ماموریت جدی کمیته امداد امام مردمی سازی بر مدار توزیع عادلانه است
ماموریت جدی کمیته امداد امام مردمی سازی بر مدار توزیع عادلانه است
کمیته امداد امام خمینی سازمانی شبه‌دولتی است، که به فرمان امام راحل، در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ با شعار پشتیبانی از محرومان و مستضعفان جامعه و توانمندسازی این قشر بنیان‌گذاری شد. این نهاد زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود به همین مناسبت نشست خبری در کمیته امداد امام خمینی استان مازندران برگزار شد که در ذیل آمده است.

رقیه سعیدی‌نژاد
کمیته امداد امام خمینی سازمانی شبه‌دولتی است، که به فرمان امام راحل، در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ با شعار پشتیبانی از محرومان و مستضعفان جامعه و توانمندسازی این قشر بنیان‌گذاری شد. این نهاد زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود به همین مناسبت نشست خبری در کمیته امداد امام خمینی استان مازندران برگزار شد که در ذیل آمده است.
مدیر کل کمیته امداد استان مازندران ضمن ابراز خرسندی از خبرنگاران خیر که در راستای انجام کار خیر با کمیته امداد نیکوکارانه همکاری می کنند 14 اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد را تبریک گفت و این ارگان را متعلق به مردم برای حمایت از محرومان جامعه خواند وی گفت : ما در این ارگان با وجود حدود 82 هزار مددجو زمینه و ظرفیتی را فراهم کرده ایم تا مردم در محلات مختلف به افراد نیازمند کمک کنند این روند را مردم سازی کردن امدادی می دانیم و این سازوکار دو رکن دارد که یکی جمع آوری کمک های مردمی و دیگری شناسایی و حمایت توسط همین گروه محله محور . وی ادامه داد این گروه های محله محور به جهت بومی بودن و شناخت خیرین و محرومان بازوی توانمند کمیته امداد در سراسر محلات استان هستند و تا کنون بسیار خوب و عالی عمل کرده اند و بخش اعظمی از نیازهای مددجویان در محلات را برطرف کرده اند .
دکتر معافی افزود: رویکرد دیگر ما در کمیته امداد گسترش فرهنگ قرض الحسنه است که باتاسیس قرض الحسنه امدادولایت با محور ایجاد تسیلات حمایتی و هدایتی و کارآفرینی تا کنون بسیار موفق عمل کرده ایم.
مدیرکمیته امداد استان مازندران با اشاره جشن نیکوکاری گفت: جشن نیکوکاری هر ساله در اسفند ماه و در آستانه سال نو با هدف جمع آوری کمک‌های خداپسندانه خیرین و مردم شریف استان برای تامین اقلام مورد نیاز شب عید نیازمندان برگزار می‌شود امسال این جشن با ماه مبارک رمضان همزمان شده است و مردم عزیز با حمایت های خدا پسندانه خود قطعا حماسه تاریخی در عمل خیر و نیکوکارانه خواهند آفرید . وی ادامه داد: ما در سال گذشته حدود 62 میلیارد تومان کمک جمع آوری کرده ایم که با وضعیت امسال انشالله به 200میلیارد تومان خواهد رسید.
دکتر معافی حرکت های فرهنگی و اجتماعی کمیته در حوزه خیرین و اعمال خیرخواهانه را عامل مهمی در رضایت مندی مردم دانست و گفت: محسنین و نیکوکاران احسان بی واسطه را بسیار می پسندند و حضور بی‌نظیری در جنبش های بزرگ اجتماعی و نیکوکارانه داشته و دارند در حال حاضر۵۰۰ هزار نفر عضو فعال شبکه خیرین و احسان کمیته امداد مازندران هستند.
معافی درمحور قرض الحسنه گفت:سپرده‌گذارن صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت خیرین و خیر اندیشانی هستند که با اندیشه رفع مشکلات نیازمندان و محرومان جامعه گام برمی‌دارند و سنت نبوی قرض‌الحسنه در جامعه‌ ما یکی از حسنات است که علاوه بر رفع گرفتاریها ایجاد اشتغال نیز می کند که تعادل و تعامل را در جامعه برقرار می کند که در اسلام به قرض‌الحسنه بیش از صدقه اهمیت می دهند چون با این روش کرامت نیازمندان بیشتر حفظ می شود.
معافی سیاست راهبردی کمیته امداد را توانمند سازی دانست: رویکرد ما در کمیته امداد پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن و ایجاد اشتغال و نخبهه پروری است ما در سال جاری بر همین اساس یک هزار و پانصد میلیارد تومان برای ایجاد ۱۶ هزار فرصت شغلی تسهیلات ارائه دادیم و با پرداخت تسهیلات اشتغال زمینه شغل و خودکفایی سه هزار و ۹۰۰ مددجوی این نهاد در استان فراهم شده است.

وی با بیان اینکه، در سه ماموریت مهم کمیته امداد یعنی «مسکن، اشتغال و ازدواج» قرض‌الحسنه نقش مهمی را ایفا می‌کند، اظهار کرد: ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در سال، گردش مالی کمیته امداد مازندران است که یک سوم آن از طریق کمک‌های مردمی تامین می‌شود.

مدیر کل کمیته امداد استان مازندران ادامه داد: ۸۲ هزار مددجو تحت حمایت کمیته امداد هستند و ماهیانه ۷۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و سالانه ۹۳۰ میلیارد تومان مستمری پرداخت می‌شود که بخشی از نیاز مددجویان را برطرف می‌کند که بخش مهمی توسط شبکه مردمی تامین می‌شود.

دکتر معافی گفت :مددجویان ما شامل دو بخش هستند یکی باز توان و دیگری ناتوان، افراد بازتوان که کمتر از ۵۵ سال سن و استعداد شغلی دارند با مهارت آموزی از تسهیلات اشتغال برخوردار و خودکفا می شوند و نا توانان حتی شرایط کار ندارند و اغلب سالمند ومعلول هستند.
دکتر معافی در پاسخ به خبرنگار تیرنگ در خصوص شرایط احراز نهاد محله محور کمیته امداد گفت : ما بناداریم هشت هزار و ۲۰۰مرکز نیکوکاری مردم نهاد را در مازندران فعال کنیم که فعالیت آنها در راستای مردمی سازی انجام امور و فعالیت های خیرخواهانه به مردم باشد بدین شرح که با درخواست گروهی از خیرین به علت تسهیل در امور مددجویان بسیاری از امور برون سپاری می شود تا هم خدمات بیشتر و تسهیلات سریع تر به مددجویان برسد. وی ادامه داد : گروه خیرین نیز به دقت مورد مطالعه قرار می گیرند و تحت شرایط احراز کامل هویتی می توانند فعالیت کنند با این کارمددجویان دوردست ترین مناطق استان نیز به سهولت می توانند از خدمات کمیته برخوردار شوند.
به گفته مدیر کل کمیته امداد امام‌خمینی(ره) مازندران مددجویان ۸۲هزار خانوار و افرادی غیر مددجو که خدمات می گیرند ۲۰۰هزار خانوار است که جز دهک یک تا پنج هستند.
درپایان دکتر معافی محرمانه بودن اسرار مددجو را برای همکاران خود بسیار الزامی خواند و گفت: تکریم مددجو از عمده وظایف همکاران ماست و مددجویان گرامی برای ما بسیار قابل احترام هستند. از آنجایی که این وظیفه سنگین بر عهده ما قرار گرفته است خود را خادم مردم شریف و امانتدار صادق خیرین محترم و مددجویان عزیز می دانیم، عدالت در توزیع را شرافتمندانه پیگیری می کنیم و خداوند را شاکریم که بحمدلله همکاران عفیف و محترمی در این نهاد خدمت می کنند که بزرگترین دغدغه شان حمایت از محرومان و مددجویان و رفع گرفتاری و مشکلات آنهاست . از رسانه های خیر نیز جهت اطلاع عموم مردم بازوی توانمند ما هستند که از آنها نیز تشکر ویژه داریم .