1
تیرنگ از وضعیت نابسامان اعتیاد در مازندران، جولان معتادان متجاهر و سهل انگاری معاونت پیشگیری بهزیستی استان گزارش می دهد؛

خودزنی گلچوبی با عملکرد مردود! / حدود دو برابر شدن آمار اعتیاد در مازندران

  • کد خبر : 11566
  • ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳
خودزنی گلچوبی با عملکرد مردود! / حدود دو برابر شدن آمار اعتیاد در مازندران
جان کلام آنکه بر اساس اعلام مدیرکل بهزیستی استان در تازه ترین نشست خبری، آمار اعتیاد بین سال های 92 تا 1400 در مازندران حدود 2 برابر شده و در یک و نیم سال 99 و 1400 در کمپ ها فوتی ناشی از اعتیاد داشتیم که نشان می دهد جان آدم ها برای معاونت پیشگیری بهزیستی استان چندان اهمیتی ندارد.

تیرنگ نیوز- سرویس اجتماعی: بی شک اعتیاد یکی از اصلی ترین معضلات امروز جامعه ماست. موضوعی که قابل کتمان نیست و نیاز به تدابیر اساسی و فوری دارد. در این گزارش به آخرین وضعیت اعتیاد در مازندران در دولت یازدهم و دوازدهم (سال های 92 تا 1400) می پردازیم.

اگرچه کاهش یا رفع این معضل نیازمند همراهی و همکاری همه دستگاه های مربوطه است اما بر اساس وظایف سازمانی، متولی اصلی حوزه اعتیاد، بهزیستی و در راس آن، معاونت پیشگیری این سازمان است.

معاونت پیشگیری بهزیستی مازندران در دولت آقای روحانی «رمضانعلی گلچوبی» بوده است. وی در دو مقطع از سال 92 تا 95 و 98 تا 1400 رسما در سمت معاون پیشگیری بهزیستی فعالیت کرده و می کند. همچنین از سال 95 تا 98 هم در نقش مشاور مدیر کل بهزیستی در امور اعتیاد، سهم بسزایی در تبیین برنامه ها و راهکارهای استان در حوزه اعتیاد داشته است.

در حالت کلی و بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده توسط مسئولان دولت تدبیر و امید، وضعیت مازندران در حوزه اعتیاد، خود به خود نگران کننده بود که ظهور ویروس کرونا و پیک های متوالی بر شدت آن افزود.

متاسفانه پس از ورود کرونا به کشور و استان بر خلاف سایر استان ها، کمپ های موسوم به ماده ۱۶ در مازندران به بهانه شیوع ویروس کرونا تعطیل شد و علیرغم توصیه ها و هشدارهای مسئولان ارشد استانی و مدیران مراجع قانونی (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت) پس از گذرندان 5 پیک متوالی، همچنان از فعالیت این کمپ ها خبری نیست و شاهد مقاومت معاونت پیشگیری بهزیستی استان هستیم.

طبیعتا متوقف شدن جمع آوری معتادان متجاهر مازندران و عدم اسکان آن ها در کمپ های مربوطه(ماده 16) از اسفندماه 98 تاکنون مشکلات بسیاری برای شهروندان مازندرانی ایجاد کرده و می کند.

جولان معتادان متجاهر در سطح شهر و تردد آن ها در کوچه ها و خیابان های مختلف، علاوه بر تغییر چهره شهر، اثرات مخرب و منفی روحی و روانی بر شهروندان و گلایه ها و اعتراض های بسیاری آن هم در روزگار کرونایی مازندران داشته است اما دریغ!

چند روز قبل در23  تیرماه 1400 موسوی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران از تعطیلی طولانی مدت مرکز ماده 16 استان، انتقاد کرد و گفت: «تنها مرکز بازپروری ترک اعتیاد مازندران در قاجارخیل یک‌سال و چند ماه تعطیل است و دستگاه‌های مربوطه استان نتوانستند کار در این مراکز را مجددا شروع کنند که این تعطیلی540 روزه مرکز نگهداری از معتادان متجاهر مازندران آسیب های فراوانی در پی دارد».

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مازندران با اشاره به فعالیت همه مراکز ماده ۱۶ کشور در استان‌ها، گفت: «مازندران جزو پنج استانی است که باید این مراکز در همان آغاز شیوع کرونا فعال باشد. یکی از موضوعات مهمی که پس از شیوع بیماری کرونا به جد پیگیر آن هستیم راه‌اندازی مراکز ترک اعتیاد در استان است و از سرگیری فعالیت این مجموعه در حوزه وظایف بهزیستی و استانداری مازندران است که ظاهرا برای تامین هزینه دچار مشکل شدند».

موسوی با بیان اینکه گویا کمبود امکانات گرمایشی و سرمایشی یا تجهیزات درمانی مانع فعالیت مجدد آن شده است، گفت: «هیچ کدام از این موارد دلیل بر تعطیلی طولانی مدت نمی‌تواند باشد، چرا که در زندان‌ها با وجود شیوع کرونا این موضوع به خوبی مدیریت شده و با ارائه مرخصی زمینه جلوگیری از شیوع کرونا در زندان فراهم شده است. متاسفانه در ماده ۱۶ با وجود اینکه کل بیماران آنها ممکن است به ۵۰ تا ۱۰۰ نفر برسد اقدام خاصی برای از سرگیری فعالیت آن انجام نشده و دادگستری استان پیگیر این موضوع است/ به نقل از فارس».

فرمانده نیروی انتظامی مازندران نیز اخیرا از رشد 20 درصدی تشکیل پرونده برای قاچاق چیان اصلی در مازندران و رشد 54 درصدی کشفیات خبر داد و افزود: «امسال نسبت به مشابه سال قبل 21 درصد در عملیات بزرگ و برجسته رشد داشته ایم».

احمد مظفری دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر مازندران با اشاره به وخامت اوضاع اعتیاد در مازندران گفت: «کاهش سن اعتیاد ، زنانه شدن آن و خطر شیوع مصرف بین دانش آموزان و دانشجویان استان نیز نگران کننده شده است. متاسفانه در مازندران با تحقق اهداف برنامه ششم توسعه مبنی بر کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از اعتیاد و توزیع موادمخدر و افزایش ۲۵ درصدی طرح های پیشگیری نه تنها فاصله داریم، بلکه آمار مرگ و میر  و توزیع موادمخدر در حال افزایش است! به گونه ای که مرگ و میر ناشی از سوء مصرف موادمخدر در استان سال گذشته ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشت و از ۸۰ نفر به ۸۸ نفر رسید. همچنین شیوع اعتیاد در بین کارگران مازندران از آمار متوسط ۲۰ درصدی کشوری بالاتر و نگران کننده است/ به نقل از ایرنا».

همین جدی نگرفتن ماجرا یا تعلل در انجام کار توسط معاونت پیشگیری بهزیستی استان، صدای حسین زادگان استاندار مازندران را هم درآورد. به طوری که وی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران، خواستار پایان دادن به بلاتکلیفی  و راه اندازی مرکز ماده 16 و جمع آوری معتادان متجاهر شد و گفت: «بهزیستی هر چه سریعتر با رعایت پروتکلها و دقت نظر و بهره گیری از ظرفیت شهرداری، نیروی انتظامی و دستگاه های مرتبط و مسئول نسبت به راه اندازی مرکز ماده 16 و جمع آوری معتادان متجاهر اقدام نماید. باید فعالیت های مختلف را در چارچوب پروتکل های مقابله با کرونا به پیش ببریم و ضرورت دارد تا با دقت و نظارت بهتر و بیشتر این مرکز فعالیت خود را آغاز کند. باید برای دستور کار شورا نیز کار اساسی صورت گیرد و مسائل مهم و محوری حوزه مواد مخدر و اعتیاد در جلسات مطرح شود به طوریکه مباحث مهم و کلیدی در جلسات کمیته ها بررسی و پیشنهادهای اجرایی برای طرح در جلسات شورا ارسال شود/ به نقل از سایت استانداری».

اینکه شخص استاندار ناچار به توصیه اکید برای جمع آوری معتادان متجاهر و راه اندازی مرکز ماده 16 شود نشان از عمق فاجعه در استان است. عجیب آنکه علیرغم همه توصیه ها و هشدارها، مسئولان مربوطه و شخص آقای گلچوبی به عنوان معاونت پیشگیری بهزیستی استان نه تنها به فکر رفع عاجل مساله نبوده و نیستند، بلکه شنیده های موثق خبرنگار تیرنگ حاکی از آن است که آقای گلچوبی در همان جلسه با ارائه جواب سربالا و غیر منطقی به آقای استاندار، آب پاکی را روی دست وی ریخت و توپ را در زمین دیگران به ویژه مدیرکل بهزیستی استان انداخت.

عجیب تر آنکه آقای استاندار نیز دیگر پیگیر نشد و ماجرا به حال خود رها شد که متاسفانه نتایج وخیم امروز حاصل شد. مظفری دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر مازندران 23 اسفند 99 در نشست خبری پایان سال خود گفت: «از ابتدای سال 99 تاکنون 58 نفر به دلیل سوء استفاده مواد مخدر در استان جان باختند که نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد داشته است و 60 درصد مجموع جان‌باختگان مصرف مواد مخدر زیر 39 سال سن داشته‌اند».

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران، میزان مرگ ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در سال 98 نسبت به سال 97 را دارای رشد 28.1 درصدی اعلام کرد که عدد بالاتری نسبت به میانگین 21.8 درصدی کل کشور است. مظفری کاهش سن مصرف اعتیاد را از معضلات جامعه دانست و از افزایش تعداد زنان معتاد در سنین پایین خبر داد و آن را یک زنگ خطر توصیف کرد.

همچنین مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از افزایش 25 درصدی مرگ ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در استان در سال 98 نسبت به سال 97 خبر داده بود. به گفته او 80 نفر در سال 98 بر اثر عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر در سطح استان جان خود را از دست دادند.

جان کلام آنکه بر اساس اعلام مدیرکل بهزیستی استان در تازه ترین نشست خبری، آمار اعتیاد بین سال های 92 تا 1400 در مازندران حدود 2 برابر شده و در یک و نیم سال 99 و 1400 در کمپ ها فوتی ناشی از اعتیاد داشتیم که نشان می دهد جان آدم ها برای معاونت پیشگیری بهزیستی استان چندان اهمیتی ندارد.

مجموعه رفتارها و گفتار و واکنش های آقای گلچوبی، نشان می دهد وی هیچ توجهی به این معضل اساسی استان ندارد و بیشتر معتادان متجاهر از سوی قضات و خانواده ها معرفی می شوند. واقعا تکلیف این همه بیمار، این همه معتاد متجاهر که در سطح شهر سرگردانند و سبب آزار خانواده ها و جامعه می شوند، چیست؟

چطور در کمپ های خصوصی برای آن ها جا هست و (بیش از300 معتاد) پذیرش می شوند ولی کمپ های موسوم به ماده 16 با وجود برخورداری از پزشک، پرستار، دارو و… فعال نیستند؟! مگر مدیران کمپ های خصوصی و کارکنانشان، خانواده ندارند و در برابر کرونا مقاوم هستند که بدون تست پی سی آر از معتادان متجاهر، آن ها را به کمپ های مربوطه می فرستند؟ ولی کمپهای ماده 16 را به بهانه عدم انجام غربالگری و… همچنان بسته و غیرفعال نگه داشتند.

چرا باید تاوان بی تدبیری و بی مسئولیتی برخی را دیگران بپردازند؟ چرا در بازگشایی مجدد مرکز نگهداری درمان و کاهش آسیب معتادان موضوع ماده 16 این همه تعلل می شود.

همه این پرسش ها و موارد اینچنینی، سال هاست از سوی آقای گلچوبی به عنوان «مسئول مستقیم اعتیاد در مازندران از سال 92 تا 1400» بی پاسخ ماند و به نظر می رسد وی در روزهای پایانی دولت آقای روحانی نیز تمایلی به پاسخگویی یا برنامه ای برای بهبود اوضاع ندارد و شدیدا در روزمرگی به سر می برد!

لازم به ذکر است سال گذشته نیز روزنامه تیرنگ در گزارش هایی با عنوان «سکوت، بی تفاوتی یا بی برنامگی گلچوبی؟» و « بلاتکلیفی گلچوبی در رفع معضل معتادان متجاهر!» از جولان معتادان متجاهر در مازندران و سهل انگاری معاونت پیشگیری بهزیستی استان ابراز نگرانی کرده بود و خواستار خاتمه دادن به این وضعیت توسط نهادهای مرتبط از جمله معاونت پیشگیری بهزیستی استان شده بود اما متاسفانه جدی گرفته نشد و علیرغم اعلام ما برای انتشار جوابیه، پاسخی از معاونت مربوطه دریافت نشد.

تاسف برانگیزتر آنکه این همه هشدار به بی تفاوتی ها و بلاتکلیفی های متولیان استان و مراجع ذیصلاح، از سوی معاونت مربوطه مماشات شد و برخوردهای لازم انجام نشد. نتیجه آن شد که دود آن به چشم همه برود و یک استان دچار زیان و آسیب شود!

نکته: گروه رسانه ای تیرنگ آمادگی دریافت و انتشار نقطه نظرات معاونت مربوطه، سازمان بهزیستی و سایر متولیان حوزه اعتیاد درباره مطلب فوق را دارد.

لینک کوتاه : https://tirangnews.ir/?p=11566

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.