5
در گفتگوی مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با تیرنگ مطرح شد؛

مهمترین مسائل روشندلان مازندران

  • کد خبر : 7069
  • ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
مهمترین مسائل روشندلان مازندران
مسلمی از مسئولان دولت تدبیر و نمایندگان مجلس خواست پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در سال جهش تولید قانون جامع حمایت از معلولان را اجرایی کنند تا مسائل و مشکلات نابیناییان کم و کمتر شود.

تیرنگ نیوز: سید مهدی مسلمی جورجاده بیش از 5 سال است که مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان استان مازندران است اما هیچ حقوق و مزایایی به خاطر فعالیت هایش دریافت نمی کند و صرفا به حقوق اپراتوری دستگاه آموزش و پرورش بسنده می کند.

وی صرفا جهت بهبود اوضاع نابینایان استان فعالیت می کند. چرا که خود یک نابینای مادر زادی هست و دغدغه های روشندلان را به خوبی فهم می کند.

گفت و گو: مجید ساجدی فر

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با بیان اینکه در دنیا حدود 280 میلیون نابینا وجود دارد، اظهار کرد: سهم کشور ما از این تعداد، حدود 204 هزار نفر و سهم استان مازندران هم حدود 5 هزار و 700 نابینا و کم بینا است.

مسلمی، مناسب سازی معابر عمومی را از مهمترین دغدغه های روشندلان مازندران عنوان کرد و گفت: اگرچه شهرداران، فرمانداران و بخشداران به اندازه توان خود جهت بهبود اوضاع تلاش می کنند اما انتظار داریم آن دسته از برنامه های اجرایی خود را که مانعی برای معلولان منجر می شود را به سازمان بهزیستی اعلام کنند تا اطلاع رسانی های لازم به جامعه هدف انجام شود.

وی افزود: ما بارها این درخواست را از نهادهای مرتبط داشتیم ولی هیچگاه جنبه عملیاتی به خود نگرفت و معلولان به ویژه نابینایان و کم بینایان همچنان با مزاحمت هایی  چون کنده کاری و گودی، نصب داربست، سد معبر دست فروشان و مغازه داران  و…  در پیاده روها مواجه اند.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با بیان اینکه ما نمی خواهیم کاسبی یا نان کسانی را مختل کنیم، گفت: هدف ما این است به گونه ای عمل شود که مانعی برای رفت و آمد جامعه هدف بهزیستی نباشد.

مسلمی با اشاره به پله های بلند و طولانی برخی ادارات، بیان کرد: تعبیه نامناسب آسانسور در برخی ادارات نیز اسباب زحمت جامعه هدف بهزیستی یا همراه آن ها  می شود.

وی بحث اشتغال نابینایان را از دیگر مسائل مهم این قشر عنوان کرد و افزود: از مسئولان بزرگوار خواهش می کنم در شوراهای اداری شان در کمیته های برنامه ریزی شان این مساله را لحاظ کنند و مبادا به این تصور که اشتغال روشندلان موجب افت کاری دستگاه مربوطه می شود از استخدام ان ها خودداری کنند. موارد بسیاری از موفقیت های نابینایان را در شغل های مختلف (از اپراتوری مخابرات ادارت مختلف گرفته تا دبیری، نویسندگی، وکالت، سردبیری و رشته های مختلف ورزشی) استانی و کشوری شاهد هستیم که به اصطلاح مثل موشک کار می کنند و بسیار موفق هستند.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران تصریح کرد: اگر دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل همچنین مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی مازندران (که همیشه با آغوش باز پذیرای ما هستند) اپراتورهای تلفن خود را از نابینایان و کم بینایان انتخاب کنند با وجود چیزی حدود 200 بیمارستان در استان و کار سه شیفت، 600 نابینا و کم بینا مشغول بکار می شوند. البته ابهت و شخصیت این قشر به تلفنچی بودن نیست اما با توجه به شرایط فعلی کشور این نیز می تواند کارساز باشد. حتی با روی کار آمدن تلفن گویا، باز هم به یک اپراتور نیاز است.

مسلمی ادامه داد: عزیز روشندلی که به سختی درس خوانده و آزمون داده و با نمره بالا پذیرفته شد هنگام جذب در دستگاه مربوطه با نوعی بد رفتاری مواجه گردید و نابینا بودن را عامل جذب نکردن وی اعلام کردند. فرد مذکور اگرچه شکایت کرده و پیگیر موضوع است اما بروز چنین رفتارهایی در جامعه صحیح نیست.

وی با اشاره به حمایت دولت از اقشار ضعیف جامعه در ایام کرونا گفت: تا آنجا که اطلاع دارم هیچ بسته معیشتی برای نابینایان و کم بینایان در نظر گرفته نشده است در حالی که نابینایان از جمله اقشاری هستند که بیشتر از بقیه به سطوح دست می زنند؟ نابینایان گدا نیستند اما وقتی بسته های حمایتی یا وام بلاعوض به اقشار کم درآمد یا فاقد بیمه، اختصاص یافت پیشنهاد می کنیم برای نابینایان نیز بسته معیشتی کرونایی درنظر گرفته شود.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران با گلایه از برخی مسئولان که قول می دهد و عمل نمی کنند، گفت: این دسته از مسئولان بدانند که ما به پست شان و به قولشان اعتماد می کنیم تا باری از دوش معلولان جامعه برداشته شود اما علیرغم پیگیری های ما همچنان به قولهایشان عمل نمی کنند. اگرچه تعامل مان با بیشتر مسئولان به نسبت خوب است و یکی از نکات مثبت این تعاملات این است که پشت درب هیچ مسئولی (از وزیر رفاه تا مسئولان استانی ما و شهرستانی نمانده ایم. بهزیستی استان و شهرستان بابلسر پا به پای ما در پیشبرد اهداف ما دوشادوش همراهی و همکاری می کنند.

مسلمی درباره ساماندهی نابینایان اظهار کرد: انتظار داریم بیمه تکمیلی ما هم مثل بیمه تکمیلی جانبازان عزیز باشد چرا که هر دو گروه از جامعه معلولان محسوب می شویم نه آنکه ما برعکس آن ها پول بیمه پرداخت کنیم.

وی با اشاره به بلاتکلیفی قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، بیان کرد: اگر سازمان بهزیستی در سال چیزی حدود 32 هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشد به آسانی می تواند قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را اجرا کند. خواسته ما از نمایندگان مجلس که 297 سردار سلیمانی ما در بهارستان هستند، این است اجرای کامل این قانون را در اولویت های خود قرار دهند.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران، ازدواج و مسکن را از دیگر مسائل نابینایان دانست و گفت: متاسفانه برخی خانواده ها با یک نابینا ازدواج نمی کنند در حالی که نابینایی مسری نیست خودم نابینا هستم با یک خانم بینا ازدواج کردم و دو تا فرزند سالم دارم یا موردهای داشتیم که زن و شوهر هر دو نابینا بودند اما فرزندانشان سالم اند و در بهترین دانشگاه های ایران و حتی جهان تحصیل می کنند.

مسلمی از مسئولان دولت تدبیر و نمایندگان مجلس خواست پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در سال جهش تولید قانون جامع حمایت از معلولان را اجرایی کنند تا مسائل و مشکلات نابیناییان کم و کمتر شود.

وی با اشاره به مهمترین فعالیت های انجام شده بیان کرد: با برخی ادارت تعامل خوبی برقرارکردیم همچنین با بانک های استان بابت تسهیلات قرض الحسنه  که واقعا به ما لطف داشتند. خصوصا در ایام کرونایی و بابت خرید گوشی و تپلت محصلان تحت پوشش جامعه ما. از همینجا اعلام می کنم که اگر نابینا یا کم بینایی به این تسهیلات نیاز دارد با ما ارتباط بگیرد تا ما با همکاری بانک های عامل در کمترین زمان ممکن این فضا را فراهم کنیم.

مدیرعامل جامعه نابینایان و کم بینایان مازندران، آدرس دفتر این موسسه را بابلسر- خیابان امام خمینی، امام خمینی 21 عنوان کرد و گفت: جامعه هدف ما می توانند با شماره تماس های 01135363738 و09111131548 به صورت 24 ساعته تماس حاصل کنند. همچنین خیرین محترم می توانند کمک های خود را به شماره کارت 6037997599097590  نزد بانک ملی ایران و شماره حساب 0113529980002 پرداخت کنند.

مسلمی همزمانی روز جهانی روشندلان و بازگشت شهدای خانطومان به استان سرافراز مان را مایه مباهات و افتخار جامعه نابینایان دانست و در پایان هم از پدر و مادرش که با این شرایط او را بزرگ کردند و زندگی بخشیدند و همسر و فرزندانش تشکر کرد.

لینک کوتاه : https://tirangnews.ir/?p=7069

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 2انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.