ساری در کُما؟!
ساری در کُما؟!
در این دوره هنوز آمار رسمی و قطعی توسط مراجع رسمی اعلام نشده اما لیستی از منتخبین اعلام شده که فقط دو عضو سابق در این لیست حضور دارند و مابقی از چهره های جدید و حتی برخی گمنام شهر هستند و می توانند پدیده انتخابات محسوب شوند. راه نیافتن چهره هایی چون محمد کیادهی، محمد آقا میری و... نیز در نبود چهره های مطرح شهر از شگفتی های این انتخابات است.

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: تا خاطرمان هست انتخابات شورای شهر ساری همواره با حواشی بسیاری همراه بوده، آن هم نه حواشی معمولی و ساده که در سایر شهرها و شهرستان ها شاهد آن هستیم. حواشی اساسی و تاثیرگذار.

اوج این حواشی ها در انتخابات شورای پنجم بود که تا مرز ابطال هم پیش رفت اما در نهایت مورد تایید قرار گرفت و در ادامه هم عاقبت به خیر نشد و سرانجام با دستگیری همه اعضای شورا، شهردار وقت و چند از عوامل شهرداری ابطال شد.

در این دوره هنوز آمار رسمی و قطعی توسط مراجع رسمی اعلام نشده اما لیستی از منتخبین اعلام شده که فقط دو عضو سابق در این لیست حضور دارند و مابقی از چهره های جدید و حتی برخی گمنام شهر هستند و می توانند پدیده انتخابات محسوب شوند. راه نیافتن چهره هایی چون محمد کیادهی، محمد آقا میری و… نیز در نبود چهره های مطرح شهر از شگفتی های این انتخابات است.

اگرچه پشت انتخابات شورای ششم، حرف و حدیث کم نیست و موارد متعددی در فضای مجازی مطرح شده که ما به سبب مستند نبودن آن ها و تایید نشدن توسط مراجع رسمی از پرداختن به آن ها خودداری می کنیم.

البته از قبل از برگزاری انتخابات نیز حواشی و نگرانی هایی در این باره وجود داشت و قابل پیش بینی بود انتخابات اخیر براساس روال مطلوب خود پیش نرود. دخالت و فشار برخی نمایندگان در موضوع احراز صلاحیت ها و استعفای برخی اعضای هیات نظارت بر انتخابات نشانه های خوبی نبود. موضوعی که حتی فرمانده سپاه کربلای مازندران به عنوان یکی از مراجع تایید کننده صلاحیت ها نیز به آن واکنش نشان داده بود.

سردار سیاوش مسلمی در نشست خبری به مناسبت انتخابات 1400 در پاسخ به پرسش خبرنگار تیرنگ مبنی بر تاثیر منفی تاییدصلاحیت های دقیقه نودی در شورای شهر ساری بر میزان مشارکت مردم، اظهار کرد: «مشارکت گسترده برای ما به عنوان یکی از مراجع تایید کننده صلاحیت از اهمیت بالایی برخوردار است و متاسفانه گزینشی عمل کردن و دخالت برخی نماینده ها، حاشیه هایی را ایجاد کرده، ما هم مثل مردم نگران این موضوع هستیم که افرادی فاقد صلاحیت، افرادی دارای مشکلات عدیده ای در حوزه زمین خواری، فساد اخلاقی، گرایش های تند جناحی بر مسند مسئولیت شورای شهر حاکم شودد و به مشکلاتی که در دوره های گذشته داشتیم، دوباره دامن بزنند و این هم جزیی از دغدغه های ماست.

وی با اشاره به فعل و انفعالات هیات نظارت بر انتخابات استان بیان کرد: به واسطه دخالت ها بود که رئیس هیات نظارت بر انتخابات استان، برادر بسیار عزیزمان سردار سعادتی و دبیر هیات نظارت استان آقای آقاجانی استعفا داده اند. دغدغه مندی ها در این حوزه زیاد است وجهت دامن نزدن به حواشی بیشتر بعد از انتخابات به آن ها خواهیم پرداخت البته  الان هم به این بزرگواران موارد را عرض نمودیم، توصیه های لازم را انجام دادیم که در این حوزه ها دخالت نکنند. لااقل بر اساس آنچه که خودشان مشخص کردند تنها نهادی در هیات نظارت که می تواند بر رد یا تایید صلاحیت افراد ورود کند، سپاه است. اگر وظیفه ماست چه لزومی دارد سایر نمایندگان ورود و تایید و رد افراد را پیگیری کنند.

فرمانده سپاه کربلای مازندران افزود: این موارد بخشی از آن دخالت هاست که تعدادی از نمایندگان استان دارند علیرغم توصیه های ما آن را انجام می دهند. قطعا چنین دخالت هایی در میزان مشارکت تاثیر خواهد داشت. نگرانی هایی از سوی مردم به ما منتقل شده که این چه وضع احراز صلاحیت است آن هم در دقیقه 90 و برای برخی افراد مساله دار، متاسفانه ما هم نگرانیم».

به هر حال طولانی شدن زمان اعلام نتیجه انتخابات شورای ششم ساری سبب بروز زمینه‌های ابهام و شائبه در برخی نامزدها و گروه‌های معترض گردید. عباسعلی رضایی اخیرا در گفت‌وگو با ایرنا در این باره گفت: «ما باید ابتدا شمارش و تجمیع آراء انتخابات ریاست جمهوری و مجلس خبرگان را انجام می‌دادیم و سپس سراغ تجمیع آراء شورای شهر ساری می‌رفتیم. به همین دلیل این فرآیند کمی به تأخیر افتاد. فهرست منتشر شده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها در حال حاضر مورد تایید ما نیست و تا زمانی که هیات نظارت نظر نهایی خود را اعلام نکند و تاییدیه این هیات طبق قانون به دست ما نرسد فهرستی را تایید یا اعلام نمی‌کنیم».

در این میان نکته ای پر واصح این است که  میزان مشارکت و تعداد آرای این دوره چندان با دوره قبل، قابل قیاس نیست. در دوره قبل نفر نخست انتخابات شورای شهر ساری چیزی حدود 43 هزار رای کسب کرده بود و این دوره نفر اول فقط 11 هزار تا. حتی خیلی کمتر از نفر آخر دوره قبل که حدود 20 هزار رای در سبدش بود. این دوره نفر نهم شورای ساری فقط 6 هزار 500 رای کسب کرده است.

طبق اعلام و نتایج غیررسمی، پرویز شعبانی با ۱۱ هزار و ۵۲۴ رأی، سید حسین یوسفی با ۹ هزار و ۶۱۴ رأی، شهرام ایرجی با ۹ هزار و ۵۳۳ رأی، سید حسن احمدی سقندکلایی با هشت هزار و ۷۶۲ رأی ، علی عاشقان با هشت هزار و ۲۹۲ رأی، سبحان بخشی با هفت هزار و ۵۲۸ رأی، سید ذوالفقار شریفی با شش هزار و ۹۵۴ رأی، سید رحمان میرشجاعی با شش هزار و ۹۵۴ رأی و سید افشین راسخ با شش هزار و ۴۲۲ رأی به عنوان منتخبان شورای شهر ساری تعیین شدند.

چنین آماری نشان از تفاوت معنادار دو انتخابات است. حواشی پرماجرای مدیریت شهری مرکز مازندران در دوره گذشته و دلسردی عمومی از ناکارآمدی مسئولان دو عامل تاثیرگزار در بروز این تفاوت هستند همچنین تعدد نامزدها و اتخاذ رویکرد تک رای ، سبب تقسیم آرا بین نامزدها شده است.

در حالی که در انتخابات قبلی میزان آرای منتخبین بر اساس اطلاعیه فرمانداری ساری، چنین بوده است: قاسم قاسمی با 42 هزار و 780 رای، عباس نجاریان ساروی به 34 هزار و 766 رای، سید مسعود مدینه با 28 هزار و 182 رای، فرامرز نقیبی علمداردهی با 24 هزار و 90 رای، سید علی آقامیری با 22 هزار و 935 رای، اسفندیار عشوری با 20 هزار و 336 رای، کوروش یوسفی با 20 هزار و 33 رای، علیجان شمشیربند با 19 هزار و 990 رای و علی اکبر زلیکانی با 19 هزار و 700 رای به عنوان 9 منتخب شورای اسلامی شهر ساری در دوره پنجم انتخاب شدند.

فعلا درباره انتخابات شورای ششم تا ورود و اعلام مراجع رسمی نمی توان چندان جدی و مطمئن صحبت کرد اما هرچه که هست انتظار افکار عمومی و رسانه ها این بود و هست که روند نظارت ها و بررسی ها به گونه ای باشد که به عدالت و حقیقت نزدیک تر باشد و حقی از کسی ضایع نگردد.