رسانه‌های سیاست زده
رسانه‌های سیاست زده
منظور از آرمان در زندگی همان بحث هدف زندگی است. هدف، آن چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش و کوشش می‏شود. فلسفه هدف زندگی از مسائل مهم انسان‏ شناسی به شمار می‏رود. از این رو لازم است میان هدف و وسیله تفکیک صورت گیرد تا انسان دچار خطا نشود و وسیله را به جای هدف اشتباه نگیرد.

تیرنگ نیوز – رضا شریعتی: منظور از آرمان در زندگی همان بحث هدف زندگی است. هدف، آن چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش و کوشش می‏شود. فلسفه هدف زندگی از مسائل مهم انسان‏ شناسی به شمار می‏رود. از این رو لازم است میان هدف و وسیله تفکیک صورت گیرد تا انسان دچار خطا نشود و وسیله را به جای هدف اشتباه نگیرد.

چند سالی است با پیشرفت فناوری سایبری و رونق پلتفرم‌ها، شاهد تاسیس سایت‌های خبری، صفحات مجازی و رسانه‌های  متعددی هستیم. چیزی که سبب نگارش سطرهای بالا در مورد آرمان شد نیز بی حکمت نیست.

سایت‌ها و رسانه‌های خبری در ابتدای تاسیس در معرفی خود برای مخاطبان شان آرمان‌هایی را برای خود تعیین کرده، از آنها برای پیشبرد اهداف خود بهره می برند.

اهدافی نظیر اشاعه فرهنگ بومی استان‌های شمالی، تنویر افکار عمومی کشور، و تهییج آحاد جامعه برای هم سو شدن برای پیشبرد یک هدف خاص.

این اهداف در ابتدای امر مخاطبان را به خود علاقه مند می‌کند، اما چیزی که مسلم است پس از چند ماه از تاسیس این سایت‌ها و صفحات مجازی و حتی رسانه‌ها زمانی که به آنها مراجعه می کنید، مطالب آن‌ها پر شده از اخباری که رنگ و بوی سیاست گرفته‌اند و بیشتر رنگ شهرت طلبی می دهند نه رسالت خبری! حتی معدود رسانه‌هایی که رسالت خبری را به طور ضعیف برآورده می کنند، تعریف درستی از رسالت خبری ندارند.

رسالت خبری بدان معنا نیست که حتما باید مسئول را زیر سئوال برد و یا مطالب را پرخاشگرانه و منتقدانه نوشت، بلکه در خیلی از جاها رسانه‌ها با دید منتقدانه می توانند به کمک مسئولان بیایند.

سیاست اگر چه بخشی از زمینه‌های مختلف عرصه رسانه  را تشکیل می‌دهد، ولی آیا تمام بخش‌ها و مشکلات مازندران و شمال کشور به سیاست ختم می شود و تنها رسالت رسانه‌ها گفتن از مسایل سیاسی است؟

پس در این میان نقش مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی و اشاعه و ترویج فرهنگ بومی به عهده کیست و چه کسانی باید در این راه گام بر دارند؟

متاسفانه در سال های اخیر برخی با نام خبرنگار و رسانه با حضور در عرصه‌های مختلف از حرفه مقدس خبرنگاری سوء استفاده کرده و گاه عطای نقد منصفانه را به انتقام گیری متخاصمانه و در جایی به مجیز گویی افراد ناکارآمد ترجیح می دهند.

امروز عرصه رسانه برای برخی به محلی برای برداشت‌های کاسب کارانه سیاسی تبدیل شده است و این مجیز گویی در نهایت به سود کسی نخواهد بود.

البته موارد گفته شده تنها بخشی از مشکلات رسانه‌های ما است اگر از  فیک نیوز‌ها در پلتفرم‌ها که عضو می‌خرند چشم پوشی کنیم و نگوییم در دنیای انفجار اطلاعات چه بلایی بر سر مازندران و کشور می‌آورند. برخی از این صفحات حتی شناسنامه ندارند و مشخص نیست چه کسی آنان را اداره می‌کنند اما مسلم است بسیاری از آنان از جبهه انقلاب نیستند و هدف آنان تخریب دستاوردهای نظام و سیاه نمایی است به همین جهت باید شبکه‌های اجتماعی داخلی تقویت شوند و رسانه‌های واقعی مورد حمایت قرار گیرند.