مجمع نمایندگان رفوزه شد! / رد پای کاسبان سیاسی در تاخیر اعلام استاندار جدید/ تجدید نظر جدی برای چینش لیست انتخابات آینده مجلس
مجمع نمایندگان رفوزه شد! / رد پای کاسبان سیاسی در تاخیر اعلام استاندار جدید/ تجدید نظر جدی برای چینش لیست انتخابات آینده مجلس
دبیر جمعیت حامیان انقلاب اسلامی مازندران درباره عملکرد مجمع نمایندگان مازندران در نقش مشاوره ای خود به وزارت کشور برای انتخاب استاندار بیان کرد: متاسفانه مجمع نمایندگان مازندران در آزمون انتخاب استاندار رفوزه شدند و عملکرد بدی از خود به نمایش گذاشته اند. شورای تشکل ها و احزاب و نیروهای انقلابی این هشدار را به نمایندگان می دهیم که قطعا در انتخابات آینده برای چینش لیست نمایندگان مجلس، تجدید نظر جدی صورت خواهد گرفت.

سرویس سیاسی: در سلسله گفت و گوهای اختصاصی تیرنگ با نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی مازندران پیرامون انتخاب استاندار این بار به سراغ بهرام احمدی چهره سیاسی اصولگرا و فعال دانشجویی استان رفتیم و نظر وی را در این باره جویا شدیم. باهم این گفت و گوی مفصل را می خوانیم:

ضرورت تغییر در سیستم دیوانی دولت

بهرام احمدی دبیر جمعیت حامیان انقلاب اسلامی مازندران، دبیر مجمع دانشجویان و دانش آموختگان آزاد اندیش مازندران، عضو شورای مرکزی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان مازندران و قائم مقام ستاد جبهه مردمی انقلاب آقای رئیسی در مازندران در گفت و گو با تیرنگ، با اشاره به حماسه مردم ایران در 28 خرداد 1400  اظهار کرد: پس از سالها انتظار، رئیس جمهوری در تراز جمهوری اسلامی انتخاب شد که دغدغه حل مسائل و مشکلات مردم را دارد و به عینه می بینیم که بذر امید در دل مردم ایران جوانه زد. پیام ملت ما با این انتخاب به همه جهانیان اعلام این نکته مهم بود که مردم ایران از زیاده خواهی خواهی ها، غرب گرایی ها و غرب زدگی ها خسته شده اند و می خواهند نگاهش به درون و توانمندی های داخل ایران باشد.

وی افزود: انتخاب آقای رئیسی، انتخابی مهم در دوران معاصر برای ایران اسلامی است چرا که وی باید با کوهی از مشکلات که از بی توجهی ها و کم کاری های دولت های قبلی تلنبار شده، دست و پنجه نرم کند و چاره ای برای حل آن ها پیدا کند. البته که این مهم اتفاق نمی افتد مگر اینکه راه های ایجاد فساد را شناسایی کنیم و ببندیم و برخورد قاطع با مفسدان انجام شود و این محقق نمی شود مگر سیستم دیوانی دولت تغییر اساسی کند و کسانی که مدیریت این سیستم مریض و فرسوده را برعهده داشتند، تغییر یابند و جای خود را به افراد متعهد و عدالتخواه، دلسوز و متخصص بدهند.

علل چالش همیشگی انتخاب استاندار در مازندران

احمدی درباره علل چالش همیشگی انتخاب استاندار در مازندران که همواره با حواشی و تاخیر همراه است، گفت: مازندران نیز تابع تغییر و تحولات کشوری است . دیار علویان به جهت اینکه استان برخورداری از جهات مختلف (نزدیکی به پایتخت، آب و هوای مناسب، مواهب بی شمار خدادادی و…) است، همواره مورد توجه مرکزنشینان قرار داشته و به نوعی حیاط خلوت آقایان محسوب شده به همین جهت سرمایه های عظیمی در استان نهفته است که مرکز نشینیان برای خودشان و فرزندان خودشان دشت می کنند. موارد اینچنینی نشانگر چشم طمع مرکز نشینان به مازندران است. متاسفانه در استان کسانی که تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند به دلایل مختلف از جمله منافع سیاسی و منافع شخصی هضم در جریانات مرکزی می شوند و متاسفانه شاهد این بودیم که در ادوار مختلف، منافع مردم و اشخاص تحت تاثیر این منافع قرار گرفته و استان مازندران به عنوان یک استانی لاکچری برای مرکز نشینان مورد توجه قرار گرفته تا استانی محروم و دارای مشکلات فراوان. از اینرو بسیاری از سیاسیون دوست دارند فرد همسو با آن ها به عنوان استاندار مازندران انتخاب شود و این از دلایلی است که می بینیم همواره انتخاب استاندار با حواشی و تاخیر فراوان همراه بوده و دودش به چشم مردم اصیل و نجیب مازندران رفته و ما شاهد اینهمه مشکلات و عقب ماندگی هستیم.

گلایه از جلسات و تحرکات مشکوک کاسبان سیاسی

دبیر جمعیت حامیان انقلاب اسلامی مازندران با بیان اینکه از دولت مردمی و انقلابی آقای رئیسی انتظار می رود جلوی این وقایع و تحرکات گرفته شود تا دیگر مازندران مورد سوء استفاده بی تدبیری ها، لابیگری ها و دست اندازی جناح ها و گروه ها واقع نگردد، افزود: متاسفانه شاهد هستیم این اتفاق در این دولت هم در مازندران در حال رخدادن است و در انتخاب نیروهای خوب، جوان، توانمند و انقلابی که دارای سوابق درخشان، متعهد، متخصص و بومی استان هستند و از طرق مختلف به وزارت کشور معرفی شدند، غفلت ورزیده می شود. متاسفانه جلسات و تحرکات مشکوک برخی عناصر معلوم الحال و کاسبان سیاسی که نگران آینده و وضعیت سیاسی خود و به دنبال حمایت از گزینه های به ظاهر انقلابی هستند، موجب تاخیر در انتخاب استاندار مازندران می شود. ورود این افراد منفعت طلب به موضوع مهمی چون انتخاب استاندار، موجب آزردگی خاطر تشکلات و جریانات سیاسی و ستادهای مردمی آقای رئیسی شده است. روندی که متاسفانه تا به اکنون ادامه دارد و ما به عنوان احزاب و تشکل های انقلابی و سیاسی  با محوریت شورای ائتلاف انتظار داریم تا وزارت کشور تحت فشار نمایندگان و افراد با نفوذ که به دنبال منافع سیاسی و شخصی هستند، قرار نگیرد. غالب افرادی که توسط این آقایان مطرح می شوند یا افرادی ناکارآمد هستند یا در دولت غرابگرا و اشرافی دوره گذشته مسئولیت داشتند و در هر دو صورت بکار مازندران نمی آیند.

وی با اشاره به افزایش امید و نشاط اجتماعی پس از انتخاب آیت الله رئیسی، بیان کرد: مردم امید زیادی به این دولت بستند، چه کسانی که رای داده اند و چه کسانی که رای نداده اند، بنابراین منتظر این هستند که با تدابیر اندیشیده شده مشکلات موجود حل شود، بی عدالتی ها از بین برود و افراد متعهد و متخصص روی کار بیایند. باید اتفاقاتی مانند آنچه که در وزارت اقتصاد و دارایی دولت آقای رئیسی شاهد بودیم بیشتر و بیشتر رخ دهد که طی آن بدون استقراض از بانک مرکزی بحث حقوق و مزایای کارمندان دولت پرداخت شده در حالی که بر اساس اخبار درز پیدا کرده دولت روحانی در هر 6 ماه پایانی خدمت خود برای پرداخت حقوق کارکنان خود از بانک مرکزی قرض کرده است! اگر مدیریت انقلابی کارآمد و بدون از فساد وجود داشته باشد می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد. یا انتخاب شهردار انقلابی برای کلانشهر تهران، باعث شده که امورات شهرداری به ریل اصلی خود بازگردد و شهروندان با شهرداری آشتی کنند و امروز شاهد هستیم در یک حرکت انقلابی 120 حساب شهرداری تبدیل به یک حساب واحد شده و این امر نشان دهنده عزم آقای زاکانی جدی در سمت جدید خود است.

ویژگی های مهم استاندار مازندران

دبیر مجمع دانشجویان و دانش آموختگان آزاد اندیش مازندران، درباره ویژگی های استاندار مازندران با توجه به شرایط حساسا این استان، اظهار کرد: جان کلام را رئیس جمهور بیان کرد که به وزیران منتخب تاکید نمود در انتخاب مسئولان و همکاران خود تحت فشارها و لابی ها قرار نگیرند و کسانی را انتخاب کنند که دغدغه مردم و حل مشکلات آن ها را داشته باشند، از نیروهای جوان و با روحیه انقلابی استفاده کنند و ملاک کار آن ها، عدالتخواهی و فساد ستیزی باشد، فراجناحی باشد، صادق الوعده باشد و به نگاه های دولت مرکزی توجه ویژه داشته باشد، بومی باشد و ویژگی هایی از این دست که منشا خیر باشد و عقب ماندگی های گذشته استان در این دوره جبران شود.

رونمایی از برنامه جامع و 300 صفحه ای احزاب انقلابی برای توسعه استان

احمدی ادامه داد: مازندران علیرغم ظاهر زیبا که از برکات خداوند متعال است، باطنی فقیر و توسعه نیافته دارد. مرکزنشینان همیشه مازندران را به عنوان استانی خوش نشین نگاه می کردند و از حل مسائل این استان غافل بودند. اما ما در تشکلات و احراب انقلابی خود برنامه ای جامع را برای استان طراحی کردیم که همه مسائل و موضوعات استان را شناسایی نموده و برای آن ها راهکاری علمی و عملیاتی در نظر گرفتیم. همچنین برای پیشرفت استان برنامه ای 300 صفحه ای در همه زمینه ها، کشاورزی، صنعت و گردشگری تدوین کردیم. متاسفانه مازندران مثل شترمرغ شده است نه صنعت دارد، نه کشاورزی و نه گردشگری! ان شاء الله با انتخاب استانداری انقلابی این مسائل برطرف شود و ما در اولین فرصت پس از انتخاب استاندار انقلابی این برنامه را در اختیار وی و تیمش  قرار خواهیم داد تا اتفاقات خوبی برای استان رقم بخورد.

الویت با استاندار بومی باشد

وی درباره اهمیت بومی بودن یا نبود استاندار آینده مازندران گفت: به این ویژگی باید چند وجهی نگاه کرد. به نظر ما استاندار در درجه اول باید بومی باشد چرا که شناخت بهتری از استان، ظرفیت ها، مسائل، نیروها، جاذبه ها و … دارد. ما در استان نیروهای توانمند بومی کم نداریم تقریبا  در همه حوزه ها شخصیت های بزرگ و مدیرانی لایق در سطح ملی داریم که می توانند به این کرسی با شایستگی تکیه بزنند. ولی اگر دولت به گزینه بومی نرسید و تصمیم به انتخاب گزینه غیربومی گرفت از فردی که لایق است و آگاه با زوایا و مشکلات استان باشد، استقبال می کنیم اما تجربه نشان داده استاندار غیربومی نگاه به مرکز و جریان سیاسی جناح خودش در پایتخت داشته و این عامل موجب عقب ماندگی و تلبار شدن مشکلات در مازندران شده است. از طرفی استاندار غیر بومی تا استان، نیروها و مسائل موجود را بشناسند و درحوزه مدیریت خود جا بیفتند دوران خدمتش به پایان می رسد مخصوصا در مازندران که اشخاص غیر بومی تحت تاثیر گروه ها  و جریانات آلوده سیاسی استان قرار می گیرند و بخشی از عقب ماندگی های استان ناشی از همین عامل است. با این حساب، استاندار بومی بهترین گزینه قطعا خواهد بود به شرطی که شخصی انتخاب شود که جامع الاطراف باشد (یعنی به همه موضوعات اشراف و برنامه عملی داشته باشد) ما قائل به این هستیم که استاندارن بومی با عملکرد ضعیف از استانداران غیر بومی به مراتب بهتر بودند و در این دولت هم ما انتظار داریم استاندار بومی انتخاب شود.

مجمع نمایندگان مازندران در آزمون انتخاب استاندار رفوزه شدند

عضو شورای مرکزی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان مازندران درباره عملکرد مجمع نمایندگان مازندران در نقش مشاوره ای خود به وزارت کشور برای انتخاب استاندار بیان کرد: متاسفانه مجمع نمایندگان مازندران در آزمون انتخاب استاندار رفوزه شدند و عملکرد بدی از خود به نمایش گذاشته اند. شورای تشکل ها و احزاب و نیروهای انقلابی این هشدار را به نمایندگان می دهیم که قطعا در انتخابات آینده، برای چینش لیست نمایندگان مجلس، تجدید نظر جدی صورت خواهد گرفت. عملکرد نمایندگان استان متاسفانه در انتخاب استاندار به گونه ای بوده که یک انسان غیر حزبی و غیر سیاسی نیز متوجه عملکرد ضعیف آن ها می شود. متاسفانه این دوستان سهم خواهی را به حد اعلی رساندند و توجهی به مسائل و مشکلات مازندران ندارند.

احمدی در پایان گفت: امیدواریم مازندران شاهد روی کار آمدن استانداری بومی و توانمند باشد، شخصیت بزرگ در استان کم نداریم اتفاقا یکی از دلایل عدم به موقع انتخاب استاندار در مازندران وجود شخصیت های بزرگ و ملی در استان است. امیدواریم با تدبیر وزارت کشور اتفاقات خوبی مثل سایر استان ها برای مازندران اتفاق بیفتد و شاهد شکوفایی این استان با انتخاب استانداری قوی و مقتدر باشیم./ گفت و گو: مجید ساجدی فر