رویای امید نیمه‌تمام ماند
رویای امید نیمه‌تمام ماند
رویای امید بعد از آرزو محقق نشد و نیمه تمام ماند.

تیرنگ نیوز:  رویای امید بعد از آرزو محقق نشد و نیمه تمام ماند.

قرار بود تا این بار بعد از آمدن درنای بلژیکی  ،درنای سیبری  دیگر تنها سفر نکند اما این بار هم امید تنهایی به سیبری سفر کرد چراکه «رویا» درنای بلژیکی در میانه راه از سفر طولانی منصرف شد. «امید» در سال ۱۳۸۶ جفت خود (آرزو) را به دلیل شکار از دست داد و از آن سال به تنهایی به ایران سفر کرد. اواسط بهمن بود که عطاءالله کاویان مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران در ارتباط با آخرین وضعیت درنای سیبری منتقل شده از بلژیک به فریدونکنار («رویا») اظهار کرد: بعد از گذشت ۵ روز نگهداری درنای ماده که از کشور بلژیک به کشور ایران منتقل شد، این پرنده در سازه‌ای که به همین‌ منظور تا زمان رهاسازی تهیه شده بود، قرار داشت. او درباره آشنایی این دو درنا گفت: درب سازه به‌طور تدریجی باز شد و بعد از پنج دقیقه درنای ماده از سازه خارج شد و این درنا به‌تدریج خود را به درنای امید نزدیک کرد و پس از حدود ۱۰دقیقه در کنار هم با رقص و آواز این پرنده‌ که به آن مشهور هستند نشان دادند که معارفه بسیار خوبی بین این دو پرنده انجام شد. چند روز بعد تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها گواهی داد این دو درنا در فریدونکنار با یکدیگر هم‌قدم شدند.

نهم اسفندماه بود که کوروس ربیعی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران،  درباره مهاجرت دو درنا با هم گفت: ۳۴ روز از انتقال درنای ماده جدید به نام «رویا»، به مازندران گذشته است. این درنا ۵ روز پس از انتقال در طبیعت منطقه رهاسازی شد. نشانه‌ها حاکی از همراهی درنای «رویا» با درنای «امید» در هنگام مهاجرت است، از آنجا که در هر پروازِ درنای سیبری برای آمادگی مهاجرت، درنای جدید نیز با او همراه می‌شود پیش‌بینی می‌کنیم که مهاجرت این ۲ درنا با یکدیگر انجام گیرد. ربیعی با بیان اینکه موفقیت در مهاجرت برگشت غیرقابل قضاوت است، تاکید کرد: اینکه «رویا» تا کجا می‌تواند به همراه «امید» همراه شده و مهاجرت کند، بسته به توقف‌گاه‌های مسیر و توانایی پرواز با درنای سیبری دارد که قابل پیش‌بینی نیست.

صبح روز یکشنبه چهاردهم اسفندماه بود که خبر رسید درناهای امید و رویا به اتفاق هم و به صورت مشترک تالاب بین‌المللی فریدونکنار را به قصد مهاجرت به سمت سیبری ترک کردند اما علیرغم همه تلاش‌ها برای پایان مهاجرت تنهایی امید بعد از ۱۵ سال، درنای بلژیکی از ادامه پرواز منصرف شد.

✓درنای بلژیکی به تالاب فریدونکنار منتقل شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به زنده گیری و انتقال درنای پرورشی بلژیکی از عباس آباد به فریدونکنار گفت: این پرنده در صحت و سلامت به سر می گ‌برد.

عطااله کاویان در این باره با بیان اینکه عصر شنبه درنای رؤیا توسط مردم محلی در اراضی شالیزاری شهرستان عباس آباد تنکابن مشاهده شده است، افزود: این اتفاق قابل پیش بینی بوده است زیرا در مصاحبه‌های قبلی از دوستداران محیط زیست خواسته بودیم، چنانچه پرنده‌ای با مشخصات درنا را مشاهده کردند، به نزدیکترین اداره یا واحد محیط‌بانی اطلاع‌رسانی کنند.

وی در ادامه افزود: بعد از مطلع شدن از توقف درنای رؤیا در شهرستان عباس آباد، تیمی از کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به منطقه اعزام شدند و درنای رؤیا را که تا فاصله ۱۵۰ کیلومتری پرواز کرده بود در صحت و سلامتی کامل همراه با واکنش‌های طبیعی مشاهده کردند.

وی با اعلام اینکه چهار فرضیه در رابطه با پروژه مهاجرت درنای سیبری پیش بینی شده بود، گفت: مهاجرت این دو پرنده باهم آغاز شد اما باتوجه به اینکه درنای رؤیا یک درنای پرورشی است و توان لازم برای مسیر پرواز طولانی را ندارد، در طول مسیر پروازی توقف داشته و مهاجرت دو درنا به صورت مشترک انجام نشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: مطابق با پیش بینی‌های انجام شده، برنامه مدونی با همکاری بنیاد بین المللی درنا و مرکز تکثیر و نگهداری درنای بلژیک تدوین تا مطابق با پروتکل‌ها، اقدامات لازم انجام گیرد.

وی افزود: این پرنده در حال حاضر در قفس طبیعی در تالاب فریدونکنار نگهداری می‌شود.

آنگونه که پیداست مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست  امیدوار بودند که با آمدن رویا، نسل این گونه حفظ شود اما در مرحله اول هدف اصلی حفظ مسیر پروازی غرب در ایران بود که محقق نشد.

  • منبع خبر : اختصاصی تیرنگ