگی معاون بهداشت وزارت بهداشت از اثرات «سیل مسافران داخلی» ابراز نگرانی کرد و گفت که «اگر مسافران پروتکل‌ها را رعایت نکنند، منجر به بروز پیش از موعد موج ششم کرونا و احتمالا از نوع لامبدا خواهد شد!

تیرنگ نیوز- سرویس بهداشت: با گذر موج های کرونا از عدد 5 و آمار بالای ابتلا و مرگ و میر ناشی از این ویروس ناخوانده در کشور، دیگر میزان بی رحمی و شقاوت کرونا بر همه محرز گشته و خانواده های بسیاری در اثر غفلت خود یا اطرافیان خود در سوگ عزیزان خود نشسته اند.

همانطور که شاهد بودیم شدت کرونای 5 به مراتب بیشتر و خطرناک تر از دیگر موج ها بوده و نشان داد همه، حتی افراد واکسینه شده هم در معرض خطر ابتلا و مرگ هستند.

با این حال شاهد کم توجهی و عدم رعایت بسیاری از مردم از جمله کسانی که واکسینه شدند، هستیم و به تبع آن، مسافرت ها همچنان پابرجاست، دید و بازدیدها و مهمانی ها کماکان ادامه دارد و رفته رفته روند افزایشی به خود گرفته و می رود که بحران ساز شود.

به تازگی کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت از اثرات «سیل مسافران داخلی» ابراز نگرانی کرد و گفت که «اگر مسافران پروتکل‌ها را رعایت نکنند، منجر به بروز پیش از موعد موج ششم کرونا و احتمالا از نوع لامبدا خواهد شد!

معاون وزیر بهداشت بطور رسمی با بیان اینکه میزان واکسیناسیون تک‌دوز، اساسا ۷۰ درصدی که وزیر بهداشت گفته، نیست و با این سفرها نیاز به واکسیناسیون ۸۵درصدی وجود دارد، گفت: متاسفانه عده‌ای با این اطمینان که واکسن تزریق کرده‌اند، به مسافرت رفته‌اند، آن ها باید بدانند که واکسن به تنها ایمنی ایجاد نمی‌کند و باید پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری‌ها رعایت شود. واکسن تنها سیستم ایمنی بدن را آماده می‌کند تا در صورت ابتلا، عوارض کمتری را پیدا کنیم.

معاون وزیر بهداشت تأکید کرد که ما هنوز داریم آرام آرام از موج پنجم کرونا پایین می‌آییم و هنوز در اواسط راه هستیم. وضعیت شکننده است و ویروس دنبال بهانه‌ای است تا دوباره اوج بگیرد. اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنیم احتمال دارد که همچنان این موج رو به بالا برود.

او همچنین در واکنش به اینکه واکسیناسیون ۷۰ درصدی دوز اولی‌ها انجام شده، گفت که پایین‌تر از ۷۰درصد واکسیناسیون صورت گرفته است.

حیدری همچنین با تأکید بر اینکه «هرچقدر سویه‌های جدید ویروس مقاوم و مقاوم‌تر شود، آمار مورد نیاز واکسیناسیون باید بالاتر و بالاتر برود» اضافه کرد: ما باید عدد بالای ۸۵درصد ایمنی‌زایی را برای جامعه ایجاد کنیم که با آن میزانی وجود دارد، یک مقدار ما را نگران کرده است. امیدواریم این سفرها ضایعه‌ای به دنبال نیاورد و شاهد موج بعدی زودتر از موعد نباشیم./ به نقل از صدا و سیما»

در همین راستا، قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز هشدار داد: «موج پنجم کرونا از کشور عبور نکرده اما از هم اکنون هشدارها در مورد آغاز خیز پنجم ششم کرونا در آبان ماه به گوش می رسد/ به نقل از ایرنا».

این شرایط در حالی است که مازندران با شاخصه ممتاز توریسم به عنوان یکی از استان های معمولا قرمز کرونایی تجربه های بسیار ناگواری در حوزه کرونا داشته و یکی از استان های با آمار بالای ابتلا به این ویروس است.

اما گویا این استان در و پیکر ندارد و وقت و بی وقت شاهد ورود و خروج مسافران و گردشگران هستیم. نه از قرنطینه خبری است نه از محدودیت ها و ممنوعیت های کرونایی! چیزی که بیش از هر مورد دیگری به این استان ضربه زده عدم اجرایی دقیق محدودیت ها و جنبه شعاری و فرمالیته بودن آن بوده است.

بر اساس منابع رسمی استانی و کشوری در همین موج پنجم کرونا، متاسفانه حتی آمار 50 فوتی در یک شبانه روز را هم در استان شاهد بودیم و این ویروس مرموز تا توانست جولان داد و قربانی گرفت تا اینکه با تسریع روند واکسیناسیون در استان به عنوان یکی از استان های پیشگام کشور در ابتلا به کرونا به مرور شاهد روند کاهشی این ویروس بودیم تا اینکه فعلا و در یکی دو روز گذشته روند مرگ و میر آن متوقف گردید.

اما همانطور که در اظهارات معاونان وزیر بهداشت در سطور بالا از نظر گذراندیم این توقف موقتی خواهد بود و به احتمال فراوان به زودی شاهد جولان موج ششم این ویروس باشیم.

بنابراین انتظار می رود هم شهروندان و هم مسئولان در انجام دستورالعمل ها و نکات بهداشتی دقت بیشتری به خرج دهند و با استفاده از تجارب دو سال اخیر از بروز موج ششم کرونا جلوگیری نمایند.

انتظار می رود مجمع فعلی نمایندگان مازندران که تاکنون منشا خدمات و برکات فراوانی بوده اند به این بخش توجه ویژه داشته باشد و دست از نظاره گری معمول برداشته و همراه و همسو با مردم به شکلی عملی به این موضوع بپردازند تا مطالبات مردمی به سرعت محقق گردد و اتفاقات مثبت و منفی مربوطه مرتفع شود.