حیاتی دیگر
حیاتی دیگر
فرهنگ اهدای عضو فرهنگ خدا پسندانه‌ای است که می‌تواند سبب خیر و برکت در زندگی و حیاتی دیگر برای بیماران شود. امید است این فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

 

تیرنگ:
اهدای عضو جایگاه والایی در دین مبین اسلام‌ دارد و تبیین فرهنگ اهدای عضو نیازمند توجه همگانی به این مقوله است.اهدای عضو کنندگان همیشه زنده هستند و در میان ما نفس می‌کشند. خداوند در قرآن کریم فرموده که نجات جان یک انسان همانند نجات تمامی انسان‌ها و گرفتن جان یک انسان همانند گرفتن تمامی جان انسان‌ها است، این مسئله نشانگر ارزش جان افراد در دین اسلام است که افراد اهدا کننده عضو، پزشکان نجات دهنده جان انسان‌ها و همچنین سایر افراد فعال در بخش اهدای عضو دارای ثواب اخروی بسیار زیادی نزد پروردگار هستند.
علیرضا نیکزاد جمنانی، بیماران مرگ مغزی را کاندید اهدای عضو دانست و گفت: پس از این اتفاق همکاران ما موظف می‌شوند که با خانواده بیمار رایزنی کرده و از آنان رضایت بگیرند تا اعضای سالم بدن بیمار اهدا و باعث نجات بیمارانی که در انتظار پیوند عضو هستند شود.

نیکزاد با بیان اینکه بسیاری از خانواده های بیماران مرگ مغزی به اهدای عضو تمایل ندارند، تاکید کرد: وقتی اعضا قابلیت اهدا دارند و جان فرد دیگری را نجات دهند چرا زیر خاک مدفون شوند. اساس کار درباره اهدای عضو پس از تشخیص مرگ مغزی اینگونه است که در صورت نداشتن کارت اهدای عضو، با کسب رضایت خانواده فرد، بیمار برای اهدا آماده می‌شود.

وی نخستین چالش را تشخیص مرگ مغزی عنوان و خاطرنشان کرد: مهمترین و اصلی‌ترین چالش، فرآیند رضایت‌گیری از خانواده بیمار است. فرد اهداکننده به دلیل مرگ مغزی قادر به اعلام رضایت نیست، پس خانواده فرد باید رضایت را اعلام کنند.

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام خمینی(ره) ساری افزود: مرگ مغزی فرد اهداکننده یا بیمار باید از نظر چهار گروه تخصصی پزشکی تایید شده باشد و اعلام کنند که مرگ مغزی اتفاق افتاده و امکان بازگشتی وجود ندارد. پس از آن چنانچه فرد دارای ارگانها و اعضای سالم در بدن باشد، بسته به شرایط و موقعیتهای موجود برای اهدای عضو کاندید می‌شود.

نیکزاد یکی از ویژگی‌های تخصصی در پیوند عضو را تشابه و تطابق گروه خونی اهدا کننده و دریافت کننده هدیه برشمرد و تصریح کرد: این موارد بر اساس سرفصل‌های وزارت بهداشت است و آن‌ها تشخیص می‌دهند که چه کسی را باید برای دریافت عضو کاندید کنند.

وی با اشاره به اینکه دریافت کارت اهدای عضو به رضایت خانواده‌ها کمک بسیاری می‌کند، اظهار کرد: هر فردی که تمایل دارد پس از چنین اتفاقی اهداکننده اعضای بدن خویش باشد می تواند با مراجعه به سایت اهدای عضو و سامانه پیامکی با روشی بسیار ساده و بدون هزینه با ثبت نام صاحب کارت اهدای عضو شود. این موضوع سبب شده تا دیگر چالشی برای رضایت گرفتن از خانواده‌ها وجود نداشته باشد و خانواده با این قضیه راحت‌تر کنار بیاید چون فرد رضایت قلبی خود را قبلا اعلام کرده است.

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام خمینی(ره) ساری تصریح کرد: رسانه ها و مسئولان خود را موظف بدانند که درباره شرایط اهدای عضو در سطح وسیع اطلاع رسانی کرده و فرهنگ سازی کنند تا هرچه بیشتر افراد دارای کارت اهدای عضو شوند و بتوانند به همدیگر بهتر و بیشتر کمک کنند.

✓۱۰۳ اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی بابل

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بعد از تایید نهایی تیم تخصصی پزشکی مرگ مغزی، ۱۰۳ اهدای عضو توسط این دانشگاه انجام شد که این اقدام به ده ها نفر زندگی دوباره بخشید.

مهدی محمدیان افزود: از سال ۱۳۸۵ تاکنون ۱۰۳ اهدای عضو با همت والای مردم و اعتمادی که به کادر درمان این شهرستان داشتند، انجام شد.

وی ادامه داد: قبل از اهدای عضو باید در تخصص‌های مختلف درمانی بحث مرگ مغزی بیمار قطعی شود و تا زمانی که متخصصان این مرگ مغزی رو تایید نکنند روند اهدای عضو صورت نمی گیرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان این که تیم پزشکی شامل متخصصین نورولوژی یا مغز و اعصاب، نوروسرجری یا جراح مغز و اعصاب، آی سی یو، ریه، بیهوشی و داخلی، مرگ مغزی بیمار را تایید می کنند، خاطرنشان کرد: حتی در بعضی از تخصص ها در این بخش از ۲ پزشک نظرخواهی می شود.

محمدیان با اشاره به فرصت محدود انتقال و اهدای عضو گفت، از خانواده های بیماران تقاضا داریم با سرعت در تصمیم گیری و همکاری با همکاران واحد اهدای عضو، به بیماران چشم انتظار زندگی دوباره ببخشند.

معاون درمان دانشگاه افزود: اعضایی مثل قلب، کلیه‌ها، کبد، حتی بخشی از چشم، پوست، اعصاب، عضلات و استخوان‌ها قابل اهدا هستند.

این مقام مسوول تصریح کرد: هر یک از هموطنان می توانند با مراجعه به سایت www.ehdacenter.ir جهت دریافت کارت اهدای عضو رضایت شخصی نسبت به این امر خداپسندانه اقدام کنند تا قوت قلبی برای خانواده‌های متقاضی باشد تا در صورت نیاز با اطمینان خاطر قدم در این راه بگذارند.

فرهنگ اهدای عضو فرهنگ خدا پسندانه‌ای است که می‌تواند سبب خیر و برکت در زندگی و حیاتی دیگر برای بیماران شود. امید است این فرهنگ در جامعه نهادینه شود.