مازندران بهشت دست فروشان
مازندران بهشت دست فروشان
*با وجود آنکه ساماندهی دستفروشان به شهرداری‌ها و واحد سد معابر عمومی واگذار شده است؛ اما عدم توجه و رسیدگی جدی و قاطع این نهاد به این امر، موجب چالش‌های فروانی در سراسر استان شده است. * رئیس شورای شهر ساری سدمعبر را معضل خیابان‌های اصلی نظیر قارن دانست و خواستار تدبیر شهرداری در این زمینه شد

تیرنگ نیوز : وقتی تمام درها به رویش بسته می‌شود و او نمی‌تواند شغلی مناسب پیدا کند به ناچار بساطی در گوشه خیابان پهن می‌کند و دستفروش می‌شود.

کارشناسان می‌گویند که دستفروشی در شهرهای استان مازندران به دليل بافت سنتی، توریستی، كشاورزی و روستایی شكل ويژه‌ای نسبت به ساير مناطق كشور دارد و عمدتاً براي عرضه مستقيم محصولات توليدي كشاورزان تصور می‌شود اما آنچه امروز در بازارهای سنتی و پياده‌روهای شهرستان‌های این استان ديده می‌شود فروش كالاهايی است كه هيچ سنخيتی با محصولات كشاورزی ندارند.

بازارهای روزانه استان مازندران مملو از كالاهای غيراستانداردی است كه سلامت فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی خانواده‌ها را تهديد می‌كند. همین موضوع در سال های اخير به عنوان  مهم ترین معضل اخلا‌ل‌كننده نظم و امنيت عمومی در اين استان بوده و از طرف دیگر عرضه موادخوراكی غيربهداشتی بدون نظارت متوليان بهداشتی، سدمعبر در خيابان‌های قديمي و كم‌عرض  به خصوص در بعدازظهرها و ترافيك‌ از دیگر معضلات دستفروشی در استان تبدیل شد.

همین موضوع سبب نگرانی مردم مازندران شده و آنها می گویند که متاسفانه نظارتی بر فعالیت دستفروشان نیست و روز به روز شاهد افزایش تعداد دستفروشان در سطح شهر هستیم که این موضوع از طرفی بازاریان را با مشکلات معیشتی و مردم را با مشکلات دیگر نظیر ترافیک مواجه کرده است.

قنبرزاده که فروشگاه پوشاک را اداره می‌کند در گفت و گو با تیرنگ با بیان اینکه دست فروشان بدون پرداخت عوارض و اجاره به کاسبی می‌پردازند، گفت: مخالف فعالیت آنها نیستم اما نباید باعث ورشکستگی ما شوند.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها در ساماندهی دست فروشان بی تفاوت هستند، افزود: با این وضع به زودی باید کاسه گدایی در دست بگیرم.

این فروشنده پوشاک گفت: با وجود آنکه ساماندهی دستفروشان به شهرداری‌ها و واحد سد معابر عمومی واگذار شده است؛ اما عدم توجه و رسیدگی جدی و قاطع این نهاد به این امر، موجب چالش‌های فروانی در سراسر استان شده است.

در طرف دیگر ماجرا وطن دوست دستفروش به تیرنگ می‌گوید: لیسانس دارم و بیکار هستم؛ چگونه باید روزی در بیاورم!

وی با انتقاد از شرایط اقتصادی جامعه می‌گوید: سی و چهار سال دارم و مجردم؛ تا کی دستم در جیب پدرم باشد؟

مهدی جبارزاده که او هم دستفروش است به خبرنگار تیرنگ می‌گوید: از روز ورودکرونا به کشور کسب و کارش کاملا تعطیل شده بود و اکنون نیز وضعیت خوبی ندارد.
وی که دو فرزند دارد، افزود: از آنجایی که تمامی کارهای ساختمانی تعطیل شده بودند کسی به سراغ من و یا سایر کارگران روز مزد نمی‌آمد.
جبارزاده با اشاره به وضعیت آب و هوای استان مازندران گفت که اکنون نیز به دلیل سردی هوا و اینکه در فصل زمستان قرار داریم، ساخت و ساز رونق ندارد.

* سدمعبر معضل خیابان‌های اصلی شهر است

رئیس شورای شهر ساری سدمعبر را معضل خیابان‌های اصلی نظیر قارن دانست و خواستار تدبیر شهرداری در این زمینه شد.

پرویز شعبانی حضور دستفروشان در خیابان به ویژه خیابان قارن را از جمله دغدغه‌ها برشمرد و گفت: بسیاری از آنان بومی ساری نیستند و از شهرهای همجوار می آیند و باید سد معبر توسط شهرداری جدی گرفته شود.

وی بساط کردن افراد جلوی مغازه را سبب بروز مزاحمت برای شهروندان و بازاریان دانست و از شهرداری خواست تا توجه جدی به این مسئله داشته باشد.

دستفروشان در جای جای مازندران، چه به صورت بساطی و چه به صورت باری، هم در بیرون، هم در حاشیه و هم در درون شهرها حضور دارند، اما پراکندگی و گستردگی آنان در شهرهای ساری، بابل، قائمشهر و … بیشتر از دیگر نقاط استان است. عده‌ای گستردگی فعالیت شهرداری در امور گوناگون را دلیل کم توجهی و گاه بی‌توجهی از سوی این نهاد عنوان کرده‌اند؛ اما تشکیل واحد سد معبر در شهرداری‌ها، این توجیه را کمرنگ کرد. در این زمینه اهمال در انجام وظیفه، کم لطفی در حق بازار قلمداد می‌شود.