رنج و گنج
رنج و گنج
در سفر هیئت دولت به مازندران برنج محور اصلی بود از ممنوعیت واردات برنج تا مدرن سازی کشاورزی و بررسی مشکلات این بخش محور سخنان مسئولان بود.

 

تیرنگ:
در سفر هیئت دولت به مازندران برنج محور اصلی بود از ممنوعیت واردات برنج تا مدرن سازی کشاورزی و بررسی مشکلات این بخش محور سخنان مسئولان بود.
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم نوسازی شالیکوبی ها و مدرن سازی آن برای ارتقای کیفیت تولیدات تاکید کرد.

محمدعلی نوبخت در حاشیه بازدید از کارخانه بسته‌بندی آمل، نوسازی شالیکوبی‌ها را با هدف ارتقای کیفیت برنج امری مهم و ضروری دانست.

وی به برنامه‌های حمایتی از حوزه تولید اشاره کرد و گفت: ارائه تسهیلات بانکی و کمک‌های بلاعوض از جمله برنامه‌ها به شمار می‌رود.

وزیر جهاد کشاورزی به نقش مازندران در تأمین امنیت قضائی و تولیدات کشاورزی از جمله برنج اشاره کرد و گفت: نوسازی تجهیزات ی‌تواند به افزایش راندمان کمک کند.

وزیر جهاد کشاورزی سهم استان مازندران را در تولیدات کشاورزی و برنج با اهمیت دانست و گفت: درصد بالایی از محصولات برنج در استان تولید می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: هدف اول در سیاست های صادراتی و وارداتی حمایت از کشاورزی و تولید برنج مازندران است.

محمدعلی نیکبخت همچنین در حاشیه سفر به محمودآباد با اشاره به بازدید از یکی از روستاهای مولد محمودآباد افزود: در این منطقه مردم در واحدهای مسکونی خود اقدام به راه اندازی واحدهای تولید گل و گیاه کردند که بازدید شده است.

وی هدف از بازدید میدانی را آشنایی با مشکلات مردم در حوزه‌های مختلف و حل و فصل مشکل مردم بیان کرد و گفت: استان مازندران یکی از قطب‌های مهم تولید برنج در کشور به شمار می‌رود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مازندران از قطب‌های مهم مرکبات و تولید در کشور به شمار می‌رود و همیشه مورد توجه بوده است و در همه سیاست‌های صادراتی و وارداتی که در ارتباط با برنج اتخاذ می‌شود، در کشور هدف اولمان، حمایت از تولید است.

 

استاندار مازندران تدوین نقشه راه تولید و تجاری سازی محصولات کشاورزی را در این استان ضروری برشمرد.

یوسف نوری هم در جلسه ستاد تنظیم بازار استان مشخص نبودن سرانه مصرف برنج را از مسائل بیان کرد و گفت: متأسفانه شاخص اقتصادی محصولات کشاورزی مازندران در بازار به درستی تعریف نشده است.

وی با عنوان اینکه نقشه راه تولید و بازرگانی برای تولیدات کشاورزی در استان باید تهیه و تدوین شود، گفت: این وضعیت در حالی است که هنوز اخص‌های اقتصادی محصولات کشاورزی استان به درستی تعریف نشده است.

استاندار مازندران با تاکید بر اینکه رفع چالش‌های حوزه کشاورزی استان نیازمند تدوین نقشه راه است، گفت: در سال جهش تولید باید آرامش سفره‌های مردم را حفظ کنیم.

نوری همچنین اعمال سیاست‌های شفاف در حوزه تنظیم بازار را ضروری بیان کرد و گفت: محصولات کشاورزی استان باید تجاری‌سازی شود.

استاندار مازندران کمبود زنجیره‌های ارزش و تولید را از جمله دغدغه‌ها ذکر کرد و با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی نظیر مرغ آرین خواستار برنامه‌ریزی برای رفع آن شد.