سرمای بازار خرید کتاب
سرمای بازار خرید کتاب
همزمان با سی ویکمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی نمایشگاه کتاب از تاریخ ۲۷ آبان‌ماه تا ۵ آذرماه، از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و عصرها از ۱۵ تا ۱۹ در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازدید علاقمندان با حضور ۱۵ ناشر و سه کتابفروشی در ساری برپا می‌شود.

تیرنگ:
همزمان با سی ویکمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی نمایشگاه کتاب از تاریخ ۲۷ آبان‌ماه تا ۵ آذرماه، از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و عصرها از ۱۵ تا ۱۹ در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازدید علاقمندان با حضور ۱۵ ناشر و سه کتابفروشی در ساری برپا می‌شود.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در مراسم افتتاح نمایشگاه هفته کتاب در مجتمع فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، گفت: اثرگذاری و اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی بر همگان واضح است و بر این اساس، دانایی در محور تصمیم‌گیری‌ها قرار دارد.
قاسم عزیزاده گرجی اظهار کرد: کتاب منبعی برای دریافت اطلاعات است و انس با کتاب باعث تصمیم‌گیری بهتر وموفقیت می‌شود.
وی افزود: باتوجه به اهمیت کتاب در زندگی فردی و اجتماعی، استانداری مازندران در راستای حمایت از فعالان این حوزه توجه ویژه دارد و در جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی، ارائه راهکارهای تقویت مطالعه و کتابخوانی را مورد بحث قرار می‌دهیم.
این مسئول با تاکید بر لزوم فراهم ساختن بستر مطالعه در جامعه گفت: جلسات متعددی برای تامین کتاب، زیرساخت کتابخانه‌ای و مانند اینها برگزار شد که باید ادامه داشته باشد و برای بهره‌مندی از دستاوردهای امروز استان در کتابخانه‌ها و مجموعه‌های فعال مردمی مانند مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی شود.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران تصریح کرد: دوستی کودکان و نوجوانان با کتاب که زیر نظر متخصصان خواهد بود از برنامه‌هایی است که برای تقویت این حوزه اجرایی می‌کنیم.
گرجی با تاکید بر اجرای مداوم برنامه‌های حوزه کتاب، ادامه داد: معتقدیم حیات جامعه امروز در فضای مجازی است و باید این بستر را به محلی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تبدیل کنیم.
* برگزاری نمایشگاه کتاب به عنوان فراگیرترین رویداد فرهنگی
احسان آهنگر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب ساری گفت: به مناسبت سی‌ویکمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه نمایشگاهی با حضور نهادهای فرهنگی عضو ستاد، ۱۵ ناشر استانی، سه کتابفروشی از شهرستان ساری و نمایندگی ناشران کشوری، نمایشگاه کتاب ساری برپا شد.
آهنگر تصریح کرد: کتاب در عصر گسترش رسانه‌های الکترونیکی و سایر وسایل ارتباط جمعی همچنان به عنوان یک رسانه پایا و ماندگار مطرح و نقش آن در توسعه فرهنگی کشورها امری پذیرفته شده و اجتناب‌ناپذیر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تاکید کرد: کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی همواره موجب رخدادهای فرهنگی عظیم در سطح ملی و بین‌المللی شده است.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه کتاب به عنوان فراگیرترین رویداد فرهنگی، نمایانگر مشارکت وسیع مردمی در رشد و توسعه همه جانبه کشور از طریق ترویج فرهنگ کتابخوانی است.
* به دلیل گسترش فضای مجازی کمتر کسی به کتاب کاغذی تمایل دارد
احمدی که قصد دارد برای خرید کتاب به این نمایشگاه سر بزند در گفت و گو با تیرنگ گفت : بسیاری از مشتاقان کتاب قادر نیستند شهرهای خود را ترک کنند و به تهران بروند ونمایشگاه‌های استانی نیز که گهگاه در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود غنای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را ندارند.
وی با بیان اینکه انتظار داشتم تا استقبال از نمایشگاه کتاب ساری بیشتر باشد، اظهار کرد: امیدوار بودم تا جوانان از این نمایشگاه استقبال کنند اما به دلیل گسترش فضای مجازی دیگر کمتر کسی به کتاب کاغذی تمایل دارد.
معافی دیگر علاقمند به بازار کتاب در این باره به تیرنگ گفت: تکنولوژی های روز در کنار رفاهی که برای مردم دارند متاسفانه همواره نیاز قشر کتابخوان را به خرید کتاب کمتر می کنند و هرچه انتظارات مردم از نمایشگاههای کتاب از طریق اینترنت و نرم افزارهای وابسته به آن برطرف شود مراجعه آنها به نمایشگاه کتاب و خریدن کتاب متاسفانه کمتر می شود و به نظر می رسد برای رفع این مشکل یک مدیریت جهادی و عزم ملی از سوی مسئولان فرهنگی کشور ضروری است .
پارسایی استاد دانشگاه هم از بالا بودن قیمت کتاب‌ها گلایه دارد و به تیرنگ می‌گوید: مدارس و مراکز فرهنگی باید کلاس‌های مطالعه و قصه گویی برگزار کنند.