شتاب دولت مردمی در ساخت بیمارستان‌های مجهز و مدرن در مازندران
شتاب دولت مردمی در ساخت بیمارستان‌های مجهز و مدرن در مازندران
روند شتابان دولت سیزدهم در ساخت و تکمیل طرح های بیمارستانی در مازندران با پیگیری های منسجم و به کار گیری ظرفیت بخش خصوصی و خیرین وارد گام جدی تری شده است.

تیرنگ:

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام حوزه بهداشت و درمان از سوی دولت سیزدهم به عنوان یک اولویت ویژه مورد توجه قرار گرفته و روند اجرای این طرح‌ها در ۲ سال اخیر شتاب قابل توجهی داشته است که با بهره برداری از طرح‌های در دست اجرا، اقدامات دولت در این زمینه برای جامعه ملموس‌تر می‌شود.

در تازه ترین اقدام موضوع ساخت بیمارستان تخصصی در چالوس است که موضوع ساخت بزرگ ترین بیمارستان فوق تخصصی بیمارستان سرطانی در خاورمیانه در شهرستان چالوس با همکاری یک واقف در شهریورماه سال ۱۳۹۹ مطرح و رسانه ای شد و برابر گزارش ها از منابع رسمی فردی قرار است حدود ۲ هزار میلیارد ریال به نیات واقف بابت هزینه ساخت این بیمارستان پرداخت کند.

در این پیوند استاندار مازندران گفت: بیمارستان فوق تخصصی سرطان با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران از محل عواید موقوفه مرحومه خلعتبری در چالوس احداث می‌شود.

سیدمحمود حسینی‌پور اظهار کرد: مسئله و مشکل زمین برای احداث بیمارستان فوق تخصصی سرطان را حل کردیم تا این بیمارستان که نیاز مردم غرب مازندران و حتی کل استان است احداث شود و خدمات‌دهی کند.

وی با اشاره به ورود اداره اوقاف به بحث سلامت مردم و تجهیز و احداث بیمارستان از محل موقوفات، افزود: بیمارستان فوق تخصصی سرطان از محل عواید موقوفه مرحومه خلعتبری در چالوس احداث می‌شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه املاک این موقوفه در تهران وجود دارد و بر اساس نیت واقف، درآمد آن باید صرف احداث بیمارستان فوق تخصصی سرطان شود، عنوان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران در احداث این بیمارستان پیش قدم شده و دانشگاه علوم پزشکی استان و اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران باید در این زمینه همکاری و مشارکت داشته باشند.

حسینی‌پور کمک موقوفات به بهداشت و درمان جامعه را ارزشمند توصیف کرد و گفت: یکی از کارکردهای وقف می‌تواند احداث بیمارستان و درمانگاه در نقاط مختلف استان باشد که در این زمینه خیرین، نهادهای مردمی، اوقاف و سایر دستگاه‌ها باید با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند.

آمادگی اوقاف برای آغاز پروژه احداث بیمارستان سرطان

حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران نیز با تشریح جزئیات این موقوفه گفت: املاک موقوفه مرحومه خلعتبری در استان تهران وجود دارد که نیت آن برای ساخت بیمارستان فوق تخصصی سرطان است و باتوجه به تاکید واقف در وقف‌نامه این بیمارستان فقط باید در چالوس احداث شود.

وی تصریح کرد: بخش بزرگی از اعتبار احداث این بیمارستان توسط موقوفه خلعتبری اکنون آماده است و فقط منتظر مجوزات لازم برای شروع کار هستیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران خاطرنشان کرد: بیمارستان فوق تخصصی سرطان توسط اوقاف احداث و پس از تکمیل به وزارت بهداشت تحویل داده خواهد شد تا به مردم خدمت‌رسانی کند.

استان مازندران ۲ دانشگاه علوم پزشکی دارد که دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران یکی از مجموعه بهداشتی و پزشکی استان است که این دانشگاه نیز اکنون ۲۶ بیمارستان دولتی، ۱۴ بیمارستان خصوصی به تعداد حدود پنج هزار تخت بیمارستانی، بیش از یک هزار خانه بهداشت و ۴۵۰ مرکز جامع شهری و روستایی بخشی از امکانات موجود را در اختیار دارد و بیشتر از دو میلیون نفر از جمعیت استان را زیر پوشش دارد.

  • منبع خبر : ایرنا