در کشور مرز بین دخالت و نظارت مشخص نیست/ برای نمایندگان مجلس قیمت قائل نباشید
در کشور مرز بین دخالت و نظارت مشخص نیست/ برای نمایندگان مجلس قیمت قائل نباشید
بابایی کارنامی، رئیس مجمع نمایندگان مازندران صندوق‌‌‌های بازنشستگی را ابرچالش و مشکل کشور بیان کرد.

 

تیرنگ نیوز – سروش تقوی:

نشست خبری بابایی کارنامی، رئیس مجمع نمایندگان مازندران با اصحاب رسانه در ساختمان شماره دو اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران برگزار شد.

بابایی کارنامی، رئیس مجمع نمایندگان مازندران صندوق‌‌‌های بازنشستگی را  ابرچالش و مشکل کشور بیان کرد.

علی بابایی کارنامی صندوق‌های بازنشستگی را از جمله ابرچالش و مشکلات بیان کرد و گفت: بیش از ۱۶ صندوق خرد و بازنشستگی در کشور وجود دارد و همه شهروندان با صندوق‌های بیمه‌ای سروکار دارند.

نماینده مردم ساری و میاندورود با بیان این که در تمام دنیا دولت‌ها با شاخص‌های رفاه و صندوق‌های بازنشستگی سنجیده می‌شود، گفت: هنوز قانونی برای تجیمع سنوات صندوق‌های مختلف نداریم.

وی با اظهار این که اولین مشکل استان‌های شمالی و مازندران، زمین به شمار می رود، افزود: ۱۸ میلیون هکتار زمین در کشور وجود دارد که مالک اصلی آن منابع طبیعی است و این مسئله سبب می‌شود که کشاورز نمی‌تواند زمین را به عنوان وثیقه بانکی ارائه دهد.

بابایی با اشاره به نیمه کاره بودن برخی از پروژه‌های عمرانی در ساری و استان گفت: برخی از پروژه‌ها ازجمله جاده تاکام ساری قدمت چندین ساله دارد و باید تکمیل آن تسریع شود.

وی با عنوان این که ۳۳۰ پلاژ دولتی وجود دارد که باید به مردم واگذارشود، گفت: این پلاژها هیچ نفعی برای مردم و کشور ندارد و به حیات خلوت برخی مدیران تبدیل شده است.

نماینده مردم ساری و میاندورود در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در سال جدید و همچنین دیدار با نمایندگان مجلس اظهار کرد: شعار محوری سال ۱۴۰۲ از جمله اساسی‌ترین اهداف در سال جاری است، همچنین انتخابات مهمی را با استراتژی مشارکت حداکثری، رقابت‌پذیری و سلامت در انتخابات در پیش رو داریم.

وی افزود: تاکنون ۱۱ انتخابات مجلس، ۶ دوره انتخاب شوراها را در کشور برگزار کردیم اما نسبت به آرمان‌های انقلاب دچار عقب‌ماندگی هستیم، از این رو همه باید پیرو تحقق منویات گام دوم انقلاب حرکت کنیم.

بابایی‌کارنامی “مجلس” را یکی از ارکان رفیع در اراده ملت و دولت دانست و تاکید کرد: نمی‌توانیم بگوییم که مجلس یازدهم که سه سال از عملکردش گذشته مقصر تمام ناکارآمدی‌هاست کما اینکه مبرا هم نیست.

وی بیان کرد: هر چند مقام معظم رهبری از مجلس خواستند که نمایندگان در عزل و نصب‌ها دخالت نکنند اما هنوز در کشور مرز بین دخالت و نظارت مشخص نشده است و این خلا موجب شده است که برای برخی‌ها حیات خلوت ایجاد شود.

* طرح انتخابات تناسبی

رئیس مجمع نمایندگان مازندران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تهیه طرح انتخابات تناسبی گفت:این طرح قانونی پس از تصویب در حوزه‌های انتخابیه دارای چهار نماینده به بالا اجرا می شود.

علی بابایی با اشاره به این که توقعی که از مجلس در قانون است نسبت به دیگر ارگان‌ها بیشتر است، افزود: مردم از مجلس توقعات زیادی دارند و این نهاد جایگاه خود را پیدا کرده است.

وی با عنوان این که بیش از ۱۶ هزار قانون وجود دارد، وظیفه مجلس را قانونگذاری دانست و گفت: مجلس کارآمد در تدوین و تنظیم قوانین می‌تواند کارآمدتر عمل کند.

بابایی با اظهار این که طبق مقام معظم رهبری مجلس باید از ورود حواشی پرهیز کند، افزود: معیشت دغدغه اصلی مردم به شمار می‌رود.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران با عنوان این که قانون انتخابات تناسبی امسال عملیاتی می‌شود، گفت: این قانون ویژه حوزه‌های دارای چهار کرسی به بالا است ولی تلاش می‌کنیم تا آن را برای حوزه‌های دارای دو کرسی به بالا نیز عملیاتی کنیم و این مسئله سبب می‌شود تا مجلس یکدست را شاهد نباشیم.

بابایی با بیان این که این قانون انتخاباتی رقابتی خواهد بود، گفت: از این پس هیچ لیستی در کشور ناامید از انتخابات خارج نمی‌شود و احتمال کسب کرسی توسط لیست‌های مختلف وجود دارد.

این نماینده مجلس، مجلس دارای برنامه کارشناسی و رقابتی را از جمله مزیت‌های قانون انتخابات تناسبی بیان کرد و گفت به تناسب این قانون باید قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز در سال‌های آینده اصلاح و بازنگری کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران و نماینده مردم ساری و میاندورود اظهار کرد: شفافیت امروز یک شعار است و باید شفافیت گره‌ای از مشکلات مردم را حل کند و باید شفافیت قانون‌مند عملیاتی شود.

وی افزود: انتخابات پیش رو مجلس باید رقابتی اتفاق بیفتد و این رقابت منجر به حضور حداکثری مردم و انتخابات اصلح‌تر گردد.

 

* ناآگاه بودن مسئولان از مدیریت صنعت گردشگری در کشور

منتخب مردم ساری و میاندورود در خانه ملت، با ابراز عقیده درباره ناآگاه بودن مسئولان از مدیریت صنعت گردشگری در کشور، با طرح سوالی، خاطرنشان کرد: آیا این درست است که گردشگران به‌جای سواحل در مدارس جا رزرو کنند؟ این اقامتگاه‌ها در شأن مهمان‌پذیری استان مازندران نیست.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس خاطرنشان کرد: برای مولدسازی دارایی‌های دولتی تنها دو سال دیگر بیشتر مهلت نداریم و در این راستا واگذاری دو پلاژ ساری به بخش خصوصی مدنظر است که در دست پیگیری است.

عضو فراکسیون کارگری مجلس ادامه داد: بسیاری از پروژه‌های مرکز استان عمرشان از یک دهه نیز تجاوز کرده است و اتمام آن نیازمند تامین اعتبار است.

وی بیان کرد: هر چند مقام معظم رهبری از مجلس خواستند که نمایندگان در عزل و نصب‌ها دخالت نکنند اما هنوز در کشور مرز بین دخالت و نظارت مشخص نشده است و این خلا موجب شده است که برای برخی‌ها حیات خلوت ایجاد شود.

عضو فراکسیون کارگری مجلس اعلام کرد: مجمع نمایندگان مازندران بارها تذکرات لازم را در خصوص واردات برنج و مرکبات اعلام کرده است و بیکار ننشسته است و در این راستا رفع موانع صادراتی در حوزه مبادلات ارزی یکی از این اقدامات است.

* سدی به نام فینسک در کشور احداث نمی‌شود

بابایی کارنامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جنگ آب در کشور گفت: سد فینسک در دوره قبل و در سال ۹۷ تصویب شد و امروز به صراحت اعلام می‌کنم که به نقل از وزیر نیرو، سدی به نام فینسک در کشور احداث نمی‌شود.

بابایی‌کارنامی در ادامه به بحث دریافت حق‌آبه از کشاورزان حاشیه سد شهید رجایی اشاره کرد و افزود: دریافت حق‌آبه جایز نیست سوالی که من از وزیر نیرو پرسیدم و باز هم خواهم پرسید و آن سوال این است که مگر از ابتدای ساخت سدشهید رجایی در ساری کشاورزان حق‌آبه نداشتند؟ پس چرا از کشاورزان حق‌آبه دریافت می‌کنید؟ در حالی که طبق قانون دولت حق ندارد از کشاورزان ساروی و میاندورودی حق‌آبه دریافت کند.

* خالی ماندن ۷۰ روزه کرسی ریاست سازمان صمت مازندران

نماینده مردم ساری و میاندورود در خصوص خالی ماندن ۷۰ روزه کرسی ریاست سازمان صمت مازندران، تاکید کرد: بیماری رئیس سابق سازمان صمت موجب استعفای آقای صبوری شد و ما آمادگی داریم هر گزینه‌ای که مطرح شود را تایید کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران ادامه داد: بحث تاخیر در انتخاب به واگرایی و مخالفت نمایندگان مازندران باز نمی‌گردد و ما به گزینه پیشنهادی رای موافق خواهیم داد.

 

* برای نمایندگان مجلس قیمت قائل نباشید

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی درباره مباحث پیش آمده درباره استیضاح وزرا گفت: استیضاح را نباید ابزاری انحرافی دانست بلکه عاملی برای پیشبرد اهداف کشور است، اینکه می‌گویند؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌خاطر رای دادن به فلان وزیر خودروی شاسی‌بلند دریافت کردند، در حالی که اصلا اینطور نیست، برای نمایندگان مجلس قیمت قائل نباشید.

  • منبع خبر : اختصاصی تیرنگ