راه ناتمام
راه ناتمام
بحث راه و توجه به حمل ونقل جاده‌ای از مهمترین نیازهای استان‌های گردشگر پذیری نظیر مازندران، گیلان و گلستان است، به همین جهت لازم است تا رسیدگی به این جاده‌ها به عنوان اولویت ملی در دستورکار دولت قرار بگیرد

 

تیرنگ:

بحث راه و توجه به حمل ونقل جاده‌ای از مهمترین نیازهای استان‌های گردشگر پذیری نظیر مازندران، گیلان و گلستان است، به همین جهت لازم است تا رسیدگی به این جاده‌ها به عنوان اولویت ملی در دستورکار دولت قرار بگیرد

احداث، توسعه، مرمت و ایمن‌سازی جاده‌های مازندران به عنوان یکی از محورهای توسعه همواره مورد توجه دولتمردان بوده است.
استان مازندران ۱۰ هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد که ۳۵۰ کیلومتر آن را جاده.های کوهستانی و برفگیر تشکیل می‌دهد و سالانه درصد بالایی از تردد استانی در این محورها انجام می شود.
توسعه و ایمن سازی جاده‌ای مازندران همواره دغدغه مردم و مسئولان است.
نباید نادیده گرفت اجرای طرح‌های راهسازی در مازندران سختی‌ها و مشکلات خاص خود را دارد که این مساله باعث می‌شود تا اعتبارات بیشتری نسبت به اجرای پروژه‌ها در دیگر استان‌ها طلب کند. به طور مثال در جاده‌های مازندران برای ساخت راه نیاز به احداث تونل است که هزینه ساخت یک تونل سه برابر ایجاد یک کیلومتر راه است .
همچنین طی سالهای اخیر شاهد بالا رفتن هزینه اجرای طرح‌های راهسازی هستیم.

✓* حجم تردد با عرض و امکانات جاده هم خوانی ندارد

قاسمی، راننده تاکسی در گفت و گو با تیرنگ می‌گوید: در برخی راههای کشور حجم تردد با عرض و امکانات جاده هم خوانی ندارد.
وی ادامه می دهد: سر پيچ‌ها و دست اندازها خيلی مشكل داريم، علائم درست نيست، بسیاری از نقاط كه نياز به آينه هست يا آينه‌ها كنده شده يا رنگ و رو رفته است.
او می گوید: بی انصافی است اگر وضعیت تمام جاده‌ها را نامطلوب بدانیم اما در کشور جاده‌هایی وجود دارند که مناسب نیستند و سبب مرگ و میر زیادی در اثر حجم تردد و انحراف خودروها می‌شوند.
این راننده تاکسی ادامه می دهد: رانندگی از پرخطرترین شغل‌ها است چون امنیت جانی نداریم.

✓ایمن‌سازی راه‌های مازندران شتاب می‌گیرد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران از اجرای عملیات گسترده ایمن‌سازی در سطح محورهای استان خبر داد و عنوان کرد : به منظور فرا رسیدن سال نو، عملیات ایمن سازی محورهای این استان با شتابی مضاعف در دستور کار راهداران پر تلاش این استان قرار گرفت.

حسن جهانیان راهداری را شغلی سخت و توام با ایثار و فداکاری دانست و اظهار داشت: راهداران در ارتقای ایمنی راه ها و حفظ جان مسافران نقش بسزایی دارند.

وی ادامه داد : راهداران همواره با عملکرد خود نشان داده‌اند با خدمت رسانی نقش موثری در تامین ایمنی و آسایش سفرهای هموطنان در طول راه‌های کشور داشته و در این مسیر حتی از بذل جان شیرین خود نیز دریغ نداشته‌اند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران ضمن برشمردن اقدامات وسیع این اداره کل در زمینه ایمنی محورهای استان برای ایام سال نو تصریح کرد : پاکسازی حریم راه‌ها، احیا و بازسازی علائم محورها بویژه در محورهای مواصلاتی و راه‌های شریانی، اجرای عملیات لکه گیری رویه‌های آسفالتی جهت تسهیل در عبور و مرور، آشکار سازی نقاط پرحادثه، تسطیح و شانه سازی راه‌های اصلی و فرعی بویژه در نقاط کوهستانی پر تردد، خط کشی، تعمیر و نگهداری روشنایی جاده‌ها بخشی از فعالیت‌های راهداری بوده که در آستانه سال جدید در دستور کار است.
حسن جهانیان در خصوص اقدامات شاخص این اداره کل در حوزه حمل و نقل در ایام مذکور اظهار داشت : کنترل و نظارت مستمر از ناوگان حمل و نقل عمومی، نظارت دقیق در پایانه‌های مسافری و باری، بازدید از مجتمع‌های خدمات رفاهی و نظارت بر فضای محیطی و روند کاری آنها نیز جز برنامه‌های کاری این اداره کل در ایام فصل بهار است.
وی در مورد تجهیز ماشین‌آلات و راهدارخانه‌ها جهت بهره برداری در این ایام گفت : 23 راهدارخانه برای ارائه خدمات به هموطنان تجهیز و آماده‌سازی شده و 350 راهدار برای نوروز امسال در آماه باش کامل به سر می‌برند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مازندران تصریح کرد: هماهنگی و تعامل با پیمانکاران بخش خصوصی جهت استفاده از ظرفیت ماشین آلات آنها در مواقع بحران ( ریزش برداری، رانش برداری، سیل و…. ) برقراری عبور و مرور ایمن، هماهنگی و تعامل با دستگاه‌های اجرایی (نیروی انتظامی و پلیس راه، هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی و… ) جهت ارائه خدمات فوری و مطلوب و استفاده بهنیه کاربران از راه و همچنین طراحی و نصب بنرهای فرهنگی با مضامین آموزشی و هشداردهنده در سطح راه‌های ارتباطی نیز از دیگر برنامه‌های این اداره کل در آستانه سال جدید است.
وی ابراز امیدواری کرد : ان شاء الله در سال 1403 بتوانیم با همدلی و تعامل بیشتر و رعایت کلیه مقررات و قوانین توسط رانندگان عزیز شاهد سالی بدون حوادث رانندگی در کشور و استان عزیزمان باشیم.