مازندران سرشار از شمیم بهار نارنج
مازندران سرشار از شمیم بهار نارنج
این روزها شکوفه های عطر آگین شهرهای مازندران را معطر کرد و این خطه از شمال با بوی خوش بهارنارنج به استقبال مهمانان میلیونی تعطیلات پیش روی عید سعید فطر می رود.

در هفته جاری انتظار یک ساله به پایان رسید و شکوفه های بهارنارنج با لبخند زیبای خود عطر خوشی را در شهرهای مازندران منتشر کردند.

همزمانی عطر افشانی شکوفه های بهارنارنج با تعطیلات چند روزه پایان هفته پیش رو بهانه ای شد تا مسافران از این ظرفیت شگفت انگیز گردشگری استان بهره مند شوند.

گستره سرسبز مازندران در کنار، جنگل های هیرکانی، ساحل زیبای خزر، دشت ها و کوه های حیرت انگیز آن به همراه چیدمان انواع درختان نارنج در میانه بوم سبزرنگ طبیعت این خطه چشم انداز بی نظیری را برای شهروندان و مسافران خلق کرده است.
استان مازندران از جمله استان های پیش رو کشور از نظر برخورداری و تولید انواع مرکبات اعم از پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج است، اما آنچه شگفت‌انگیزتر است تعداد بیشمار درختان به صف نشسته نارنج با مشخصه برگ های ضخیم همیشه سبز در میان انبوه آسمان خراشهای شهری است که هنوز نجیب و غریب، اما افراشته و مقاوم به خیابان های شمال منظره ای چشم نواز بخشیده اند.

استان مازندران را پایتخت بهارنارنج کشور می نامند چون میلیون ها اصله درخت نارنج در سطح خیابانهای این استان پهناور شامه هر صاحب ذوقی را از فرسنگ ها دورتر می دزدد، تا جاییکه یکی از علایم و نشان های نزدیکی به حوزه نوار شمالی کشور در این بخش عطر روحبخش این شکوفه ها است.
درختان نارنج درختانی سرسبز در تمام فصولند که نیاز چندانی به مراقبت و آبیاری ندارند و در برابر سرما نیز از دیگر همنوعان خود تحمل بیشتری دارند، این درختان به طور معمول با تولد بهار شروع به زایش شکوفه هایی در نوع خود بی نظیر می نمایند که رایحه دل انگیز آنها وقتی با نم باران و آسمان گرفته شمال پیوند می خورد، شهرنشینان و مسافران را هرچه بیشتر شگفت زده می کند تا در میان انبوه تکلف شهری فراموش نکنند در دیار طبرستان قدم می زنند.
شکوفه های نارنج یا بهار نارنج تنها شکوفه های رایحه انگیز در میان انبوه انواع شکوفه های بهاری است، این شکوفه ها کاربردهای فراوانی دارند و چیدن آنها از شاخه های درخت توسط بیشتر رهگذران، خود منظره ای تماشایی می آفریند تا جاییکه خلق این منظره عادت بهاره مازنی ها شده و در پایان زمستان انتظار دو بهار را می کشند.

اما این روزها با گذشت ۲۰ روز از فصل بهار شکوفه های بهارنارنج خو را از پیله سفید رنگ بازکرده و با سخاوت عطر خوش خود را به همه تقدیم می کند.

شرایط مطلوب آب و هوای مازندران در زمستان گذشته به گونه ای بود که درختان مرکبات به خصوص نارنج سوز سرمایی به خود ندیده و عطر افشانی این شکوفه ها حتی چند روز زودتر از سالهای قبل در این خطه از شمال آغاز شد.

کارکردی چند بعدی بهارنارنج
بهارنارنج علاوه بر رایحه خوش کاربردهای فراوان در تولید بسیاری محصولات خوراکی و دارویی دارد. شکوفه بهار نارنج طبیعت یا مزاج گرم و خشک دارد و بوییدن آن شادی آور، تقویت کننده مغز و از بین برنده آبریزش بینی است.

شکوفه های نارنج یکی از معطرترین گلهاست که از جمله کاربردهای آن در تولید مربا و عرق بهارنارنج در طب سنتی است، از آب نارنج نیز برای خوشبوکردن و بهبود طعم غذا استفاده می شود و در صنعت عطر و شامپوسازی نیز کاربرد دارد.

عرقی که هم ازاین شکوفه ها تهیه می‌شود عرق بهار نارنج نامیده می‌شود که طبیعت آن نیز گرم و خشک است، این عرق نیز نشاط آور، تقویت کننده مغز، باز کننده گرفتگی مجاری بینی، از بین برنده ترشحات سینوس‌ها و دستگاه تنفس و در از بین بردن بعضی از انواع تپش قلب مفید است.
میوه ترش نارنج نیز طبیعت سرد و خشک دارد، طبق اصول طب سنتی، ترشی‌ها همه به عصب‌ها ضرر می‌رسانند اما از بین ترش مزه ها نارنج کمترین ضرر را به عصب‌ها می‌رساند و خوردن آب نارنج همراه با شکر، صفرای زیادی را از بدن خارج می‌کند.

پوست این میوه هم سرشار از خاصیت است طبیعت پوست نارنج، گرم و خشک و بوییدن پوست و برگ آن هم نشاط آور است، از خلال پوست نارنج هم می‌توان مانند خلال پوست پرتقال مربا و هم با خیساندن آن در سرکه، ترشی تهیه کرد.
تولید عسل بهارنارنج نیز یکی از برندهای مورد اهمیت برای صاحبان کلنی های زنبور عسل مازندران است، این عسل بسیار رقیق، کم رنگ و بسیار خوش عطر و طعم و دارای خواص درمانی و دارویی همچون مقوی قلب، ضد بی خوابی، تقویت کننده اعصاب و آرام بخش است.

‌مازندران به‌ دلیل برخورداری از جنگل، دریا و حدود سه هزار آثار تاریخی همواره در تمام فصول سال میزبان مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور است. با توجه به چنین شرایطی، فراهم کردن بسترهای لازم برای یک میزبانی شایسته از این مسافران همواره جزو تاکیدات و اولویت های مسوولان بوده است.

با توجه به حضور میلیونی مسافران در این خطه از شمال کشور پیش بینی الزامات برای میزبانی شایسته تر در این استان از نکات مورد توجه برای مسوولان می باشد تا سفر خاطره انگیز را برای مسافران رقم زده شود.

بسترسازی و انجام اقدامات لازم برای این منظور همواره از ماهها قبل از عید نوروز، تعطیلات تابستان و اعیاد ملی و مذهبی انجام می شود تا کم و کاستی در نحوه و شرایط میزبانی از مسافران میلیونی ایجاد نشود. حال آنکه فراهم کردن این شرایط به انجام اقدامات برای آماده سازی فضاهای تاریخی و گردشگری نیز بر می گردد.

در میان هیجان مسافران وگردشگران برای دیدن جنگل های سر سبز و آبی خیره کننده دریا در استان مازندران، آثار باستانی و تاریخی جلوه ای دیگر از جاذبه های گردشگری این استان به شمار می روند و مجموعه های تاریخی و گردشگری، غارهای باستانی، قلعه ها، کاخ ها، عمارت ها و مکان های زیارتی، مازندران را علاوه بر دارا بودن جاذبه های طبیعی جنگل و دریا برخوردار از مناطق جذاب و دیدنی تاریخی کرده است.

در کنار تمامی زیبایی های طبیعی جنگل و دریا در مازندران، جاذبه های تاریخی و باستانی این استان در نوع خود بی نظیر هستند و ظرفیت دیگری برای حضور و جذب بیشتر مسافران و گردشگران به شمار می روند و آن دسته از مسافران و گردشگرانی که مازندران را به عنوان مقصد سفرهای خود انتخاب کرده اند، با بازدید از آثار تاریخی و باستانی می توانند جلوه ای دیگر از فضای گردشگری در این استان را مشاهده کنند.

  • منبع خبر : ایرنا