مصاحبه رییس محیط زیست سوادکوه در مورد آلودگی رودخانه تلار
مصاحبه رییس محیط زیست سوادکوه در مورد آلودگی رودخانه تلار
رودخانه تلار سوادکوه یکی از اصلی ترین شاهرگهای اقتصادی و کشاورزی و گردشگری سوادکوه در معرض تهدیدات است و در همین خصوص مصاحبه عبدالله شهمیر شورمستی با ابراهیم فلاحی رییس محیط زیست سوادکوه و سوادکوه شمالی تقدیم می شود

 

تیرنگ عبدالله شهمیر شورمستی:
رودخانه تلار سوادکوه یکی از اصلی ترین شاهرگهای اقتصادی و کشاورزی و گردشگری سوادکوه در معرض تهدیدات است و در همین خصوص مصاحبه عبدالله شهمیر شورمستی با ابراهیم فلاحی رییس محیط زیست سوادکوه و سوادکوه شمالی تقدیم می شود

🔷تیرنگ: به عنوان اولین سوال انواع آلودگی، منابع آلودگی، اقدامات محیط زیست برای پیشگیری از آلودگی رودخانه تلار و فرایند تلاش شما که باعث روشن شدن آب تلار شده را تشریح فرمایید .

✅پاسخ رییس محیط زیست سوادکوه : آلودگی آب رودخانه تلار = ابتدا انواع مهم آلایندگی رودخانه تلار را عرض می کنم : ۱_آلودگی فیزیکی ۲_آلودگی شیمیایی ۳_آلودگی میکروبی . برخی از این آلایندگیها اتفاقی برخی مقطعی و برخی هم مستمر هستند.
عوامل ومنابع آلایندگی = صرف نظر از عوامل طبیعی ، به چند مورد از عوامل انسانی اشاره میکنم : ۱_ عوامل آلودگی فیزیکی رودخانه تالار : ۱) هدایت پساب واحدهای سنگ شکن به داخل رودخانه ۲) ریزش توده ی خاک به سبب انفجار معادن در حاشیه رودخانه ۳) برداشت آورده رودخانه توسط برخی از معدن داران و شهرداریها ۴)تخلیه خاک ونخاله های ساختمانی توسط خودروهای سبک و سنگین ۵) رانش وتخلیه متناوب باطله های زغال سنگ.
اقدامات انجام شده محیط زیست در خصوص کنترل این آلایندگیها به ترتیب موارد اشاره شده : ۱) با پیگیریهای بعمل آمده دو واحد اقدام به نصب تیکنر و فیلتر پرس نموده ، تعدادی از سیستم آب در گردش استفاده میکنند و دو واحد پساب را به حفره های حاصل از برداشت در معادن خود هدایت میکنند. البته یک نفر محیط بان درهر شیفت ، علیرغم کمبود پرسنل بصورت شبانه روزی از این واحدها سرکشی میکنند.که نتیجه اش را شما در شفاف و روشن شدن آب تلار مشاهده می کنید.در عین حال ممکن است متصدیان سنگ شکن هاهر لحظه بصورت عامدانه یا براثر یک اشتباه، بخشی از پساب رو وارد رودخانه کنند که این اداره(محیط زیست سوادکوه) براساس اختیارات قانونی اقدام به پلمپ موقت واحد ومعرفی به مرجع قضایی میکند که متاسفانه گاها قانونگذار مجازات متناسبی را با جرایم مربوطه پیش بینی نکرده واین مجازاتها در مواقعی بازدارندگی مناسبی ندارند.شما ملاحظه میکنید که با تلاش شبانه روزی پرسنل محیط زیست ، با توجه به تعدد معادن و سنگ شکن ها ، آب رودخانه به لحاظ آلودگی فیزیکی کاملا کنترل شده .تکرار میکنم فقط پرسنل محیط زیست ؛ هیچ دستگاه اجرایی مانند امور آب و صمت در این خصوص کمک حال ما نیست.

🔷تیرنگ: آقای فلاحی بعنوان رییس محیط زیست بفرمایید آیا برای صدور مجوز فعالیت شرکتهای شن و ماسه از شما استعلام گرفته می شود و یا در زمان فعالیت و انفجارهای کارگاههای سنگ شکن شن و ماسه با محیط زیست هماهنگی می شود یا مدیران اداره صمت و… با شما هماهنگ هستند ؟
✅پاسخ رییس محیط زیست سوادکوه : در مورد ریزش توده های خاک بر اثر انفجار معادن : درواقع اکثر قریب به اتفاق معادن در حاشیه ومشرف بر رودخانه واقع شدند که درهنگام انفجار توده عظیمی از خاک وارد رودخانه می شود که علاوه بر آلودگی شدید هوا ، در یک لحظه آب رودخانه را کاملا گل آلود میکنند متاسفانه برابر قانون (دارای ایراد) معادن ؛ درزمان صدور مجوز برای اکتشاف و استخراج معادن از محیط زیست استعلام بعمل نمی آید.درواقع دراین قانون وظیفه ذاتی محیط زیست نادیده گرفته شده وحتی در زمان انفجار نیز با این اداره برای نظارت هماهنگی نمی کنند. ما به سبب تخریب و آلودگی شدید انفجار ، علیه متصدی معدن طرح شکایت به مرجع قضایی کردیم که به دلیل همان قانون اشاره شده تبرئه شد وحتی ستاد تسهیل ورفع موانع تولید طی مصوبه ای ، اقدام این اداره را دخالت در کار قانونی معدن دانسته اند.
🔷تیرنگ: آقای فلاحی آیا در برداشت آورده رودخانه که آب منطقه ای و شاید صمت مجوز صادر می کنند و معادن و شهرداری ها برداشت انجام می دهند نظارتی صورت می گیرد ؟

✅ پاسخ رییس محیط زیست : در خصوص برداشت آورده توسط معدن دارن وشهرداریها همه ساله درقالب مدیریت بحران وساماندهی رودخانه مجوزهایی توسط اداره امور آب برای برداشت مازاد آورده رودخانه به برخی معادن وشهرداریها صادر می شود که در این مجوز حجم قابل برداشت و زمان محدود برداشت قید می شود ولی در مراحل برداشت توسط دستگاههای متولی هیچگونه کنترل یا نظارتی صورت نمیگیرد .
🔷تیرنگ: در خصوص نخاله های ساختمانی هر چند به شهرداری مرتبط است توضیح فرمایید
✅ پاسخ رییس محیط زیست : در خصوص تخلیه خاک و نخاله های ساختمانی که علاوه بر آلودگی آب ، موجب باریک شدن عرض رودخانه می شود موضوع در کارگروه پسماند مطرح ومصوبه ای مبنی بر مکلف شدن شهرداریها به معرفی مکان مناسب برای دفع نخاله وخاک وکنترل خودروهای حامل آن صادر شد.

🔷تیرنگ: در خصوص ریزش بخشی از باطله های زغالسنگ البرز مرکزی به یکی از سرشاخه های رودخانه تلار شما از جایگاه نظارتی چه اقدامی انجام داده اید ؟
✅پاسخ رییس محیط زیست سوادکوه : درمورد باطله های زغالسنگ باتوجه به تکمیل شدن ظرفیت محل دپو باطله ، پس ازجلسات و بازدیدهای مکرر ، مکاتبه ای با مدیر عامل البرزمرکزی داشتیم تا برای کنترل یا امحائ باطله ها اقدام کنند که مدیر عامل وقت هر بار از اتفاقات خوب مثل در حال عقد قرارداد با شرکت چینی یا انتقال به کارخانه سیمان یا تبدبل به فراورده های بتنی نوید می داد که هیچکدام عملی نشد. در زمان مدیریت جدید واحد نیز به اتفاق از محل دپو باطله ها بازدید کردیم و در همان محل محتمل بودن رانش باطله ها را به ایشان متذکر شدیم ولی به دلیل بی توجهی ، بخشی از باطله ها به داخل رودخانه ریزش کرد که چند روزی آب رودخانه کاملا سیاه بود و ما ناچار به طرح شکایت علیه مدیر عامل به مرجع قضایی شدیم که پرونده در حال رسیدگی هست .با توجه به حساسیت موضوع ، اخطاریه ای با مهلت یک ماهه به مدیر عامل شرکت صادر کردیم که در این فرصت یک مکان مناسب برای دپو موقت باطله معرفی نماید در غیر اینصورت ناچار به پلمپ کارخانه زغال شویی خواهیم شد که خوشبختانه سه قطعه زمین معرفی شد که هر سه نقطه مورد بازدید مدیرکل و معاونت اداره کل محیط زیست قرار گرفت ویک نقطه مورد موافقت قرار گرفت که در صورت موافقت ادارات ذی ربط ، این مشکل تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد.

🔷سوال شهمیر : آقای فلاحی به بخشی از انواع آلودگی و منابع آلوده کننده رودخانه تلار سوادکوه اشاره کردید آیا منابع تولید آلودگی دیگری هم وجود دارد ؟
✅پاسخ رییس محیط زیست سوادکوه : در خصوص مواردی که در پاسخهای قبلی اشاره کردم و ۲و۳ آلودگی شیمیایی و میکروبی که منابع و عوامل آن ، بصورت دائمی ومستمر است و از مهمترین وخطرناکترین نوع آلایندگی آب رودخانه تلار محسوب می شود . ۱_فاضلابهای خانگی ۲_فاضلابهای انسانی ۳_تخلیه فضولات دامی ۴_فاضلاب بیمارستانی ۵_ تخلیه انواع زباله به داخل رودخانه توسط تعداد معدود و محدودی از همشهرستانی های عزیز ۶_ نشت مواد و مشتقات نفتی بدلیل واژگونی خودروهای حامل مواد نفتی ۷_ پارگی لوله انتقال نفت و بنزین ۸_ تخلیه مشتقات نفتی به رودخانه توسط راه آهن پل سفید ۹_نشت شیرابه زباله محل دفن زباله زیراب از طریق نهر مجاور محل دفن به رودخانه ۱۰_ استفاده کود وسموم دفع آفات نباتی توسط کشاورزان. ۱۱ _ و..‌.

🔷تیرنگ: آقای فلاحی ظاهرا در پیشگیری از نفوذ فاضلاب انسانی به رودخانه تلار دست تنها هستید و شاید مدیران آب و فاضلاب(آبفا)، آب منطقه ای، شهرداری و …توقعات شما را برآورده نکردند لطفا در این خصوص توضیح فرمایید .

✅ پاسخ رییس محیط زیست سوادکوه : اقدامات انجام شده در این خصوص : ۱_درخصوص فاضلاب خانگی وانسانی باید گفت بیش از نود درصد این فاضلابها به طور مستقیم از طریق کانالهای تعبیه شده برای آبهای سطحی ، به داخل رودخانه هدایت میشوند و برخی از شهروندان با استفاده از پمپ اقدام به تخلیه فاضلاب انسانی به داخل رودخانه می کنند.برخی هم از طریق خودروهای حمل فاضلاب اقدام به تخلیه چاه خود می کنند که به دلیل عدم سیستم تصفیه فاضلاب وسپتاژ ، این خودروها هم در یک نقطه دیگر ، فاضلاب را به داخل رودخانه هدابت میکنند. با توجه به توپوگرافی شهرهای سوادکوه ، استفاده از چاه جاذب امکانپذیر نیست وموجب نشت در منزل همسایه پایین دست می شود.دراین رابطه ماچند سال است مکاتبات متعدد بااداره آبفاو فرمانداری داشتیم و درجلسات مختلف موضوع اهمیت احداث سیستم تصفیه فاضلاب طرح شد که پاسخ مکتوب مدیران اداره آبفا به این اداره ، از سال ۹۵ تاکنون این بود : پانصد میلیون برای مطالعات اولیه اعتبار تعیین شد ودر یکی ازاین پاسخها توسط آبفای استان به این اداره ، صراحتا موضوع عدم اعتبار مطرح شد درصورتی که دراکثر شهرستانها یا انجام شده یا درحال انجام است.

🔷تیرنگ: در خصوص فضولات دامی ،آیا دامداران و شهرداری ها با شما بعنوان متولی محیط زیست شهرستان سوادکوه همکاری دارند ؟

✅جواب فلاحی رییس محیط زیست سوادکوه : در خصوص تخلیه فضولات دامی همانگونه که اطلاع دارید در داخل محدوده شهرهای پل سفید زیراب وشیرگاه تعداد زیادی دام و طیور نگهداری می شود که علاوه بر آلودگی محل نگهداری دام ، کلیه فضولات دامی توسط همشهریان با چرخ دستی به داخل رودخانه تخلیه میشه که مکاتباتی با شهردایها انجام شده که شهرداریها میبایست برابر ماده ۵۵ قانون شهرداریها اقدام کنند.

🔷تیرنگ: آقای فلاحی آیا رییس و مسئولین بیمارستان شهدا زیراب در دفع و جمع اوری استاندارد زباله های عفونی با محیط زیست همکاری دارند ؟

✅پاسخ فلاحی رییس محیط زیست سوادکوه : در مورد فاضلاب بیمارستانی که با پیگیریهای بعمل آمده سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان شهدا زیراب درحال برقراری پایش آنلاین کنترل خروجی آن هست وبانمونه برداریهاوآنالیزی که بصورت متناوب از خروجی سیستم داریم ونیز آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست هم ماهانه نمونه برداری انجام میده ، خوشبختانه با مدیریت خوب عوامل بیمارستان ، خروجی مطابق استانداردهای زیست محیطی است.

🔷تیرنگ: آقای فلاحی ظاهرا تعداد بسیار کمی از هم شهرستانی ها زباله را در رودخانه تلار رها می کنند لطفا توضیح فرمایید و بفرمایید از مردم و شهرداری چه انتظاری دارید ؟

✅ پاسخ فلاحی رییس محیط زیست سوادکوه : در خصوص تخلیه زباله توسط برخی ازشهروندان عزیز در رودخانه تلارسوادکوه وقتی از کنار رودخانه عبور کنید می بینید که حجم زیادی از انواع زباله تر وخشک در داخل وحاشیه رودخانه تخلیه شده که علاوه بر آلودگی آب باتوجه به نوع زباله ، منظره ی بسیار زشتی را بوجود آورده بازدیدی که در روزهای اخیر از بخش کوچکی از مسیر رودخانه در پل سفید داشتیم ، با صحنه های عجیبی مواجه شدیم .رها سازی مبل ، کمد چوبی ، گهواره فلزی ، کیسه های پراز زباله ، کیف و کفش و سایر زباله ها.جالب اینکه در همان نقطه ها ، باکس زباله توسط شهرداری قرار گرفته ولی این همشهریان عزیز که عده ی بسیار معدود و محدودی هم هستند از کنار باکس زباله میگذرند و زباله را به داخل رودخانه رها میکنند .

🔷تیرنگ: موارد نادر که کمتر اتفاق می افتد اما باعث آلودگی رودخانه تلار می شود

✅پاسخ فلاحی رییس محیط زیست سوادکوه : در خصوص موارد نادر اما آلوده کننده می توان به تصادفات که بخاطر شیب توپوگرافی منطقه گاها باعث نفوذ روغن و …در رودخانه می شوند.به ندرت پارگی لوله نفت که یک مورد در طالع شاهد بودیم و شکایت کردیم که حادثه بود و تبرئه شدند ، نفوذ مازوت راه اهن پل سفید به رودخانه تلار که بعد از شکایت از راه آهن خوشبختانه مشکل مرتفع شد.نفوذ شیرابه محل دپو و دفن زباله زیراب که از شهرداری زیراب شکایت کردیم و مهلت یک ساله برای حل مشکل گرفتند.نفوذ سموم آفات نباتی که جلسات متعدد با مدیران جهاد داشتیم و در کنترل آفات باید بیولوژیکی عمل شود.