4
طالبعلی پورشریعه مدیر کلینیک مددکاری اجتماعی باران شهرستان ساری در گفتگوی منتقدانه با تیرنگ؛

مددکاران مازندران در سخت ترین شرایط زندگی قرار دارند/ ابهام در نحوه انتخاب هیئت مدیره انجمن مددکاری مازندران/ برخی که مددکاری اجتماعی نیستند هر ساله تقدیر می شوند!

  • کد خبر : 9198
  • ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
مددکاران مازندران در سخت ترین شرایط زندگی قرار دارند/ ابهام در نحوه انتخاب هیئت مدیره انجمن مددکاری مازندران/ برخی که مددکاری اجتماعی نیستند هر ساله تقدیر می شوند!
نحوه انتخاب رییس و هیئت مدیره انجمن مددکاری استان مازندران کاملا نامشخص بوده و در این زمینه مجمع یا انتخاباتی در استان انجام نشده است و رویکرد اصولی و ثابت در جهت مراجعه به شخص یا دفتر خاصی وجود نداشته و همین امر باعث شده است تا مددکاران اجتماعی خصوصا در مراکز غیردولتی از امنیت شغلی برخوردار نبوده و در سخت ترین شرایط زندگی به سر می برند.

تیرنگ نیوز- سرویس اجتماعی: به مناسبت میلاد با سعادت حضرت علی (ع) که به عنوان روز بزرگداشت مددکاران اجتماعی در کشور ما یاد می شود گروه رسانه ای تیرنگ مصاحبه ای تخصصی در این رابطه با طالبعلی پورشریعه مدیر کلینیک مددکاری اجتماعی باران شهرستان ساری انجام داده است که مشروح آن از نظرتان می گذرد.

ضمن معرفی خود و سوابقتان لطفا درباره تاریخچه مددکاری و همچنین تعریف مختصری از این حرفه نکاتی را بیان بفرمایید:

طالبعلی پورشریعه هستم و حدود ۷ سال است که با تاسیس کلینیک مددکاری اجتماعی باران در شهرستان ساری به همراه همکارانم مشغول خدمت رسانی به همشهریان و مددجویان تحت پوشش می باشیم . از حدود ۵۵ سال پیش رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاههای ایران تدریس شده و افراد شاخصی نیز بنیانگذار این علم یاورانه در ایران می باشند. در تعریف مددکاری اجتماعی می توان به این نکته اشاره کرد که مددکاری اجتماعی، یک حرفه مبتنی بر عمل و یک رشته ی دانشگاهی است که توسعه و تغییر اجتماعی، انسجام اجتماعی، و توانمندسازی و آزادی افراد را ارتقاء می دهد. اصول عدالت اجتماعی، حقوق بشر، مسئولیت جمعی و احترام به تفاوت ها در مددکاری اجتماعی در مرکزیت قرار دارند. مددکاری اجتماعی، با تکیه بر نظریات مددکاری اجتماعی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و دانش بومی، افراد و ساختارها را در مقابله با چالش های زندگی و ارتقاء رفاه و بهزیستی درگیر می کند. اگر بخواهیم مصادیق و تعاریف علمی را بیشتر مورد بحث و بررسی قرار دهیم در این مجال نمی گنجد .

جایگاه مددکاری اجتماعی در استان مازندران در چه سطحی بوده و مددکاران اجتماعی در چه وضعیتی هستند؟

در واقع حرفه مددکاری یکی از ضروری ترین مشاغل برای جامعه در حال تغییر است. مشکلات و مسائل عدیده و پیچیده که گریبانگیر افراد، خانواده ها و گروههای مختلف در جوامع بزرگ و کوچک می شود. در واقع  حوزه آسيب ها حوزه بسيار گسترده اي است و تنها يك يا دو موضوع در آن نمي گنجد و بسیاری ازافراد را نیازمند دریافت کمک و حمایت از جانب سازمانهای رسمی و غیر رسمی می کند. شمار روزافزون کودکان خیابانی، دختران فراری، کودکان در معرض انواع آسیبهای جسمی، روانی، و جنسی، خشونتهای خانگی و همسر آزاری، بحرانهای روحی-روانی و افسردگی، انواع اعتیاد، بیماریهای صعب العلاج و بسیار پرهزینه، مشکلات ناشی از تورم و گرانی، بیکاری های آشکار و نهان، حاشیه نشینی و مهاجرت های انتخابی یا تحمیلی، و دهها مشکل بزرگ و کوچک، توان و یارای حل مشکل و مقابله با مسائل را از افراد و بزرگترها و حلقه های دوستان و خانواده ها و نهادهای خیریه محلی سلب کرده است. جایگاه مددکاران واقعی  در مازندران اصلا دیده نشده و سالهاست مددکاران اجتماعی به عنوان سربازان خط مقدم به جنگ و مبارزه با آسیبهای اجتماعی رفته اند و در حالی که مددکاران بخش دولتی از حقوق مکفی دولت برخوردارند اما با واگذاری امور به بخش غیر دولتی پرداختی های دولت در تمامی ادوار به مراکز غیردولتی اصلا کفاف هزینه های مراکز را نداده و اجرای ناقص اصل ۴۴ در سازمانهای حمایتی و به خصوص بخش مددکاری باعث شده حتی مددکاران با حقوق زیر یک میلیون تومان به ارائه خدمات پرداخته و بدن هیچ چشمداشت مالی با سخت ترین مشکلات دست و پنجه نرم کرده اما همیشه پیگیر حل معضلات مددجویان هستند .

با توجه به وضعیتی که توصیف نمودید آیا انجمن و یا مجمع صنفی در کشور و یا استان وجود ندارد تا پیگیر حقوق مددکاران باشد؟

همانطور که مستحضرید اصول اولیه دموکراسی و جامعه مدنی وجود تشکل های مردمی و انجمن های صنفی است که در کشور تحت عنوان انجمن مددکاران اجتماعی وجود دارد که شعباتی در برخی از استان ها تحت این عنوان مشغول فعالیت هستند. درباره انجمن مددکاری استان مازندران که نحوه انتخاب رییس و یا هیئت مدیره کاملا نامشخص بوده و در این زمینه مجمع یا انتخاباتی در استان انجام نشده است و رویکرد اصولی و ثابت در جهت مراجعه به شخص یا دفتر خاصی وجود نداشته و همین امر باعث شده است تا مددکاران اجتماعی خصوصا در مراکز غیردولتی از امنیت شغلی برخوردار نبوده و در سخت ترین شرایط زندگی به سر می برند.

آیا از مددکاران اجتماعی که روزبزرگداشت آنان مصادف با میلاد حضرت علی (ع) است مراسم خاص یا تقدیر، بعمل می آید؟

حدود 35 سال است که مصادف با میلاد امام علی (ع) که اسوه مددکاری بوده است در کشور این روز را به عنوان روز مددکار اجتماعی و بزرگداشت مقام مددکاران نامیده اند تا به نوعی از این عزیزان تقدیر و تشکر بعمل آید. در استان مازندران نیز سال ها این مراسم برگزار شده و همیشه از عده ای از مددکاران تقدیر به عمل آمده است. مددکار اجتماعی صرفا دربهزیستی مشغول به فعالیت نمی باشند بلکه در ادارات مختلف نظیر : بنیاد شهید ، کمیته امداد ، بیمارستان ها و مراکز غیردولتی تحت نظارت سازمان بهزیستی و سازمان زندان ها ، دادگستری و قوه قضاییه نیز مشغول خدمت رسانی هستند. سوال اینجاست که معیار انتخاب برخی از افراد که در پست مددکاری اجتماعی مشغول فعالیت نبوده اما هر ساله تقدیر می شوند چیست؟ آیا از مراکز غیردولتی تحت حمایت سازمان ها افرادی به عنوان مددکار نمونه انتخاب شده یا خیر؟ اصولا معیار و سنجش علمی و تخصصی در انتخاب برخی از افراد چه بوده است ؟ در همه ی سازمانها و نهادها معمولا از پرسنل نمونه تقدیر به عمل می آید که ضابطه مند بوده و براساس عملکرد سالانه افراد در پست سازمانی مدنظر از آنان تقدیر به عمل می آید ؛ سوال اینجاست برای انتخاب مددکاران نمونه در سازمانهای مرتبط  آیا جدول عملکرد و یا آیتم های مدون و مشخصی وجود دارد یا براساس شایستگی و لیاقت بوده است ؟ چیزی که در سالهای اخیر شاهد بودیم فاقد هرگونه معیار اصولی بوده و صرفا فردی خاص با نظر شخصی آنان را انتخاب نموده و حتی در سازماتهای حمایتی که مددکاران در واحدهای مختلف سازمانی مانند مددکار معلولین و سالمندان و مددکاران بیماران اعتیاد و…. اصلا دیده نشده وصرفا نگاه گذرا و بدون برنامه بوده و حتی با ارگانها و سازمانهایی که مددکاران اجتماعی در آنجا نقش آفرینی میکنند مانند نیروی انتظامی و کمیته امداد و بیمارستانها و زندانها هنوز مراسم تجلیل مشترک برگزار نشده و انجمن مددکاری صرفا برای فرد خاص یا یک سازمان فعالیت میکند در حالی که انجمن مددکاری متعلق به همه ی مددکاران می باشد . البته همه مددکاران شایسته تقدیرند اما بهتر است برای انتخاب افراد نمونه از یک راهبرد مدون و اصولی مطابق با استانداردهای این حرفه استفاده شود.

این موارد اگر به درستی رعایت شود قطعا باعث افزایش انگیزه در میان همه مددکاران شده تا با نشاط بیشتری به عنوان سرباز خط مقدم به جنگ آسیب های اجتماعی بروند و اگر در این جنگ مددکاران با حمایت دولت و سازمان های مردم نهاد موفق باشند قطعا باعث پیشرفت جامعه شده و کشوری توانمند خواهیم داشت.

به عنوان یک مدیر در بخش غیردولتی چه پیشنهاداتی جهت ارتقای جایگاه مددکاری دارید ؟

تا زمانی که نگاه برنامه ریزان و مسئولان رفاه اجتماعی در کشور و دولت تغییر نکند هیچ اتفاقی در این عرصه نخواهد افتاد. در واگذاری طرح ها و اصل 44 قانون اساسی به بخش غیردولتی به هر طریقی برنامه ریزان کشور عمل می کنند تا هزینه های مکفی و قانونی را پرداخت ننموده و با تبصره های نابجا کار را برای بخش غیردولتی در رفع آسیب های اجتماعی بسیار مشکل می کنند در صورتی که اگر این مشکلات با حمایت از مددکاران مرتفع گردد جامعه ای پویا و بدون آسیب خواهیم داشت زیرا مددکاران اجتماعی که با کمترین دریافتی و با عشق و علاقه و در سخت ترین شرایط با مددجویان همراهی نموده و حتی در ایام کرونا نیز مددکاران اجتماعی در صف مقدم خدمات رسانی به مظلوم ترین بندگان خدا بوده اند و حتی جان خود را به خطر انداخته اند می توانند به عنوان سربازانی پرتوان برای عدالت اجتماعی مفید واقع شوند. همچنین اگر سازوکاری تعیین شود تا انجمن های صنفی از افرادی انتخا شوند که فاقد وابستگی و تنگ نظری و حسادت بوده و همچنین خود را وابسته به دولت ندانسته و حمایت های مردمی را در اولویت قرار دهند می توان به آینده روشنی برای احقاق جایگاه مددکاران اجتماعی امیدوار بود در غیر این صورت و بدون تغییر رویه و روی کار آمدن افراد کاردان و متخصص منتظر هیچ معجزه ای نمی توان بود.

سخن آخر 

اکنون مددكاري اجتماعي در کشور ما  در برنامه ريزي هاي كلان جايگاهي ندارد. بنابراین در این زمینه باید رويكرد اجتماعي محوري و اقدام اجتماعي را تقويت كرد. اين مسئله به معناي حذف رويكرد فردي و گروه هاي كوچك نيست. بلکه اگر مددكاري به مباحث اجتماعي و برنامه ريزي هاي كلان گرايش داشته باشد، بهتر معرفی می شود.

در حوزه مددكاري اجتماعي به آموزش مهارت هاي زندگي و نيز مهارت هاي فني و حرفه اي بايد توجه و اهميت خاص داشت.

و نمي‌توان اين مسأله را از ذهن دور كرد كه در كشور ما نيز اگر چه نياز به وجود مددكاران اجتماعي در بسياري از مؤسسات، مراكز رفاه اجتماعي، كارخانه ها و … مشاهده مي‌شود. وليكن متأسفانه هنوز جايگاه و ارزش واقعي اين حرفه شناخته نشده است.

از گروه رسانه ای تیرنگ که با شعار صدای مردم برای مردم تلاش بسیار زیادی در جهت رفع مشکلات جامعه دارد تشکر می نمایم و از شما خواهشمندم که به مسائل و کاهش و رفع آسیب های اجتماعی بیشتر بپردازید و از نظرات مددکاران واقعی در جهت رفع این آسیب ها بهره مند گردید. زیرا آسیب های اجتماعی با توجه به وضعیت بد اقتصادی رو به افزایش بوده و گروه رسانه ای تیرنگ می تواند صدای مددکاران اجتماعی نیز باشد.

 

لینک کوتاه : https://tirangnews.ir/?p=9198

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.