مشق خدمت
مشق خدمت
آیت الله رئیسی در ادامه دور دوم از سفر استانی هیات دولت به مازندران، روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته به مازندران سفر کرد و دیداری با مردم مازندران و بازدیدی از طرح های اقتصادی این خطه از شمال کشور داشت. در این سفر دو روزه خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، صحرایی وزیر آموزش و پرورش، عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت، بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رئیس جمهور را همراهی کردند.

 

تیرنگ:
آیت الله رئیسی در ادامه دور دوم از سفر استانی هیات دولت به مازندران، روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته به مازندران سفر کرد و دیداری با مردم مازندران و بازدیدی از طرح های اقتصادی این خطه از شمال کشور داشت.
در این سفر دو روزه خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، صحرایی وزیر آموزش و پرورش، عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت، بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رئیس جمهور را همراهی کردند.

همچنین داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه، سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست، دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، حسینی‌پور معاون امور مجلس، اسماعیلی رئیس دفتر، منصوری معاون اجرایی، خلجی رئیس شورای اطلاع‌رسانی، دولابی عضو شورای هماهنگی ارتباطات با حوزه و روحانیت و صالحی رئیس مرکز ارتباط مردمی نهاد ریاست جمهوری نیز از دیگر همراهان رئیس جمهور در سفر به استان مازندران بودند.

رییس جمهور گفت: محیط زیست باید راهکاری ارائه دهد تا نه تنها صنعت متوقف نشود بلکه محیط زیست نیز حفظ شود.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری مازندران با اشاره به بازدید از روستای خرماکلا و تولید ارزشمند محصولات، آن را تجلی توانمندی و باور ما می‌توانیم بیان کرد و گفت: این نمونه‌ای از مشارکت مردمی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه باید برای میدان دادن به مردم همت کنیم، افزود: متأسفانه سازمان‌های اداری به بروکراسی مبتلا هستند و باید این رویه تغییر کند.

وی خواستار رفع موانع فراروی سرمایه گذاری شد و گفت: چرا بر سر راه سرمایه‌گذاران مانع ایجاد می‌شود درحالی که باید در این زمینه موانع را از پیش روی برداریم.

حجت الاسلام رئیسی از محیط زیست خواست تا راهکاری ارائه کند تا هم صنعت و هم گونه‌های محیط زیست حفظ شود، تاکید کرد: محیط زیست باید راهکاری پیدا کند تا هم صنعت متوقف نشود و هم گونه‌های گیاهی و جانوری حفظ شود.

وی با اشاره به وجود ۲۴۰ هزار تعهد برای مسکن مهر در ابتدای دولت گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۴۰ هزار مسکن تحویل مردم شد و مابقی نیز باید تکمیل شود و ما به عنوان دولت در این زمینه متعهد هستیم.

حجت الاسلام رئیسی به قانون اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید و هفت قانون موجود در این بخش از مدیران خواست که با نگاه حل مشکل به مسائل نگاه کنند.

وی با اظهار اینکه برای کار کارشناسی، بودجه، نیروی انسانی متعهد اهمیت قائل هستم، مهم‌ترین شرط موفقیت را مدیریت کارآمد دانست.

✓اقتصاد روستاها فعال شود

رئیس جمهور خواستار فعال شدن اقتصاد روستا برای مهاجرت معکوس شد و گفت: همچنین باید خرید محصولات کشاورزی را تضمین و کاری کنیم تا مهاجرت در روستا معکوس شود.

حجت الاسلام رئیسی اقتصاد دریا، روستا، صنعت، دیجیتال و حوزه‌های مختلف را مهم بیان کرد و خواستار فعال شدن آن شد و از مدیران و صاحبان قلم و بیان خواست تا امید را در جامعه زنده کنند زیرا آنچه که مردم از ما می‌خواهند باز شدن گره‌هاست.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برنج محصول مورد نیاز کشور است، خواستار شناسایی دقیق نیازها و تشخیص دقیق میزان تولید در کشور شد و گفت: تولید داخل اصل است و باید از آن حمایت شود.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه که برای استقلال اقتصادی باید حرکت و برنامه‌ریزی جامعی داشته باشیم، تصریح کرد: لازمه استقلال اقتصادی این است که در هر حوزه‌ای برنامه‌ریزی داشته باشیم و زنجیره تولید برنج باید تدوین و نهایی و دلالی گری از این زنجیره حذف شود.

راه اندازی طرح‌های زباله سوز

وی با اظهار اینکه کشاورز یک سهم و دلال چند سهم ببرد بسیار بد است، به موضوع پسماند در مازندران اشاره کرد و گفت: مسئله محیط زیست در استان مهم است و اکنون شاهد آن هستیم که طرح‌های زباله سوز در گیلان مازندران در حال دنبال است و انتظار ما این است که طرح‌های زباله سوز راه افتد.

پسماند و زباله خانه‌ها و خانواده‌ها و مردم را رنج می‌دهد گفت: رنج خانواده‌ها رنج ما است و مساله پسماند اولویت این سفر است و باید برای آن اولویت تعیین کرد.

حجت الاسلام رئیسی به مساله مرکبات اشاره کرد و گفت: کشورهای دوست همسایه حاضر هستند که مرکبات ما را بپذیرند و در عین حال باغداران نباید زیان کنند و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

رئیس جمهور گفت: در رابطه با سواحل برنامه ما رهاسازی نبود بلکه آزادسازی و آبادسازی است و مردم باید از این مناطق استفاده کنند از این رو در این حوزه برنامه‌ریزی می‌شود.

✓بیداری کشورها نشات گرفته از رشادت های جوانان ایران است

رییس جمهور گفت: بیداری کشورهای مختلف نشات گرفته از رشادت های جوانان ایران اسلامی است و باید روحیه ایثاگری را در جامعه نهادینه کنیم.

رئیسی با اشاره به وجود ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید در مازندران بیان کرد: هویت فرهنگی استان مازندران و این شهرستان (نوشهر) با عشق به اهل بیت (ع) پیوند خورده است. فرهنگ و هویت مردم نوشهر، چالوس، تنکابن، عباس‌آباد، رامسر، نور، محمودآباد با ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید این استان پیوند خورده است.

وی یادآور شد: ایثارگران و جانبازان سند هویت این مردم برای دفاع از کشور، دین، ارزش‌های الهی و انقلاب شکوهمند اسلامی به شمار می روند.

رئیس جمهور افزود: تاریخ این شهرستان و تاریخ غرب و شرق مازندران نشان دهنده ایستادگی و بصیرت مردم منطقه است، از حضور گرم شما مردم صمیمانه تشکر می‌کنم؛ عزیزانی که جمع ما به حضور شما مزین است. از ابراز محبت شما سپاسگزارم و می‌دانم همواره پشتیبان ارزش‌های انقلاب خواهید بود.

✓تاکید بر توسعه شهرها و روستاها/ توسعه بندر نوشهر؛ برنامه دولت

وی ادامه داد: شهر و روستای ما حتما باید توسعه پیدا کند؛ با این نظام ارتباطی و اطلاعاتی و امکاناتی که امروز وجود دارد، شهرها و روستاهای استان مازندران باید مجهز شوند که برای آن گام‌هایی برداشته شده است.

آیت‌الله رئیسی گفت: حضور نیروهای دریایی و هوایی در این استان برکتی برای مازندران است که تلاش شد با استفاده از آن برای توسعه‌یافتگی نوشهر گام برداشته شود.

رئیس جمهور بیان کرد: اینجا با توجه به وجود فرودگاه و بندر، امکان واردات و صادرات قابل توجهی داریم؛ برنامه دولت توسعه بندر نوشهر است چون زمینه واردات و صادرات بیش از این میزان را هم دارد.

وی افزود: هویت و فرهنگ مردم مازندران هرگز تحت تاثیر نظام ارتباطات و اطلاعات و توسعه‌یافتگی که لازمه زندگی امروز است قرار نمی‌گیرد. این استان قطب کشاورزی است، اما می‌تواند قطب صنعتی هم باشد.

رئیس جمهور گردشگری را یکی از ظرفیت‌های مازندران دانست و گفت: گردشگر داخلی و خارجی وارد استان می‌شود و باید همه ابعاد حضور این گردشگران از جمله تکمیل زیرساخت‌ها مورد توجه قرار گیرد تا با استفاده از آن، هیچ بیکاری در منطقه باقی نماند

✓تشکیل استان جدید در دولت بررسی می‌شود
وی به برخی دست نوشته ها و پلاکاردهای شهروندان غرب مازندران در آیین استقبال اشاره کرد و گفت: مساله تشکیل استان جدید مدت‌ها مورد بحث است و حتما مورد بررسی ما هم قرار خواهد گرفت، ابعاد این قضیه را بررسی خواهیم کرد و موضوع در دولت بررسی می‌شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به نقش انقلاب اسلامی و مردم ایران در حمایت از مردم فلسطین تصریح کرد: حضور، ایستادگی و اعلام مواضع شما پشتوانه عظیمی برای همه مظلومان عالم، به ویژه مردم غزه و فلسطین است، خروش شما علیه دشمنان و رژیم صهیونیستی پشتوانه عظیمی برای این مردم محسوب می‌شود. امیدواریم که خداوند به برکت دعا و حضور شما و مقاومت مردم فلسطین هرچه زودتر خبر نابودی اسراییل و آزادی فلسطین را به گوش جهانیان برساند.

روز جمعه در دومین روز دور دوم سفر استانی پس از دیدار و سخنرانی در جمع مردم غرب مازندران با حضور در بندر نوشهر بر ضرورت تقویت زیرساخت‌ها وتوسعه این بندر تاکید کرد.

وی با اشاره به توسعه تجارت ایران به‌ویژه با همسایگان دستوراتی برای تقویت زیرساخت‌ها و توسعه این بندر صادر کرد.

همچنین رییس جمهور برای رفع موانع افزایش تولید و حرکت به سمت خودکفایی برنج و مولدسازی پلاژهای دولتی دستور ویژه صادر کرد.
نشست پیگیری موضوع‌های ویژه استان مازندران از جمله «رفع موانع افزایش تولید و حرکت به سمت خودکفایی برنج»، «مولدسازی پلاژهای دولتی»، «توسعه زیرساخت‌های بنادر استان»، «کالاهای رسوبی در گمرکات» و «مسائل تالاب میانکاله» با حضور رئیس جمهور در محل استانداری برگزار شد.

در این نشست ابتدا موضوع تقویت و حمایت از برنج‌کاران مازندرانی و رفع موانع افزایش تولید و حرکت به سمت خودکفایی در تولید برنج مورد بحث و بررسی قرار گرفت و وزیر جهاد کشاورزی در گزارشی از میزان تولید برنج و میزان نیاز سالانه برنج کشور، از تدوین طرحی جامع برای خودکفایی در تولید برنج خبر داد.

وزیر جهاد کشاورزی در گزارش خود تامین‌نشدن اعتبار لازم برای تسطیح و زهکشی شالیزارها، سیاستگذاری نادرست واردات برنج در سال‌های گذشته، نیاز به تأمین به موقع نهاده‌ها و به روزرسانی ابزارآلات و تجهیزات در فرآوری برنج را از جمله موانع پیش‌روی خودکفایی تولید این محصول راهبردی در کشور برشمرد.

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در این نشست پس از شنیدن دیدگاه‌ها و پیشنهادهای حاضران در نشست به وزیر جهاد کشاورزی دستور داد، با محاسبه دقیق و به روزرسانی آمار میزان نیاز کشور به برنج، میزان تولید این محصول در کشور و میزان مورد نیاز برای واردات، زمینه لازم برای اعمال محدودیت هوشمند در واردات برنج را فراهم کند.

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی همچنین در دیدار با خانواده‌های معظم شهدا به ویژه خانواده شهدای خان طومان با بیان اینکه مازندران استان لاله خیز است و چه در دوران دفاع مقدس و چه در دفاع از حرم خوش درخشید، گفت: مسیر و اهداف شهیدان را باید ادامه دهیم و روحیه ایثارگری شهدا در آحاد جامعه باید نهادینه کنیم.

وی با بیان اینکه بیداری کشورهای مختلف نشأت گرفته از رشادت‌های جوانان ایران اسلامی است، افزود: مردم یمن که هفت سال تمام در مقابل هجوم دشمنان ایستادگی کرده امروز کانون مبارزه با دشمنان شده است.

✓دولت سیزدهم به جوانان اعتماد کرد و میدان داد

وی ادامه داد: میدان دادن به جوانان اهمیت زیادی دارد، در این دولت به این موضوع توجه شد اما باز هم باید بیش از پیش به این ظرفیت انسانی توجه شود؛ امام در اوایل انقلاب به ما اعتماد کردند و میدان دادند. ما هم در دولت به جوانان اعتماد کردیم در دستگاه‌های اداری به جوانان اعتماد شود و هر جا جوانان حضور یافتند اثرگذار بودند، البته کسانی که پیشکسوت هستند باید چراغ راه باشند.

آیت الله رئیسی با تاکید بر این که شهرها و روستاها باید توسعه پیدا کند، گفت که در این سفر چهار هزار میلیارد تومان برای توسعه راه‌های استان مازندران در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور گفت: اقدامات انجام‌شده برای دسترسی به اهدف اقتصاد دریامحور در کشور کافی نیست و باید کارهای بیشتری در این بخش انجام شود.

وی افزود: برخی کشورها با وجود برخورداری از ساحل ناچیز و محدود، تولید ناخالص فراوانی از این مزیت و قابلیت دارند؛ اما ما با پنج هزار کیلومتر نوار ساحلی در سراسر کشور درآمد سه تا چهار درصدی داریم در حالی که این رقم در برخی کشورها حدود ۵۰ درصد است.
✓دولت خادم مردم است/مشکلات با میدان دادن به مردم حل شود

آیت الله رئیسی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند امسال سال جهش تولید با مشارکت مردم است یعنی مشکلات باید با حضور و مشارکت مردم حل شود. حل مسائل استان به مشارکت مردم در بخش‌های مختلف نیاز دارد.

وی ادامه داد: حل بسیاری از مسائل با دست توانمند مردم امکان‌پذیر است؛ دولت هم خادم شما مردم برای حل این مسائل است.

✓برگزاری نشست بررسی مشکل آشوراده

رئیس جمهور ادامه داد: در نشست حل مساله مازندران گفتم مشکل آشوراده بیش از ۲۵ سال است مطرح است، منطقه‌ای که می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصاد گردشگری داشته باشد تهدید نیست بلکه فرصتی برای گردشگری منطقه است.
آیت‌الله رئیسی گفت: با حفظ محیط زیست و گردشگری می‌توان اقتصاد را نیز در میانکاله فعال کرد. این امکانات در استان فراوان است؛ از رامسر و تنکابن گرفته تا شرق استان این ظرفیت‌ها وجود دارد. خداوند به این استان ثروت داده و بهترین استفاده را باید از این ثروت برد.

✓اختصاص ۴ همت به جاده های مازندران

وی ادامه داد: در دور نخست سفر هیات دولت سه هزار میلیارد و در این سفر هم چهار هزار میلیارد تومان برای جاده‌های استان در نظر گرفته شد.

آیت الله رئیسی گفت: برای توسعه زیرساخت‌های آموزشی و مدارس استان در سفر دور نخست تصمیم‌هایی گرفته شد و به نتیجه رسید و در این سفر هم تصمیم‌های جدید گرفته خواهد شد.

✓رفع مشکل زیست محیطی شهرک صنعتی نوشهر

رئیس جمهور به مطالبات مردم نوشهر اشاره کرد و گفت: یکی از گره‌های این منطقه، پرونده شهرک صنعتی بود. مشکل محیط زیستی سبب شده بود که سال‌ها این مساله طول بکشد، اما به تازگی حل شد که باز شدن این گره دست‌کم یک‌هزار شغل در نوشهر ایجاد می‌کند.

همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از سوی رئیس جمهور مکلف شدند روش‌های تأمین مالی برای تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز برنج‌کاران و اجرای طرح جامع وزارت جهاد کشاورزی را از منابع داخلی و خارجی بررسی و برای جمع‌بندی و تصویب به دولت ارائه کنند.

✓مولدسازی پلاژهای دولتی

مولدسازی اموال مازاد دستگاه‌ها به ویژه پلاژهای دولتی در استان مازندران به منظور تأمین مالی طرح‌های زیرساختی استان دومین دستور جلسه پیگیری موضوعات ویژه مازندران بود.

بنا بر گزارش معاون اجرایی رئیس‌جمهور، این استان باوجود قرار گرفتن در زمره داراترین استان‌های کشور به لحاظ ارزش زمین، عملکرد قابل قبولی در بخش مولدسازی نداشته، در حالی که با واگذاری بخش کوچکی از اموال مازاد استان، نیاز مالی بخش قابل توجهی از طرح‌های نیمه تمام مرتفع خواهد شد.

حجت الاسلام رئیسی با توجه به گزارش‌ها و مباحث مطرح شده در این زمینه به وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت اجرایی رئیس جمهور دستور داد با تشکیل کارگروهی در اسرع وقت نسبت به تعیین دقیق مصادیق مولدسازی در اموال دولتی و تدوین ضوابط متناسب با وضعیت و شرایط وزراتخانه‌ها اقدام کنند تا پس از تصویب در دولت بلافاصله برای اجرا در دستور کار استانداری مازندران قرار گیرد.

✓تخصیص اعتبار برای آزادسازی زمین ۱۰۰ هکتاری بندر امیرآباد

در ادامه این جلسه مسائل بنادر نوشهر، امیرآباد و بندر صیادی کلیکا از جمله کمبود زیرساخت‌های انرژی و کمبود زیرساخت‌های مورد نیاز حمل و نقل در این بنادر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با موافقت رئیس جمهور تأمین انرژی و زیرساخت لازم برای شرکت‌های مستقر در بندر امیرآباد توسط وزارت نیرو، تسریع در راه‌اندازی اسکله رورو بندر امیرآباد توسط وزارت راه و شهرسازی، تقویت خطوط کشتیرانی کانتینربر، تأمین و تخصص اعتبار لازم برای آزادسازی زمین ۱۰۰ هکتاری بندر امیرآباد و لایروبی حوضچه آرامش بندر بابلسر و تکمیل تأسیسات دریایی و بندری آن مورد تصویب قرار گرفت.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر توجه ویژه نسبت به گمرکات و جلوگیری از رسوب کالاها به مسئولان مربوط دستور داد از ورود هرگونه کالایی به بنادر بدون ثبت سفارش جلوگیری و در صورت تکرار با مدیران خاطی برخورد کنند.

آیت‌الله رئیسی همچنین با تکیه بر گزارش‌های مطرح شده درباره طرح احیای تالاب میانکاله به عنوان یکی از ظرفیت‌های قابل توجه استان در حوزه گردشگری، ضمن گلایه شدید و بازخواست از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به دلیل تعلل پنج ماهه در اجرای این طرح به رغم صدور مجوز از سوی سازمان محیط زیست دستور داد با تدوین طرح اقتصادی تالاب میانکاله برای جذب سرمایه‌گذاری، اجرای مصوبات طرح احیای این منطقه با جدیت پیگیری و دنبال شود.