شورای حفاظت منابع آب شهرستان‌ها برای مقابله با خشکسالی با فوریت تشکیل شود
شورای حفاظت منابع آب شهرستان‌ها برای مقابله با خشکسالی با فوریت تشکیل شود
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی استان و قرار داشتن در سومین سال خشکسالی، تشکیل شورای حفاظت منابع آب شهرستان‌ها و رصد برنامه عملیاتی مقابله با خشکسالی باید به طور جدی در دستور کار مدیریت منابع آب شهرستان‌ها قرار بگیرد.

تیرنگ نیوز: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی استان و قرار داشتن در سومین سال خشکسالی، تشکیل شورای حفاظت منابع آب شهرستان‌ها و رصد برنامه عملیاتی مقابله با خشکسالی باید به طور جدی در دستور کار مدیریت منابع آب شهرستان‌ها قرار بگیرد.

مرتضی نبی‌زاده در گردهمایی مدیران استانی و شهرستانی معاونت حفاظت و بهره‌برداری آب‌منطقه‌ای مازندران که روز دوشنبه -۵ دی- در تصفیه‌خانه آب آشامیدنی ساری برگزار شد، اظهار کرد: امسال در سومین سال خشکسالی قرار داریم و شرایط بسیار سختی خواهیم داشت. به همین دلیل تشکیل شورای حفاظت منابع آب شهرستان‌ها و رصد برنامه عملیاتی مقابله با خشکسالی و همچنین پیش‌بینی تمهیدات لازم در این زمینه مورد تاکید است.

وی افزود: انتظار داریم مدیران این دستگاه در شهرستان‌ها به طور جدی در این زمینه وارد عمل شوند و در کمتر از یک ماه شورای حفاظت منابع آب را با محوریت مقابله با خشکسالی در شهرستان‌ها فعال کنند. ادوات مورد نیاز در هر شهرستان نیز بر اساس اولویت‌ها مشخص شوند تا برنامه‌ریزی لازم برای تهیه آن‌ها از منابع شهرستانی و شرکت آب‌منطقه‌ای و منابع استانی صورت پذیرد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران پیش‌بینی مسائل آب آشامیدنی و رفع مشکلات احتمالی این بخش با هماهنگی مدیریت آبفا شهرستان‌ها را از دیگر اولویت‌های مد نظر برای عبور از بحران خشکسالی عنوان کرد و گفت: خشکسالی قطعا ما را در تأمین آب آشامیدنی هم دچار مشکل خواهد کرد و حتما با چالش مواجه خواهیم شد. از همکاران در شرکت آبفا تقاضا کردیم در حوضه‌هایی که سد داریم برنامه‌ریزی‌هایی برای تأمین آب آشامیدنی از منابع زیرزمینی داشته باشند. ضرورت دارد مدیریت منابع آب شهرستان‌ها در این زمینه برای حفر چاه‌های آب آشامیدنی حداکثر همکاری را با آبفا در شهرستان‌ها داشته باشند.

نبی‌زاده بر ضرورت اطلاع‌رسانی مسائل مرتبط با خشکسالی به کشاورزان سراسر استان تاکید کرد و افزود: بحث بعدی که باز هم ذیل تشکیل شورای حفاظت منابع آب قرار می‌گیرد، اطلاع‌رسانی مشترک با جهاد کشاورزی شهرستان‌ها درباره کم‌آبی و رعایت مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی افزود: لازم است که جلسات مشترک با جهاد کشاورزی در زمینه توزیع و مصرف آب کشاورزی به طور مستمر و هدفمند برگزار شود و در بخش کارهای ترویجی و اطلاع‌رسانی حول محور خشکسالی هم اقدامات مشترک در شهرستان‌ها برگزار شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران تصریح کرد: امسال در برخی نقاط استان از جمله پایین‌دست سد میجران رامسر و در شهرستان‌های ساری و میاندورود و پایین‌دست سد شهید رجایی با توجه به شرایط منابع آبی موجود قطعا برای بعضی نقاط ممنوعیت کشت خواهیم داشت. مگر این‌که لطف خدا شامل حال‌مان شود و با بارندگی‌های مناسب و فراتر از پیش‌بینی‌ها ذخایرآبی منطقه افزایش یابد.

استفاده از اختیارات تفویض‌ شده به مدیریت منابع آب شهرستان‌ها برای پیگیری درخواست‌های مراجعان، پیگیری موارد ارجاعی و مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار، تدوین برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۲ و گزارش عملکرد متناسب توسط دفاتر تخصصی، توانمندسازی و آموزش کارکنان امورات شهرستان‌ها و آماده‌سازی و تسهیل ارائه خدمات برای افراد توان‌خواه و مناسب‌سازی ادارات برای معلولان نیز از نکاتی بود که نبی‌زاده در گردهمایی مدیران استانی و شهرستانی معاونت حفاظت و بهره‌برداری آب‌منطقه‌ای مازندران بر پیگیری و اجرای آن‌ها تاکید کرد.

  • منبع خبر : روابط عمومی