خیز مازندران برای جهانگردی مرکبات
خیز مازندران برای جهانگردی مرکبات
همواره سرما، یخبندان و بارش برف ناگهانی که در مناطق شمالی کشور رخ می‌دهد موجب بروز خسارات جبران‌ناپذیری در بخش کشاورزی می‌شود

 

تیرنگ:
همواره سرما، یخبندان و بارش برف ناگهانی که در مناطق شمالی کشور رخ می‌دهد موجب بروز خسارات جبران‌ناپذیری در بخش کشاورزی می‌شود. در کنار این موارد هزینه کارگر، آفت، هزینه کود و سم و سایر هزینه‌های جانبی در کنار سرقت‌های شبانه از باغ مرکبات و قیمت پایین از جمله مشکلاتی است که باغداران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند با این تفاسیر اما رونق صادرات می‌تواند مرهمی بر زخم های موجود در این بخش باشد.
در حالی نخستین محموله مرکبات مازندران به کشور روسیه سوم آبان ماه با کشتیرانی دریای خزر از طریق بندرامیرآباد در شرق استان به همسایه شمالی ایران صادر شد که با تکمیل زیر ساخت رونق تجارت بین ایران و روسیه زمینه افزایش صادرات مرکبات از مازندران فراهم شد و در زمان فعلی صادرات این محصول به نقطه جوش رسیده است.
سفر استاندار مازندران به روسیه که اوایل تیرماه سال گذشته با همراهی تیم اقتصادی و بخش خصوصی انجام شد زمینه عقد قراردادهای مختلف صادرات به روسیه فراهم شد و این خط صادراتی سیر تکاملی خود را طی و به نقطه مطلوب در زمان فعلی رسیده است.
آغاز فعالیت هشت کامیون مجهز به یخچال که انتقال محصولات ایرانی را از بندر سالیانکا به نقاط مختلف روسیه منتقل می کند، نقطه عطفی در رونق صادرات این محصول از مازندران به روسیه است.
امکانات جدید سردخانه ای با تجهیزات کامل فرصت صادرات انواع میوه، مرکبات و محصولات کشاورزی فاسد شدنی از ایران به مقصد بندر سالیانکا آستراخان را فراهم کرده است.
بر این اساس، بندر ایرانی و روسی سالیانکا در ابتدا با هدف بندر صادرات محور (غلات، چوب و روغن) از روسیه به ایران در نظر گرفته شده بود اما با انجام اقدامات زیرساختی گسترده طی ۲ سال گذشته، این بندر که بزرگترین بندر شهر آستراخان روسیه است، قادر است همزمان به عنوان بندر صادرات کالاهای مورد نیاز به ایران و همچنین کالاهای صادراتی از جمهوری اسلامی ایران به روسیه از جمله مرکبات مورد استفاده قرار گیرد.

✓ افزایش ۱۰ برابری صادرات محصولات کشاورزی مازندران

در این پیوند سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران از افزایش ۱۰ برابری صادرات محصولات کشاورزی استان خبر داد.

بابک مومنی گفت: سال ۱۴۰۲، ۱۰ برابر سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی انجام و ۱۱۷ هزار تن انواع محصولات باغی از مبدا مازندران به خارج کشور صادر شد.

وی افزود: بازار برنج و مرکبات استان در سال جدید باید ساماندهی شود و از هم اکنون برنامه ریزی و بسترسازی برای نظام پایدار بازار انجام شود.

مومنی اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها را از موفقیت‌های سازمان جهاد کشاورزی مازندران در سال ۱۴۰۲ برشمرد که سطوح بسیاری از دیمزارهای استان را تحت پوشش قرار داد.

وی با بیان اینکه حمایت‌های رفاهی و انگیزشی خوبی در سال ۱۴۰۲ برای همکاران سازمان جهاد کشاورزی مازندران انجام شد و رتبه سوم کشور را کسب کردیم، گفت: از همه مدیران می‌خواهم توجه ویژه‌ای به همکاران مراکز که در صف مقدم تولید فعالیت دارند داشته باشند.

وی افزود: توجه به اسناد بالادستی، مطالبات مقام معظم رهبری، وزیر جهاد کشاورزی و استاندار مازندران در همه برنامه ریزی‌ها مدنظر قرار گیرد.

✓عرضه بین المللی مرکبات

یکی از باغداران در این باره در گفت‌وگو با تیرنگ اظهار کرد: هر سال بخشی از محصول ما در معرض یخ‌زدگی قرار گرفته و تلخ می‌شود، اما بخش دیگری از محصول که سالم است در قسمت فروش به مشکل بر می‌خورد. این محصولات گاهی خریداری ندارند و روی دست کشاورزان مانده‌اند.
محمدی افزود: تولیدات باغی این استان با توجه به کیفیت و تنوع محصولات قابلیت عرضه در بازارهای بین المللی به ویژه همسایگان کشورمان را دارد.
باغدار دیگری به تیرنگ گفت: سرمای هوا به محصول ما صدمه وارد نکرد. ولی به دلیل فروش سنتی و وجود واسطه در بخش فروش، ما متحمل ضرر اقتصادی شدیم. از آنجا که باغ‌های منطقه ما صدمه آنچنانی از سرما ندید، انتظار داشتیم که با افزایش قیمت روبرو شویم، اما بازار راکد شد.
چالشگر گفت: افزایش ناگهانی تا سه برابری کرایه حمل و نقل کامیون های حمل مرکبات، روند خرید پرتقال سر باغ را از سوی سورتینگ داران با چالش مواجه کرده است.
این باغدار به سرقت شبانه به باغ مرکبات اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان به این مسئله شد.

امروز با حمایت دولت سیزدهم صادرات مرکبات مازندران به کشورهای همسایه حاشیه دریای خزر شرایط جدیدی را به وجود آورده است در همین زمینه باید به نظام سورتینگ و بسته بندی بیش از پیش توجه شود. شناسنامه‌ دار شدن باغات و شناسه‌ دار شدن محصولات باغی استان، هماهنگ بودن با سیاست‌ ها و استانداردهای کشورهای هدف در صادرات محصولات کشاورزی از الزامات افزایش صادرات محصولات کشاورزی مازندران به سایر کشورها خواهد بود.