مخالفت ها با پتروشیمی مازندران سیاسی است نه فنی/ محیط زیست و صدا و سیما دروغ می گویند/ این پروژه از لحاظ فنی کاملا سالم است
مخالفت ها با پتروشیمی مازندران سیاسی است نه فنی/ محیط زیست و صدا و سیما دروغ می گویند/ این پروژه از لحاظ فنی کاملا سالم است
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس با بیان اینکه مخالفت ها با پروژه پتروشیمی مازندران دلایل سیاسی دارد نه زیست محیطی، گفت: این پروژه از لحاظ فنی کاملا سالم است اگر برای احداث آن تلاش نکنیم‌ و پروژه متوقف شود، دود آن به چشم همه مردم مازندران خواهد رفت.

تیرنگ نیوز– سرویس سیاسی: پس از تذکر اخیر نماینده شرق مازندران به رئیس جمهور جهت تسریع در ارائه مجوز زیست محیطی پروژه پتروشیمی مازندران به سراغ غلامرضا شریعتی رفتیم و در گفت و گویی تلفنی نظر وی را درباره آخرین فعل و انفعالات پیرامون پروژه پتروشیمی شرق مازندران جویا شدیم که مشروح آن از نظرتان می گذرد.

غلامرضا شریعتی نماینده مردم شرق مازندران در گفت و گو با تیرنگ با انتقاد از عملکرد  سازمان محیط زیست و صدا و سیما درباره پروژه پتروشیمی شرق استان اظهار کرد: آنچه این دو نهاد به خورد افکارعمومی می دهند، صحت ندارد و ما از رسانه های منصف استان و کشور انتظار داریم که از حق مردم دفاع کنند.

وی افزود: سازمان محیط زیست که سال گذشته موافق احداث پتروشیمی بود اکنون به دروغ اعلام می‌کند که این پروژه در زیستگاه میانکاله واقع شده و نباید اجرایی شود. در حالی که زمین پتروشیمی در فاصله ای قانونی از تالاب واقع شده و ارتباطی با زیستگاه ندارد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس با بیان اینکه تالاب میانکاله ۱۲ هزار کیلومتر کمربند امنیتی دارد، گفت: مخالفان این پروژه با توسل به حواشی بی اساس و شائبه های دروغین خود می خواهند ذهنیت مردم را نسبت به پتروشیمی منفی سازند و با تکرار و انتشار فراوان، ادعاهای خود را در جامعه نهادینه سازند.

شریعتی با اشاره به انتشار گزارشی در تلویزیون ملی مبنی بر بسته شدن پرونده پروژه پتروشیمی مازندران به دلایل محیط زیستی بیان کرد: این پروژه که در  ۱۵ کیلومتری میانکاله و در روستای حسین آباد واقع شده هیچ ارتباطی به زیستگاه میانکاله ندارد و فاصله های قانونی رعایت شده است. رسانه ملی که اطلاع کافی ندارد و حتی اسم پروژه را نمی داند به چه حقی در این باره اظهار نظر می‌کند و خبرهای نادرست به مخاطبان می دهد؟

وی تصریح کرد: طبق استانداردهای اعلام شده، فاصله هوایی این پروژه با میانکاله باید ۱۴۰۰ متر باشد اما فاصله این پروژه با زیستگاه نزدیک ۷ هزار متر (چند برابر فاصله اعلام شده) است و بهانه های مطرح شده پایه و اساس قانونی ندارد.

نماینده مردم شرق مازندران در ادامه با انتقاد از مواضع محیط زیست استان، اظهار کرد: در حالی که انتظار می رفت محیط زیست مازندران پس از مطالعات و بررسی های لازم، خود نظریه ای مستقل و کارشناسی شده پیرامون رعایت شدن همه مسائل زیست محیطی ارائه نماید، گوشش به دهان محیط زیست کشور است و خود نظری مستقل ندارد.

شریعتی با انتقاد از تصمیم دوگانه و یک بام و دو هوای محیط زیست، افزود: مگر این سازمان چارچوب و قواعد مشخص ندارد که با تغییرات مدیریتی، مواضع و مجوزها تغییر یافته و بالعکس می شوند؟ اگر در این سازمان، مسائل فنی بررسی شوند مهم نیست چه فردی با چه تفکری روی کار باشد، مواضع و احکام روشن است چرا که مسائل فنی، مشخصه های خود را دارد و مطابق با اصول و چارچوب تعیین شده، می توان گفت یک پروژه تایید یا رد می شود.

وی تصریح کرد: چگونه است که مدیرکل سابق ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست که تا حدود یک ماه قبل روی کار بود این پروژه را تایید و مجور آن را صادر نمود، اما با تغییر مدیریت می بینیم که مواضع اعلام شده قبلی نیز تغییر یافت و همه چیز وارونه شد!

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس با بیان اینکه مخالفت ها با پروژه پتروشیمی مازندران دلایل سیاسی دارد نه زیست محیطی، گفت: این پروژه از لحاظ فنی کاملا سالم است اگر برای احداث آن تلاش نکنیم‌ و پروژه متوقف شود، دود آن به چشم همه مردم مازندران خواهد رفت.

شریعتی درباره احتمال انتقال این پروژه به نقاط دیگر مازندران بیان کرد: این کار با لحاظ زیرساختی، شدنی نیست اینکه برخی می گویند این پروژه را در نقطه ای دیگر از مازندران اجرا کنیم، نوعی خودزنی است چون در هیچ نقطه مازندران به عنوان یک استان ساحلی، آب کافی و زمین لازم به اندازه نقطه فعلی وجود ندارد، نزدیکی به شبکه ریلی و بندر، و همه جوانب در این نقطه دیده شده و این پروژه فقط لنگ مجوز محیط زیست است. مجوزی که قبلا تایید و صادر شده اما اکنون در کشوهای سازمان محیط زیست خاک می خورد و تحویل داده نمی شود.

وی ادامه داد: چرا محیط زیست به تصمیمات و استانداردهای خود عمل نمی کند؟ ما انتظار داریم رسانه ها به این موضوع ورود کنند. اصلا پیشنهاد می کنیم محیط زیست، نتایج استانداردها و شاخصه ها و مطالعات خود را پیرامون پروژه مربوطه به رسانه ها بدهد و آنها به عنوان واسطه میان مردم و مسئولان قضاوت کنند که آیا این پروژه صلاحیت احداث دارد یا خیر.

نماینده شرق مازندران در پایان بیان کرد: قبول داریم هر کاری هر پروژه ای مخالفانی دارد اما ۹۰ درصد مردم شرق استان موافق این طرح هستند و در حمایت از این طرح در نماز جمعه شهرستان های مختلف، طومارهای جداگانه امضا شده است.

لازم به ذکر است چند روز قبل، نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس با انتقاد از سازمان محیط زیست به دلیل عدم ارائه مجوز زیست محیطی پروژه پتروشیمی امیرآباد مازندران به سرمایه دار از رئیس جمهور خواست نسبت به صدور مجوز آن اقدام کند.

غلامرضا شریعتی در نشست علنی (یکشنبه، 29 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: طبق مصوبه هیات وزیران در سال 99، پتروشیمی امیرآباد مازندران در محدوده روستای حسین آباد بهشهر باید ایجاد می شد، این پروژه تمامی مراحل قانونی و زیست محیطی را طی کرده و مورد تایید در کمیته ارزیابی زیست محیطی آن سازمان قرار گرفته و در دبیرخانه سازمان محیط زیست ثبت شده است، اما مدیریت سازمان از ارائه این مجوز به سرمایه دار خودداری می نماید، لذا استدعا دارم دستور فرمایید این پروژه که دارای استانداردهای زیست محیطی برای استقرار است، نسبت به صدور مجوز آن اقدام شود.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس یازدهم ادامه داد: در دو جلسه برگزار شده در مجلس شورای اسلامی با حضور مدیران محیط زیست، آنها متعهد به تسهیل در صدور مجوز نسبت به پروژه مذکور شده اند.‌ / گفت وگو: مجید ساجدی فر

نکته: گروه رسانه ای تیرنگ آمادگی دریافت و انتشار نظرات و دیدگاه های سایر دستگاه ها و متولیان نامبرده در این گفت و گو را دارد.