سر کارگران مازندرانی بی کلاه ماند؟!
سر کارگران مازندرانی بی کلاه ماند؟!
این روزها از آسمانِ ایران از جمله مازندران آتش می بارد، آتشی که بر فرقِ سر کارگران می نشیند و می تواند به گرمازدگی منجر شده و حتی کارگران را تا پای مرگ ببرد؛ اما هرگاه بحث تعطیلی به خاطر گرما پیش می‌آید، سر کارگران بی کلاه می ماند چراکه این افراد در بسیاری از فصل‌های سال به دلیل بارندگی نمی توانند کار کنند و درآمدی داشته باشند و به همین دلیل ناچارند در گرمای طاقت فرسای تابستان کار کنند تا گرسنه نمانند.

 

تیرنگ، الهام دهقان:

این روزها از آسمانِ ایران از جمله مازندران آتش می بارد، آتشی که بر فرقِ سر کارگران می نشیند و می تواند به گرمازدگی منجر شده و حتی کارگران را تا پای مرگ ببرد؛ اما هرگاه بحث تعطیلی به خاطر گرما پیش می‌آید، سر کارگران بی کلاه می ماند چراکه این افراد در بسیاری از فصل‌های سال به دلیل بارندگی نمی توانند کار کنند و درآمدی داشته باشند و به همین دلیل ناچارند در گرمای طاقت فرسای تابستان کار کنند تا گرسنه نمانند.

در حالی که دمای مازندران طی یک هفته آتی بالای سی درجه و گاهی تا چهل درجه خواهد بود از پاکبان‌ها تا سایر کارگران شاغل در فضای آزاد شرایط طاقت فرسایی را تجربه می کنند، در حالی که تعطیلی در این شرایط سهم كارمندان می شود كه زير كولر كار مي كنند.

شوربختانه در شرایطی که این جهنم هر روزه برای بردن نان بر سر سفره‌ها برای خیلی از کارگران تکرار می‌شود،

کارگران زیادی بر اثر گرما جان خود را از دست می دهند و بسیاری از کارگران هم به دلیل مشکلات مالی، اضافه‌ کاری می‌کنند.

* اوج گیری گرمای تابستان و شدت یافتن تلفات ناشی از حوادث کار مرتبط با گرمازدگی

در همین باره یکی از کارگران قائمشهری در گفت و گو با تیرنگ با بیان اینکه ما در شرایط سخت کار می کنیم، گفت: مسئولان باید در برخی روزهای تابستان یا راههای جایگزین برای کاهش فشار این گروه را پیش بینی کند تا دست کم زندگی معمولی این کارگران به بحران کشیده نشود.

رجبی با بیان اینکه با اوج گیری گرمای تابستان و با شدت یافتن تلفات ناشی از حوادث کار مرتبط با گرمازدگی، هرساله به یکی از موضوعات پرحاشیه در افکار عمومی و جامعه کارگری بدل می‌شود؛ ادامه داد: بحث گرما و گرمازدگی در حوادث کار موضوعی است که مانند سقوط از ارتفاع به عنوان یک حادثه شایع، همیشه محل بحث بوده است. اگر واقع بینانه به ماجرا نگاه کنیم خواهیم دید که ما به هیچ وجه نمی‌توانیم کار را به خاطر گرما آن هم در کشورهایی با موقعیت جغرافیایی مثل ایران تعطیل کنیم

وی با بیان اینکه مخارج زندگی بالا است، افزود: در هر سال کارگران زیادی بر اثر گرما زدگی می میرند، اما ما کارگران وقتی پول اجاره خانه را نداریم کار نکنیم؟!

رجبی افزود:   خود به چشم دیدم که کارگری حین جوشکاری در دمای ۴۳ درجه بیهوش شد. این کارگر علاوه بر حرارت خورشید، حرارت جوشکاری و حرارت تجهیزات را هم تحمل می‌کرد که بازتاب گرمای آنها مستقیم به سطح بدن وارد می‌شد. اگر این کارگر حین جوشکاری در ارتفاع بیهوش می‌شد، حتما بر اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست می‌داد

* گرمای هوا، ضریب حوادث و تلفات کارگری را افزایش می‌دهد

یک پزشک در این باره به تیرنگ گفت: به درجه حرارت بالا و غیرطبیعی بدن گرمازدگی  می‌گویند. زمانی ‌که بدن شخص گرمای زیادی جذب کند و به ‌اندازه کافی از خود گرما خارج نکند، این بیماری رخ می‌دهد

فلاح با بیان اینکه باید بدانید که دمای طبیعی بدن انسان حدود ۳۶ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد است. هر چه دمای بدن از این رقم بالاتر باشد، شدت گرمازدگی بیشتر است، گفت: این بیماری معمولا در مواقعی ‌که شخص در هوای گرم و مرطوب فعالیت بیش از حد دارد، رخ می‌دهد. افراد گرمازدگی را معمولا در ماه‌های گرم تابستان تجربه می‌کنند

وی با بیان اینکه گرمازدگی ناشی از فعالیت به ‌علت فعالیت فیزیکی بیش از حد در شرایط جوی گرم و مرطوب ایجاد می‌شود. معمولا این حالت به مدت چند ساعت در بدن شخص بروز پیدا می‌کند، ادامه داد: معمولا در روزهای گرم سال و در مناطق گرمسیری تعداد زیادی از افراد به این عارضه مبتلا می‌شوند. همچنین این بیماری سالانه منجر به مرگ بسیاری از افراد جهان شده است.

فلاح افزود: نکته مهم دیگر اینکه، گرمای هوا، ضریب حوادث و تلفات کارگری را افزایش می‌دهد

البته قواعدی برای نجات کارگران گرمازده وجود دارد که توسط پزشکان به این شرح توصیه می‌شوند: کارگر را روی سطح همواری بخوابانید و پاهایش را بالا نگه دارید، لباس او را درآورید و با اسپری، آب گرم یا نیمه گرم (ولرم) بر پوستش بپاشید. استفاده از حمام یخ، بسته‌های یخ، اسفنج سرد و باد زدن با هوای سرد ممنوع است؛ چنین کاری موجب انقباض عروقی (Vasoconstriction) می‌شود که در این صورت دفع گرما از بدن کاهش می‌یابد و بیمار دچار لرز (Shivering) می‌شود که این به نوبه خود تولید حرارت در بدن را افزایش می‌دهد. این افزایش حرارت در بیمار گرما زده موجب مرگ می‌شود. کمبود آب بدن را با سرم سالین 9/0 درصد جبران نمایید. گاهی برای رساندن فشارخون به سطح طبیعی یا نگاه داشتن آن در این سطح، استفاده (infusion) از چندین لیتر مایع لازم است. در صورت افت مداوم فشارخون می‌توان از تزریق مکرر وریدی ۱۰۰ میلی گرم هیدروکوتیزون استفاده کرد. بعضی اوقات تزریق داخل وریدی بی‌کربنات برای مقابله با اسیدوز کمک‌کننده است، ولی بهتر است در بیمارستان و پس از ارزیابی وضعیت اسید و باز انجام شود. هرچه سریعتر کارگر گرمازده را به واحد مراقبت‌های ویژه (Icu) بیمارستان منتقل کنید.

* بخش اعظمی از مشکلاتی که پاکبانان داشتند

مفید اسماعیلی عضو شورای شهر قائمشهر که لباس پاکبانی می پوشد در گفت و گوی اختصاصی با تیرنگ با بیان اینکه تلاش کردیم و مسئولان را مجاب کردیم تا پاکبانان شریف را جز مشاغل سخت  قرار دهند، گفت: در گذشته این طور نبود با این اقدام بخش اعظمی از مشکلاتی که پاکبانان داشتند مرتفع شد مثلا به جای اینکه بیست سال خدمت کنند سی سال خدمت می کردند که مشکلشان در این بخش مرتفع شد.

وی ادامه داد: در طبقه بندی مشاغل یکسری مسائلی نهفته است مثل سختی کار، اضافه کاری و… که سلیقه‌ای رفتار می شد، اما اکنون طبق قانون تسهیلاتی که باید اعمال شود انجام می شود.

اسماعیلی با بیان اینکه کارگران پاکبان انسان‌های شریفی هستند، گفت: به شکر خدا وضعیت پاکبانان شهرداری به لحاظ رفاهیات بهتر از رفاهیات کارمندان است، چون در گرما و سرما هستند باید دارای وجه تمایز باشند.

وی افزود: کارگر دارای مدرک مثلا دیپلم که پاکبان است یا در سطح شهر خدمت می کند بیشتر از فرد دیپلمه‌ای که در ساختمان های شهرداری است دریافتی دارد.

اسماعیلی گفت: قائمشهر بالغ بر 283 پاکبان دارد.