معیشت اولویت نخست مجلس و دولت باشد
معیشت اولویت نخست مجلس و دولت باشد
با نگاهی به آخرین تحرکات و فعالیت های نمایندگان مازندران در مجلس بر اساس رسانه خانه ملت، می بینیم که اکثریت آن ها در حوزه اقتصاد و مرتبط با معیشت و درآمد مردم بوده که در ادامه به تک تک آن ها بر اساس حروف الفبا، البته به اختصار می پردازیم.

تیرنگ نیوز – مجید ساجدی فر: همانطور که به وضوح مشاهده و لمس می کنیم روزها و هفته های حساس و ملتهبی را در کشور می گذارنیم.

تصمیم جدی دولت برای جراحی اقتصادی و حذف ارز ترجیحی به منظور جلوگیری از به هدر رفتن منابع ملی که با افزایش ناگهانی قیمت برخی کالاهای اساسی (آرد، روغن، مرغ، تخم مرغ و…) همراه بود در نهایت موجب شدت بروز تخلفاتی چون احتکار اقلام توسط سودجویان، افزایش شدید قیمت سایر کالاهای مرتبط و غیر مرتبط، هجوم مردم به فروشگاه ها و کمبود و قحطی برخی کالاها، گردید.

تخلفاتی که موجب بر هم خوردن جدی تعادل نسبی بازار و اقتصاد کشور گردید و حواشی بسیاری به وجود آورد

البته نزدیک دو دهه می شود که از تعادل اقتصادی بر اساس استانداردهای جهانی در کشور خبری نیست و گرانی و تورم در رقابتی نزدیک و نفس گیر هر روز به اوج پرواز می کنند و از دسترس توده مردم دورتر و دورتر می روند و دست نیافتنی تر می شوند.

با نگاهی به آخرین تحرکات و فعالیت های نمایندگان مازندران در مجلس بر اساس رسانه خانه ملت، می بینیم که اکثریت آن ها در حوزه اقتصاد و مرتبط با معیشت و درآمد مردم بوده که در ادامه به آن ها بر اساس حروف الفبا، البته به اختصار می پردازیم.

گفتنی است نمایندگان مازندران درباره مسائلی چون تسریع در بازبینی دهک ها،اقتصاد دانش بنیان، سهمیه علوفه دامداران، انتقاد به نحوه تعیین دهکها، توجه به تعادل بودجه خانوار، پرداخت خسارات کشاورزان، ابقای خزرشهر در فریدونکنار، اعلام وصول استیضاح وزیر صمت، سرمایه برای فوتبال شهرستان ها، حمایت از فرش ایرانی، شاهد عینی تروریسم اسرائیل و توجه به معیشت نیروهای انتظامی فعالیت داشته و نظرات خود را پیرامون مسائل ذکر شده بیان کرده اند.

بابایی کارنامی: استیضاح وزیر صمت اعلام وصول شود

نماینده مردم ساری در مجلس در صحن علنی با بیان اینکه استیضاح وزیر صمت یکی از مواردی است که به دلیل ناکارآمدی به هیات رئیسه تقدیم شده، گفت: با وجود گذشت 3 ماه از تقدیم درخواست استیضاح برخی از وزرا به هیات رئیسه، چرا با وجود اینکه در آیین نامه قید شده که سریعاً باید اعلام وصول شود، بلاتکلیف مانده است؟ما به عنوان مجلس بُعد نظارتی داریم. چرایی وضعیت موجود را هیات رئیسه باید به نمایندگان گزارش دهد.

علی بابایی کارنامی با اشاره به ماده 220 آیین نامه داخلی گفت: موضوع گرانی خودرو و شرایط اقتصادی امروز جامعه که از شرح وظایف وزرا است، موضوعی است که ما نباید از آن کوتاه بیاییم و برای آن سوگند یاد کردیم و چرایی وضعیت موجود را هیات رئیسه باید به نمایندگان گزارش داده و پشت صحنه را اعلام کند که ما نیز در جریان باشیم.

باقرزاده: خزرشهر از فریدونکنار جدا نشود

نماینده مردم بابلسر در تذکر شفاهی خواستار مختومه شدن پرونده جدایی خزرشهر از فریدونکنار شد و گفت: افرادی که دستور این موضوع را صادر کرده اند، باید در مقابل هرگونه تنش اجتماعی و آشوب سیاسی در شهر فریدونکنار پاسخگو باشند.

علی اصغر باقرزاده خطاب به وزرای کشور و راه و شهرسازی گفت: در حالی که دولت در حال اجرای طرح ساماندهی یارانه ها و حذف ارز ترجیحی است و از سویی مردم در وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی قرار دارند، معاون وزیر راه و شهرسازی به یکباره موضوع جدایی خزرشهر از شهر فریدونکنار را می دهد، در حالی که در سال گذشته این موضوع مختومه شده بود. همه می دانند که این معاون فرد شناسنامه دار سیاسی دولت قبل است، اما همچنان در مسئولیت خود قرار دارد.

حاجی پور: دولت از فرش ایرانی حمایت کند

نماینده مردم آمل و رییس فراکسیون تسهیل تجارت داخلی و خارجی مجلس گفت: در سالهای اخیر سهم ایران در بازار جهانی فرش کاهش چشمگیری داشته و از متوسط ۴۰۰ میلیون دلار در ۴۰ سال اخیر پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به حدود ۶۰ میلیون دلار رسیده اما مجلس دست دولت را در زمینه صادرات و حمایت از فرش دستباف و اصیل ایرانی باز گذاشته است.

رضا حاجی پور در حاشیه چهاردهمین المپیاد ملی علمی فرش دستباف که با هدف ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای تحصیل علم و کسب مهارت های علمی هنرجویان فرش دستباف و ارزیابی توان علمی آنان برگزار شده بود، افزود: دولت از فرش اصیل و دستباف ایرانی حمایت نماید.

حسینی: تعادل بودجه خانوار در اصلاحات اقتصادی لحاظ شود

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد و رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید در مجلس تاکید کرد: در باب اصلاحات اقتصادی در کنار ملاحظات فنی، در کنار مدیریت یکپارچه اقتصادی، همچنان و همواره باید به همراهی و تعادل بودجه خانوار تاکید داشته باشیم.

سید شمس الدین حسینی در نشست علنی (یکشنبه 25 اردیبهشت ماه) در نطق میان دستور گفت: به تعادل بودجه خانوار بیش از بودجه خود و دولت قابل مدیریت است اهمیت دهید. از دو تجربه اصلاح اقتصادی سال 1389 که مبتنی بر اقناع و جبران رفاه مردم و سال 1398 که مبتنی برغافلگیری و بی اعتنایی به جبران رفاه مردم بود به اختصار و اجمال نگذرید و درس بگیرید.

وی همچنین به مشکلات حوزه انتخابیه خود و شمال کشور، چون پسماند، عدم مهار و هدایت آب های سطحی، فرسودگی شبکه توزیع و ضعف شبکه جمع آوری فاضلاب، ترافیک و…  اشاره کرد و خواستار رسیدگی دولت به آن ها شد.

زارعی: خسارات کشاورزان پرداخت شود

نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آب کشاورز باید به موقع و به میزان لازم تامین شود، گفت: وقتی که کشاورز از عدم دریافت میزان آب و تنظیمی سدها نتواند استفاده کند و از نظر کمی و کیفی خسارت دیده باشد آیا شما نباید خسارت وارده به کشاورزان را پرداخت و تامین کنید؟ چه برسد به اینکه آب بها دریافت کنید.

منصورعلی زارعی کیاپی در نشست علنی (چهارشنبه، 21 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر نیرو بیان کرد: از ابتدای شروع مجلس یازدهم در مورد احداث سد غیرقانونی و غیرکارشناسی فینسک تذکرات لازم داده شد و شما هم اعتقاد دارید غیرکارشناسی است و موجب هزاران میلیارد تومان خسارت به مبدأ می شود در این رابطه می طلبد تدبیر کنید.

سعادتی: بازبینی دهک بندی ها سریعتر انجام شود

نماینده مردم بابل در مجلس گفت: موضوع مهم بازبینی در دهک بندی ها توسط وزارت رفاه هرچه سریع تر انجام شود تا مردم دچار ضرر و زیان نشوند و ای کاش اول تکلیف جامانده ها از دریافت یارانه مشخص، سپس طرح اجرا می شد. چرا که عدم نظارت بر فروش و عرضه ارزاق به مردم باعث گرانی کالاهای دیگر شده و باید نظارت بر آرد و نان خبازی دوچندان شود.

مهدی سعادتی بیشه سری در نشست علنی (چهارشنبه، 28 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری اظهار داشت: ما موافق ساماندهی یارانه ها هستیم، حدود 80 تا 100 میلیارد دلار در سال های اخیر در حامل های انرژی و 73 هزار میلیارد تومان در دارو و 60 هزار میلیارد تومان در گندم و متاسفانه 40 هزار میلیارد تومان در نهاده‌ها هزینه شده که متاسفانه باعث ورود زالوصفتان به بازار آزاد شد.

وی در تذکر پایانی خود به وزارت صمت خواستار ساماندهی به وضع کیفیت خودرو شد و گفت: این ارابه های مرگ که چندین دهه از فناوری روز دنیا عقب است باید ساماندهی شود. با این خودروهای ناکارآمد و کیفیت پایین چه باید کرد؟

شریعتی: شاهد عینی تروریسم اسرائیل را بشناسید

غلام رضا شریعتی اندراتی نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس در توئیتی به شهادت خبرنگار الجزیره با شلیک گلوله صهیونیست ها اشاره کرد و نوشت:

‏خون تو ، خون شاهد عینی جنایت جنگی است. خون تو ، افشاکننده جنایتکاران است. رسانه های جهان خون ‎شیرین ابو عاقلة را کمرنگ می کنند اما این خون «صرفا یک خبرنگار» نبود. این خون «شاهد عینی» تروریسم اسرائیل است. شیرین ابو عاقلة…

علیپور: تعیین دهک ها کارشناسی نیست

نماینده مردم قائمشهر در مجلس گفت: بسیاری از افرادی که یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت می کردند، در جریان پرداخت یارانه جدید، حذف شده اند، در واقع ضرایبی که برای درآمد مردم در نظر گرفته شده، کارشناسی نیست.

کمال علیپور خنکداری در نشست علنی (یکشنبه، 25 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه های اجرایی و سایر نهادها، با بیان اینکه در روزهای جاری موضوع هدفمند و عادلانه کردن یارانه ها مطرح است، گفت: امیدواریم دولت در انجام جراحی اقتصادی که شروع کرده، باعث رفع نگرانی مردم شود. باید به گونه ای عمل شود که وضعیت نابسامان اقتصادی برای کشور ایجاد نشود، البته مجلس انقلابی از جراحی اقتصادی دولت دفاع می کند.

فرزانه: سهمیه علوفه دامداران پیگیری شود

نماینده مردم محمود آباد و نور در جلسه بررسی مشکلات روستای دونا سفلی شهرستان نور از پیگیری سهمیه علوفه برای دامداران این روستا خبر داد و گفت: مهمترین موارد و مشکلاتی که در این نشست؛ عدم پاسخ به درخواستهای سهمیه آرد اهالی این روستا، پیگیری سهمیه علوفه برای دامداران روستای دونا سفلی، پیگیری سهمیه سوخت، خسارات وارده توسط مجریان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، فعال شدن خانه بهداشت، بازنگری طرح هادی روستا، مشکلات و چالشهای موجود در حوزه راه سازی و در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز و مختومه نمودن پرونده های قضایی و تضییع حقوق عامه بود.

ولی اله فرزانه افزود: می بایست در اسرع وقت جلسات و نشست هایی با حضور مسئولان شهرستانی و مدیران استانی برنامه ریزی گردد تا عمده مشکلات روستا مرتفع و به درخواست ها پاسخ داده شود.

کریمی: اقتصاد دانش بنیان محقق شود

نماینده مردم بابل و عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به تأیید قانون جهش تولید دانش بنیان از سوی شورای نگهبان اجرای این قانون را در راستای قطع وابستگی به اقتصاد نفتی برشمرد و گفت: این ریل گذاری برای تحقق اقتصاد دانش بنیان است. در کشور ۷ هزار شرکت دانش بنیان در کشور، ساماندهی شدند و این شرکت ها به عنوان پیشگامان تحول اقتصادی باید در پیوند مستحکم با دانشگاه‌ها برای فتح قله های پیشرفت آرمانی بکوشند.

علی کریمی فیروزجایی با اشاره به تأیید قانون جهش تولید دانش بنیان از جانب شورای نگهبان، گفت: تجاری سازی محصولات شرکت‌های دانش بنیان راهکار عمده در عرصه نوین اقتصاد ملی است و این قانون در راستای تحقق شعار سال به این موضوع پرداخته است و نهادینه شدن فرهنگ دانش بنیانی در فعالیت‌های اقتصادی در گرو تغییر رویکردها و عزم قاطع دولت و مجلس است که مجلس عزم خود را با تصویب این قانون نشان داد.

محسنی بندپی: معیشت نیروهای انتظامی فراجا توجه شود

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس گفت: وضعیت معیشتی و رفاهی نیروهای نجیب نیروی انتظامی خوب نیست و اینکه در آزمون استخدامی شامل کمترین استقبال از سوی جوانان هستیم زنگ خطری برای امنیت کشور محسوب می شود.

محمدعلی محسنی بندپی در نشست علنی (چهارشنبه، 28 اردیبهشت ماه) مجلس در تذکر شفاهی، اظهار داشت: لازم است جهت ارتقاء شاخص های امنیتی و بهبود زیرساخت ها به موضوع معیشت نیروهای انتظامی فراجا توجه شود، وضعیت معیشتی و رفاهی نیروهای نجیب نیروی انتظامی خوب نیست و اینکه در آزمون استخدامی شاهد کمترین استقبال از سوی جوانان هستیم زنگ خطری برای امنیت کشور محسوب می شود و شایسته است مجلس به فوریت به وضعیت معیشتی نیروی انتظامی ورود کند.

مرادیان: لزوم سرمایه گذاری در فوتبال شهرستان ها

نماینده مردم قائم شهر در مجلس با اشاره به قهرمانی جام حذفی تیم نساجی مازندران، گفت: وزیر ورزش باید بداند که همه ورزش در پایتخت نیست و سرمایه گذاری و هزینه در تیم های شهرستان نتیجه خواهد داد.

کیوان مرادیان کوچکسرائی در نشست علنی (یکشنبه، 11 اردیبهشت ماه) مجلس در تذکر شفاهی، گفت: مسابقات جام حذفی فوتبال نشان داد 4 تیم شهرستانی هم به عنوان تیم های برتر می توانند به سطوح بالاتر راه پیدا کنند و در این میان تیم نساجی مازندران که حتی یک زمین مناسب برای برگزاری میزبانی مسابقات نداشت با پشتیبانی مردم و عشق تماشاگران به مقام برتری برسد.

حرف آخر

درست است که شرایط موجود، مطلوب و ایده آل نیست و جا برای کار بسیار است اما از حق نگذریم با توجه به منابع و امکانات مازندران، اقدامات انجام شده در استان متناسب و راه گشا بوده و تعامل و همدلی خوبی بین مسئولان و نمایندگان استان مشاهده شده است.

امیدواریم با استمرار این روند در استان و بهبود تعامل دولت و مجلس در کشور، همچنین اتخاذ تذابیر لازم  از این مرحله نیز به سلامت عبور کنیم.