زباله همچنان باقیست!
زباله همچنان باقیست!
جنگل‌های انجیلسی با داشتن جاذبه‌های رویایی از مناطق بکر و خوش آب و هوای بابل محسوب می‌شد و اکنون به دلیل انباشت انبوه زباله، فاجعه زیست محیطی در آن رقم زده شد که یک استان از درمان آن عاجز مانده است

 

تیرنگ:

جنگل‌های انجیلسی با داشتن جاذبه‌های رویایی از مناطق بکر و خوش آب و هوای بابل محسوب می‌شد و اکنون به دلیل انباشت انبوه زباله، فاجعه زیست محیطی در آن رقم زده شد که یک استان از درمان آن عاجز مانده است .
آنطور که کارشناسان می‌گویند در انجیل سی بیش از یک میلیون و پانصدهزار کیلو زباله دفن شده و حجم زباله‌ها به قدری زیاد است که دره ورودی این سایت اکنون با خیابان هم سطح شده است.
مسئولان محلی می‌گویند که ۱۵۰ متر مکعب شیرابه در این سایت تولید و ۶۰ درصد آن تصفیه نمی‌شود که در شعاع ۱۰ کیلومتر آب‌های زیرسطحی شهرستان را آلوده کرده است و به عمق بیش از ۱۰۰ متری در خاک نفوذ کرده است.

درست یکسال پیش ششمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان در فرمانداری شهرستان بابل با حضور حجت الاسلام والمسلمین روحانی امام جمعه شهرستان بابل، رئیس کل دادگستری مازندران، دادستان مرکز استان و کلیه اعضا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق اکبری، رئیس کل دادگستری مازندران در خصوص تخریب اراضی ملی و آلودگی زیست محیطی مرکز دفن زباله منطقه انجیل سی بابل گفت: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال و اعطای مهلت یک ساله به استانداری مازندران برای تامین بودجه لازم، تفکیک زباله، آهک پاشی و مدیریت شیرابه و دفن اصولی زباله اقدامات لازم را انجام دهد.

اکنون بعد از یکسال گویا هنوز مسئله حل نشده و مسئولان محلی تقاضای تمدید مهلت را دارند در همین باره مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: مهلت یکساله برای تعیین تکلیف و تعطیلی سایت زباله انجلیسی به پایان رسیده است و باید اجرایی شود.

عطاء الله کاویان در جلسه شورای پسماند استان درباره وضعیت پسماند آمل، بابل و نوشهر گفت: برای حل معضل سایت انجلیسی بابل حداکثر یکسال زمان داده شده بود و باید این فضا تعطیل شود.

وی با عنوان اینکه مهلت یکساله در زمینه سایت انجلیسی به پایان رسیده است، افزود: هرچند شهردار بابل طی نامه‌ای تقاضای تمدید مهلت داشته است.

وی درباره سایت زباله آمل با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر توقف دپوی زباله در این سایت گفت: متأسفانه این توقف رخ نداده است و باید تصمیمی در این زمینه گرفته شود.

کاویان یادآور شد: سایت و مجموعه زباله سوز نوشهر نگرانی بین مردم ایجاد کرد و آلودگی هواونفوذ شیرابه‌های آن از دغدغه‌ها است و مدیریت این وضعیت مطالبه مردم و محیط زیست است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از ورود دستگاه قضا و دادگستری به حوزه زباله سوز نوشهر خبر داد و گفت: پیگیر آن هستم مساله پسماند و زباله سوز نوشهر ساماندهی و تعیین تکلیف شود.

بحران زباله شايد مهم‌ترين معضل زيست محيطی مازندران است که مازندران با آن دست و پنجه نرم می‌کند،
با این وجود باید در پرسید آیا انتقال میلیونها تن زباله از انجیل سی به مکان دیگری اساسا امکان پذیر است؟ آیا مکان دیگری برای پذیرش زباله‌های بابل وجود دارد؟ پاسخ به این سوالات نیازمند مطالعاتی میدانی و تصمیمات سیاسی مهمی است که پیش نیاز آن تصحیح ساختارهای موجود مدیریت پسماند استان و اتخاذ تصمیمات شجاعانه‌ای است که به نظر خارج از توانایی سیستم حاضر است.