سنبل آبی، جان آب‌بندان‌های مازندران را گرفت
سنبل آبی، جان آب‌بندان‌های مازندران را گرفت
رئیس اداره محیط زیست بابل گفت: ۴۰ هکتار از آب‌بندان آغوزبن بابل با حمله سنبل آبی یا «شیطان بنفش» در معرض نابودی است.

 

تیرنگ:
این روزها خبر می‌رسد که گونه مهاجر سنبل آبی یا شیطان بنفش در بابل جولان می‌دهد.
سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیا و به مراتب خطرناک تر از آزولاست که با ورود به اکوسیستم های آبی ظرف ۲ هفته ۲ برابر افزایش می یابد و یک بوته آن سه هزار دانه تولید می کند که هرکدام پنج تا بالای ۲۰ سال زنده می ماند، این گیاه که نخستین بار به عنوان گیاه زینتی وارد شد به دلیل گسترش سریع و پوشش کامل سطح آب مشکلات عدیده زیست‌محیطی ایجاد کرد و اینک چند سالی می شود که بلای جان تالاب‌های استانهای شمالی بویژه مازندران شده است.
سنبل آبی گیاهی از خانواده سنبل است که به دلیل قدرت رشد و تکثیر بسیار بالا و همچنین گل های بنفش زیبای آن مورد توجه گردشگران و بعضا جابجایی به عنوان گیاه زینتی است و این ویژگی باعث می شود به سرعت به مناطق آبی سرایت کند و به دلیل قدرت جذب بالای آب در ریشه ها و ساقه های بهم تنیده غوطه ور آن، توانایی بالایی در نابودی اکوسیستم های آبی و تالابی دارد.

متاسفانه در دنیا تاکنون روش مبارزه خاصی که فاقد آثار جانبی زیانبار برای اکوسیستم ها باشد برای سنبل آبی معرفی نشده و تنها راه موثر توصیه شده برای‌ مقابله با آن، مبارزه فیزیکی (جمع آوری) است. اما در بعضی موارد به دلیل گستردگی مناطق آلوده به این گیاه و دشواری و کند بودن روند اجرای شیوه مذکور، پاکسازی کامل از وجود این گونه مهاجم نیازمند عزم جدی سایر مسوولان و مردم است.

در این پیوند این گونه گیاهی در آببندانی در روستای آغوزبن که در یک کیلومتری شمال شهر بابل واقع شده و دارای ۶ هزار و ۵۴۰ خانوار و ۲ هزار نفر جمعیت است، جولان می دهد.

در این روستا یک آببندان ۴۰ هکتاری موجود است که در روزهای اخیر با انتشار یک گیاه خطرناک و سرطان زا وحشتی در دل شهروندان و اهالی روستا به وجود آورده است و نگرانی را به همراه داشته است.

رئیس اداره محیط زیست بابل گفت: ۴۰ هکتار از آب‌بندان آغوزبن بابل با حمله سنبل آبی یا «شیطان بنفش» در معرض نابودی است.

حیدرپور در گفت‌وگویی از خطر سنبل آبی یا شیطان بنفش که در آب‌بندان ۴۰ هکتاری آغوزبن بابل که در حال افزایش وتکثیر است خبر داد و گفت: سنبل آبی بعنوان یک تهدید برای شهرستان بابل به شمار می‌آید و با توجه به اینکه این شهرستان ۲۰۷  قطعه آب‌بندان و تالاب دارد در صورت انتقال تبدیل به بحران زیست محیطی می‌شود که از مسئولان شهرستان واستان تقاضا داریم تا نسبت به مدیریت این گونه گیاهی مهاجم اقدام عاجل صورت پذیرد.

حیدرپور تصریح کرد: وجود شیطان آبی در آب‌بندان ۴۰ هکتاری آغوزبن بابل که فاز نخست نابودی آن با تخصیص اعتبار انجام شد،ناکافی بوده و دوباره با رشد چشمگیر آن مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه سرعت تکثیر سنبل آبی فوق العاده زیاد بوده که به صورت زایشی و تولید بذر تکثیر می‌شود، یادآور شد: این گونه گیاهی مهاجم سرعت تبخیر آب را تا ۱۳ برابر افزایش می‌دهد، مانع نفوذ نور به آب شده و اکسیژن آب را مصرف می‌کند از این رو سبب مرگ آبزیان و خشک شدن تالاب یا آب‌بندان می‌شود.

رئیس اداره محیط زیست بابل با بیان اینکه بذر سنبل آبی یا «شیطان بنفش» بیش از ۲۰ سال ماندگاری دارد، خاطرنشان کرد:اگر اداره امور آب منطقه‌ای در خصوص نابودی این گیاه مهاجم اقدامی نداشته و تصمیم جدی نگیرند آب‌بندان آغوزبن نیز به سرنوست استان گیلان، تالاب انزلی و تالاب عینک دچارشده واز بین می‌رود.

حیدرپور گفت: برای رفع این مشکل سه بار با آب منطقه‌ای مکاتبه شد؛ حساسیت و بحرانی بودن وضعیت را برای حل و گرفتن تصمیم جدی خواستار شدیم که تاکنون پاسخی به نامه‌های محیط زیست داده نشد.

این مسئول افزود: با توجه به اهمیت آب‌بندان‌ها در تامین آب کشاورزی وحفظ ونگهداری محیط زیست ضروریست ستاد بحران در این حوزه ورود جدی داشته باشند.

شهرستان ۵۴۰ هزار نفری بابل با دارا بودن ۲۰۷ آببندان صدر نشین آببندان ها در سطح دیگر شهرهای مازندران می باشد.