سلبریتی ها محصول ذوق زدگی جامعه اند نه اندک هنرشان!
سلبریتی ها محصول ذوق زدگی جامعه اند نه اندک هنرشان!

اختصاصی تیرنگ نیوز/ سرویس فرهنگی: همه ی ما یک قبل و بعدی در زندگی داشته ایم. مثلا قبل از رفتن به مدرسه و بعد از آن.. قبل از رفتن به دانشگاه و بعد از آن… قبل از شاغل شدن و بعد از آن.. قبل از تشکیل خانواده ی مستقل و بعد از آن و… هزاران […]

اختصاصی تیرنگ نیوز/ سرویس فرهنگی: همه ی ما یک قبل و بعدی در زندگی داشته ایم. مثلا قبل از رفتن به مدرسه و بعد از آن.. قبل از رفتن به دانشگاه و بعد از آن… قبل از شاغل شدن و بعد از آن.. قبل از تشکیل خانواده ی مستقل و بعد از آن و… هزاران قبل و بعد دیگر که مسیر زندگی مان را با تغییراتی مواجه ساختند. اما آیا این تغییرات برآمده از نوع نگاه اغراق آمیز جامعه به ما بوده است یا مبتنی بر نوع نقش پذیری ما؟!

در طول زندگی ما بر اساس نقش هایی که در زندگی می پذیریم مثل دانش اموز بودن، دانشجو بودن، پزشک، کارگر و .. یا بر اساس نقش هایی که به صورت اجباری و برآمده از شرایط زندگی در آن قرار می گیریم مثل : بیمار، آسیب دیده اجتماعی ، زندانی و .. همگی حول محور “خود”، برآمده از سیر طبیعی زندگی و بر قاعده ی موقعیت، تلاش و هدف است.

اما چه می شود که نقشی به نام ” سلبریتی” شکل می گیرد؟!
“ستاره یا سلبریتی (به انگلیسی: Celebrity) به شخصی اطلاق می‌شود که معمولاً در زمینه‌های موسیقی، ورزش، رسانه، رقص، مدل، سیاست، ادبیات ، مذهبی و نظایر آن در یک جامعه یا فرهنگ عامه دارای سرشناسی و محبوبیت باشد.”

به طور عادی هنرمندان و ورزشکاران جز اقشار محبوب جامعه اند و به دلیل آنکه با بودنشان بخشی از هیجاناتی روحی و جسمی مخاطبین و دوستداران شان را اغنا می کنند، در میان غالب مردم از احترام خاصی برخوردارند. البته این یک قانون نیست و به تناسب موقعیت ، زمان و مکان و بسته به رفتار، منش و اقدامات هنرمندان و ورزشکاران، رویکرد مردم به آنان دچار تغییرات می شود.

امروزه با شکل گیری خرده فرهنگ سلبریتی، قشر جوان و پویای جامعه که در انحصاری از طرف و برق فضای مجازی قرار گرفته است با الگو قراردادن این قشر سعی در دستیابی به موقعیتی برابر با آنان است.

این ذوق زدگی که به دنبال منفعت طلبی برخی رسانه ها تشدید و دچار انحراف می شود، موجب شد برخی سلبریتی ها به جای احساس مسئولیت نسبت به ایجاد وفاق، آرامش و نشاط در جامعه با تمسک به محبوبیت خود در نزد قشر جوان و رسانه های سودجو، با دخالت در امور جامعه و هدایت گری اشتباه و دامن زدن به برخی افکار مخرب و آسیب زا ، جامعه را به سمت خودزنی و اختلال کارکرد بکشاند.

این روزها شاهد برخی هشتک زدن ها توسط سلبریتی هایی هستیم که به نام دلسوزی اما با نتیجه ی برهم زدن اتحاد ملی، در فضای مجازی گسترش یافته است.

بی شک این حجم از خودبرتربینی ها و اقدامات نمادین به ظاهر حق طلبی، نه نتیجه ی هنر و بینش سلبریتی ها، بلکه محصول ذوق زدگی جامعه در مواجه با شخصیت حقیقی این افراد است.

دخالت مداوم برخی سلبریتی ها در اتفاقات مهم کشور و دادن سمت و سوی اشتباه به تفکرات و یا دامن زدن به ناآرامی ها نمی تواند نشات گرفته از حس میهن دوستی باشد. هیچ ذهن اگاه، بیدار و هوشیاری امنیت مرزهای اخلاقی، دینی، امنیتی کشور ش را به دست خود به بیگانگان نمی فروشد.