مازندرانی‌ها در به در دنبال شیر می‌گردند!
مازندرانی‌ها در به در دنبال شیر می‌گردند!
رضوی شهروند ساروی در گفت‌وگو با تیرنگ با بیان اینکه فرزندم یکسال و نیم سن دارد، گفت: او شیر خشک مصرف می‌کند اما شاهد کمبود شیر خشک در مازندران هستیم.

 

تیرنگ:
در پی تماس شهروند خبرنگار روزنامه تیرنگ با خبرنگار روزنامه مطلع شدیم که شیر خشک در مازندران در برخی شهرها با کمبود مواجه و گران شده است.
رضوی شهروند ساروی در گفت‌وگو با تیرنگ با بیان اینکه فرزندم یکسال و نیم سن دارد، گفت: او شیر خشک مصرف می‌کند اما شاهد کمبود شیر خشک در مازندران هستیم.
وی ادامه داد: «در فروردین ۲ شیرخشک را ۸۳ هزار تومان خریدم اما الان برای یک شیرخشک باید تقریبا این مبلغ را بپردازم» او از افزایش قیمت شیرخشک گلایه‌مند است و می‌گوید: مازندرانی‌ها در به در دنبال شیر خشک می‌گردند.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت شیر خشک با جوانی جمعیت در تعارض است، گفت: باید برای مقابله با گرانی‌ گام‌های اساسی برداشت.
اواخر فروردین سخنگوی سازمان غذاودارو درباره افزایش قیمت شیرخشک توضیح داد که اصلاح قیمت شیرخشک به‌دلیل «درخواست تولیدکنندگان و با هدف حمایت از آن‌ها» و همچنین مصوبه ستاد تنظیم بازار است.
چند روز بعد در اوایل اردیبهشت سرپرست ادارۀ امور فراورده‌های طبیعی سازمان غذا و دارو گفت که به‌طور طبیعی افزایش قیمت وجود دارد اما مردم هم تأیید خواهند کرد که نسبت به تورم، افزایش قیمت شیرخشک «محسوس نخواهد بود.»
مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: با اصلاح سیاست‌های ارزی، شیرخشک نوزادان زیر ۲ سال با ثبت سامانه‌ای بدون تغییر قیمت و به صورت یارانه‌ای عرضه می‌شود.
علیرضا رستمی افزود: سال گذشته با مصوبه هیئت دولت و ستاد تنظیم بازار، سیاست ارزی شیرخشک اصلاح و ارز آن از ۴۲۰۰ به ۲۸۵۰۰ اصلاح شد.

وی ادامه داد: طبیعتاً اصلاح سیاست ارزی موجب افزایش قیمت می‌شود اما با دستور ستاد تنظیم بازار و تدبیر سازمان غذا و دارو مقرر شد این افزایش قیمت در قالب یارانه تعلق گرفته و پرداختی از جیب مردم افزایش پیدا نکند.

مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، با تاکید بر اینکه این سیاست تنها برای نوزادان زیر ۲ سال است که مشمول مصرف شیرخشک هستند، تصریح کرد: شیرخشک نوزادان زیر ۲ سال تا سقف ۱۰ قوطی در ماه که بیشترین نیاز ممکن برای مصرف یک ماه نوزاد است، با شرط ثبت کد ملی در سامانه با نرخ یارانه‌ای یا همان قیمت قبل ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طبیعتاً عرضه شیرخشک خارج از شرایط عنوان شده به صورت آزاد و بدون یارانه عرضه می‌شود.
طبق گزارش مرکز آمار ایران از افزایش ۵۷.۸ درصدی قیمت شیرخشک در فروردین ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد این در حالی است که طبق همین گزارش تورم سالانه در روند کاهشی به ۳۸.۸ درصد رسیده است.

این افزایش قیمت‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که طی سالهای اخیر مجلس شورای اسلامی قانون جوانی جمعیت را تصویب و معاون اول رئیس جمهور نیز سال گذشته تاکید کرد که «باید با تمام امکانات بحث جوانی جمعیت را دنبال کنیم.»