7
یادداشت تیرنگ به مناسبت رحلت پیامبر اسلام؛

رسول مهربانی

  • کد خبر : 13513
  • ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
رسول مهربانی
 پيامبر (ص) جنگ را زمانی که مسلمانان مورد تهاجم قرار می گرفتند يك ضرورت دینی و اجتماعي مي دانست نه به مانند قبايل اعراب عربستان و جنگجويان تاريخ كه عموماً با طبع غارتگري و با هدف انتقام جويي، ارضاء خودخواهي ها ، گرفتن بازارها و بدست آوردن ثروت ها و چپاول ملت ها  صورت می گرفت!

تیرنگ نیوز- خانم ع. یزدانی*: محمد بن عبدالله (ص) پيامبر بود و مانند تمام پیامبران مأموريّت اصلی اش هدايت انسان ها به سوى خداوند متعال بود. ایشان برای ادای این ماموریت نیازمند تشکیل حکومت در جامعه بود زیرا تنها با تشکیل حکومت، می‌توانستند این وظیفه الهی را به صورت کامل و گسترده انجام دهند.

ایشان در ابتدا مأمور بود که این هدایت را بدون جنگ و خون ریزی انجام دهد اما چون مشرکان دست از لجاجت خود بر نداشتند و تصمیم گرفتند با پیامبر(ص) بجنگند، وی نیز در مقابل آنان به دفاع پرداخت.

بنابر این اولین نکته در سیره نظامی پیامبر(ص) این است که جنگ از طرف ایشان دفاعی است نه تهاجمی.

پيامبر (ص) جنگ را زمانی که مسلمانان مورد تهاجم قرار می گرفتند يك ضرورت دینی و اجتماعي مي دانست نه به مانند قبايل اعراب عربستان و جنگجويان تاريخ كه عموماً با طبع غارتگري و با هدف انتقام جويي، ارضاء خودخواهي ها ، گرفتن بازارها و بدست آوردن ثروت ها و چپاول ملت ها  صورت می گرفت! زیرا پيامبر (ص) آن را نمونه پست ترين و زشت ترين جنگ ها مي دانست .

اصولاً جنگ هاي پيامبر (ص) تنها براي دين و هدایت انسان ها بود . وی بسيار علاقه‏ داشت كه مردم از گمراهى رهايى یابند و به راه راست درآيند و در اين راه رنج بسیار برد و مشقت‌های زیادی را تحمل کرد. او با هيچ كس دشمنى نداشت، دنبال مقام نبود، قصد تصرف سرزمينى را نداشت و از قبيله، مردم يا نژادى خاص طرفدارى نمی‌كرد بلكه آمده بود با شیوه ای منطقی و عقل پسند مردم را متقاعد کند که دست از بت پرستی و شرک بردارند و آن ها را متوجه خداوند کرده و مشعل خاموش دين را روشن کند. با اين حال دعوت صميمانه رسول خدا (ص) در آغاز بى جواب ماند، سران قريش به مخالفت برخاستند. وابستگى شديد مردم به بت‌ها سدّ راه توحيد شد. دانشمندان يهود و نصارا از راه حسادت وارد شدند و نتيجه آن شد كه پیامبر خدا (ص) ناخواسته وادار به جنگ گرديد. اساس رسالت پیامبر (ص) بر گذشت و مدارا بود و تا جایی که اعتقادات و حدود الهی محفوظ بماند، با مشرکان و اهل کتاب به عطوفت و رافت رفتار می‌کرد و از حقوق شخصی خویش چشم‌پوشی می‌کرد.

اما آن گاه که مخالفان، زبانى جز زبان زور و اجبار نمى دانستند، پیامبر(ص) نيز دست به شمشير برد، اما نه شمشير برای جهانگشايى بلکه برای دفاع از حقوق انسانی و حفظ دین و اسلام.

بنابراین نکته دیگر در سیره نظامی آن حضرت این است که ایشان زمانى به اقدام نظامى دست مى‏ زد كه كار با خرد و منطق پيش نمى رفت.

پیامبر (ص ) هر چند با وحى در ارتباط بود و هرگز در احکام الهی، با کسی مشورت نمی کرد اما نبردهای وى رنگ بشرى داشت. او با شیوه‌ی معمول روزگار خويش مى‏ جنگيد ، هر تدبيرى كه لازمه‌ی جنگ بود مى‏ انديشيد و از ابزار و ادوات جنگى استفاده مى‏ كرد ، زمانی در جنگ پيروز مى‏ شد و گاهی شكست مى‏ خورد . چون بنا نبود كه كار رسالت از راه وحی  یا اعجاز (غير عادى) پيش برود. بناى خداوند این بود كه مسلمانان در اين جنگ‌ها شركت كنند تا شجاع از ترسو و پایدار از فراری و مجاهد از منافق بازشناخته شود. خداوند مى‏ خواست پيروان پيامبر اسلام(ص) را همانند پيروان اديان گذشته آزمایش کند و به هر كسى هر آنچه را كه لیاقت اوست بدهد.

پیامبر (ص) قبل از نبرد با افراد خبره و کار آزموده درباره شیوه و مکان جنگیدن و استفاده از جدید‌ترین سلاح‌ها و تاکتیک‌های جنگی مشورت می‌کرد و اگر با حدود الهی مخالفتی نداشت طبق آن عمل می کرد. کندن خندق به پیشنهاد سلمان فارسی و استفاده از منجنیق و دبابّه در غزوه طائف از جمله این موارد است.

بنابراین نکته دیگر در سیره نظامی ایشان این است که جنگ را  با شیوه های معمول آن زمان و به بکارگیری اصول نظامی با مشورت از همراهانش پیش می برد.

نبی اکرم (ص) طبق سیره نظامی خویش سپاهیان را به سه چیز سفارش اکید می‌فرمود:

الف: دشمن را به اسلام فراخوانند، اگر پذیرفتند، اسلام آنان را بپذیرند.

ب: اگر نپذیرفتند آنان را به زیستن در پناه مسلمانان و پرداخت جزیه فراخوانند.

ج: اگر بر جنگ اصرار داشتند با توکل به خدا، بجنگند و متعرض غیرنظامیان نشوند، درختی را قطع نکنند و خانه‌ای و زراعتی را ویران نکنند. از چهار پایان حلال گوشت به آن مقدار که نیاز دارند، اکتفا کنند.

در جهان امروز که مردم تشنه عدالت و حقانیت هستند اگر دعوت به اسلام طبق سیره نبوی صورت می گرفت حتما شاهد نتایج شگفت انگیزی بودیم اما متاسفانه آنچه توسط غول های رسانه ای جهان درباره اسلام تبلیغ می شود مطابق با اسلام انحرافی داعشی و وهابی است که نتیجه ای جز اسلام هراسی و اسلام گریزی ندارد. اسلامی که جنگ و خونریزی را وسیله خودکامگی صاحبانش قرار داده و با سیره پیامبر اسلام(ص) فرسنگ ها فاصله دارد!

اگر جهان اسلام شیوه حکومت و دیپلماسی صلح و جنگ خود را عملاً بر اساس فرامین قرآن و سیره نبوی قرار دهد، نصر و فتح الهی شامل حالشان می شود و مردم جهان فوج فوج به دین حق وارد می شوند. مانند فتح مکه که پیامبر اکرم (ص) بزرگترین مرکز کارشکنی علیه اسلام را بی هیچ درگیری فتح کردند.

*دانش آموخته حوزه علمیه حضرت نرجس س ساری

لینک کوتاه : https://tirangnews.ir/?p=13513

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.