حرکت جهادکشاورزی بر مدار صنعتی شدن
حرکت جهادکشاورزی بر مدار صنعتی شدن
اولین نمایشگاه تخصصی صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی با حضور تولیدکنندگان مواد غذایی و ماشین‌آلات در شهر ساری برگزارشد

تیرنگ، رقیه سعیدی نژاد
اولین نمایشگاه تخصصی صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی با حضور تولیدکنندگان مواد غذایی و ماشین‌آلات در شهر ساری برگزارشد
بر اساس این گزارش، اولین نمایشگاه تخصصی صنایع تبدیلی و تکمیلی و فن‌آوری‌های نوین کشاورزی و غذایی، با هدف معرفی تولیدکنندگان استان مازندران و ارائه جدیدترین تکنولوژی‌ها در زمینه صنایع تبدیلی از ۲۴ بهمن ماه در مرکز تجارت بین‌المللی کاسپین نیاوران ساری آغاز و تا ۲۷ بهمن ماه ادامه داشت.
در این نمایشگاه، تولیدکنندگان ماشین‌آلات و تجهیزات صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی نیز حضور دارند. همچنین، با هدف توسعه صادرات محصولات، هیئت‌های تجاری از تعدادی از کشورها نیز در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
خبرنگار تیرنگ با حضور در نمایشگاه ضمن گفتگو با غرفه داران و بازدید کنندگان با برخی از مسئولین حاضر گفتگوی ویژه داشته است که در ذیل می خوانید
دکتر بابک مومنی سرپرست سازمان جهادکشاورزی استان مازندران در پاسخ به سوال خبرنگار تیرنگ مبنی بر چگونگی و اهداف و دستاورد برگزاری این نمایشگاه گفت:یکی از نگرانی ها و دغدغه های اساسی ما اینست استانی که تولید کننده بیش از 70 نوع محصول مختلف می باشد و حداقل در 14 نوع محصول استراتژیک بعنوان استان برتر کشور معرفی شده است صنایع کوچک تولید کننده پایین دستی بتواند با تولیدات مرغوب از تولیدات خام کشاورزی به عرصه رقابت وارد شود و ما تا زمانی که زنجیره کامل تامین را نداشته باشیم نمی توانیم یک اقتصاد پایدار در حوزه کشاورزی را ایجاد کنیم از این روی امسال به همت و ابتکار دوستان در بخش اتاق تعاون و مجموعه شرکت تعاونی صنایع تبدیلی و تکمیلی استان مازندران به پشتیبانی سازمان جهادکشاورزی استان اولین نمایشگاه صنایع تبدیلی و تکمیلی شکل گرفت .
وی به خبرنگار تیرنگ گفت:ما شاهد توانمندی های بالای تعاونگران استان مازندران در این نمایشگاه بودیم و قطع به یقین با ظرفیت های بالایی که می بینیم در آینده نزدیک شاهد رسیدن به قله های بلند صادرات محصولات تبدیلی و تکمیلی کشاورزی ایران با برندهای معتبر ایرانی داشته باشیم چرا که بسترتوسعه و صادرات فراهم می باشد فقط همت بلند و همدلی می خواهد.
دکتر مومنی در پاسخ سوال خبرنگار ما در خصوص میزان رضایتمندی غرفه داران و بازدید کنندگان گفت : بحمدلله اکثر شرکت کنندگان و بازدید کنندگان طبق پایش ما و همکاران مان راضی بودند و کمال قدردانی را داشتند ولی ما ضمن تشکر از حضور حداکثری و استقبال بازدید کنندگان معتقدیم کم و کاستی هایی بوده است چون این اولین نمایشگاه تخصصی در این حوزه بود قطع بیقین در دوره های بعد بهتر برگزار خواهد شد ،در حال حاضر نیز فراتر از انتظار بودکه جا دارد از مهندس رستمی مدیرعامل شرکت های صنایع تبدیلی و تکمیلی استان تشکر دارم.
سرپرست جهادکشاورزی استان استقبال بازدید کنندگان داخلی و خارجی بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: انتظارما در این حوزه تا حد زیادی برآورده شد و قرارداد های خوبی منعقد گردید و زمینه صادرات محصولات نیز برآورده شد. وی ادامه داد : بازدید هیات هایی از کشور های خاورمیانه و اعضای اتاق دوستی کشور های مختلف برای ما جالب بود که زمینه های بسیار مناسبی برای صادرات فراهم کرد و ما پیگیر آن خواهیم بود.
خبرنگار تیرنگ با مدیر روابط وزارت جهاد کشاورزی در همراهی با دکتر رسول سلگی قائم مقام مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد و خانم دکتر سکوتی فر مدیر آموزش و مسئول فناوری های نوین صنایع کشاورزی گفتگوی ویژه ای داشت ، ویبرپایی نمایشگاه را فوق العاده خواند و گفت: این نمایشگاه برای اولین بار برگزار شد و خداروشکر می کنم که فوق العاده بود و فرصت های بسیارخوبی را برای تولیدکنندگان صنایع تبدیلی استان مازندران فراهم کرد.قرار است با حمایت های ویژه جهادکشاورزی از حوزه مکانیزاسیون و صنایع تبدیلی ودیگرعرصه ها به کشاورزان و تولیدکنندگان صنعتی این حوزه کمک ویژه ای شود که با یک وفاق و همدلی بتوانیم عرصه های صادراتی را شکوفا کنیم و در بحث ارسال محصولات کشاورزی به سایر استانها نیز بتوانیم گام موثری به سمت جلو برداریم.
مهندس رستمی مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و غذایی مازندران به خبرنگار ما گفت : نمایشگاه از سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه با حضور مسئولین ملی و استانی افتتاح شدو علاقمندان هر روز از ساعت ۱۵ لغایت ۲۱ از غرفه‌ها بازدید می کنند۴۳ شرکت در این نمایشگاه حضور داشتند و شرکت‌های بزرگی همچون کاله، ساوانا، رومانی گستر، هلدینگ رشد پروتئین و ماهیان خاویاری قره‌برون در این نمایشگاه غرفه دایر کردند.
وی به خبرنگار ما در خصوص بازدیدهای خارجی گفت: بازرگانانی از کشورهای ترکیه، افغانستان، هند و امارت از طریق اتاق تعاون ایران به نمایشگاه دعوت شدند و حضورشان منجر به اتفاقات تازه ای خواهد شد
در ادامه خبرنگار تیرنگ به سراغ غرفه داران رفت و از نگاه آنان نیز برگزاری نمایشگاه را مورد بررسی قرار داد، بابانژاد یکی از غرفه داران حوزه سلامت و آزمایشگاه مواد غذایی گفت: چون اولین بار بود در نمایشگاه شرکت کردیم بحمدلله سطح انتظارات ما تا حدود زیادی برآورده شد اما چون چهار موضوع در نمایشگاه عرضه می شد و تخصصی و خاص نبود به صورت ویژه از همه غرفه ها استقبال نشد فکر می کنم بهتر می شد اگر به صورت ویژه فقط غذا بود . نحوه اطلاع رسانی خیلی ضعیف بود در سطح شهر یا استان چندان اطلاع رسانی نشده بود واغلب تبلیغات توسط غرفه داران انجام شد
آقای اصغرزاده از استان آذربایجان غربی سوغاتی های ان منطقه را آوردم و از برگزاری نمایشگاه راضی بودم از نحوه اطلاع رسانی راضی نبودم ولی بقیه امکانات خوب بود
خانم سیدی مدیریت مجموعه تولیدی میوه خشک بادله حدود 7 سال میوه خشک را به صورت استاندارد و مطابق قوانین بین المللی تولید می کنم اولین باری بودکه شرکت کردم وگمان کنم سکوی پرش ما برای عرضه تولیداتمون هست و خداروشکر خوب بود و اهداف ما و برگزار کنندگان این نمایشگاه در این راستا به حد کافی نائل شد که خداروشکر به نتایج خوبی رسیدیم و تا پای انعقاد قرارداد هم رفتیم . نحوه اطلاع رسانی خیلی ضعیف بود انتظار کار بهتری در این خصوص داشتیم .در حال حاضر ما به کشورهای مختلف مانند آمریکا، اروپا و حاشیه خلیج فارس صادرات داریم انتظار داریم مسئولین هم دنباله کار را بگیرند و حامی ما باشند تا قراردادهای بلندمدت ببندیم. این نمایشگاه انگیزه خوبی برای ما ایجاد کرد.
غرفه دار دیگری گفت:انتظار داشتیم صنایع بیشتری شرکت کنند و بازدیدکنندگان بیشتر استقبال کنند ولی سطح بازخورد کم بود امیدواریم دفعه بعد برگزار کنندگان روی بخش تبلیغات بیشتر کار کنند چون اطلاع رسانی نباشد مردم مطلع نمی شوند بیایند بازدید.
یکی از بازدید کنندگان گفت: انتظار ما از نمایشگاه صنایع غذایی کشاورزی این بود بتوانیم محصولات شان را خرید کنیم چندان جذاب نبود تنوع مواد غذایی بسیار کم بود و قیمت ها هم نمایشگاهی نبودو بیشتر جنبه صنعتی نمایش داده شد.
بازدید کننده دیگری گفت: فضای نمایشگاه بسیار خوب بود من از تهران آمدم شمال برای مسافرت و مطلع شدم که چنین نمایشگاهی هست با خانواده آمده ایم تا بتوانیم محصولات کشاورزی را تهیه کنیم هرچند تنوع کم بود اما خوب بود فضای نمایشگاه خیلی شلوغ نبود و عبور و مرور به آرامی صورت می گرفت در کل راضی بودم.

لازم به ذکر است مازندران ۷۲ محصول کشاورزی و شیلاتی دارد، بزرگترین مشکل استان را حوزه صنایع تبدیلی می باشد و بزرگترین دغدغه فروش محصولات است که برگزاری ینگونه نمایشگاه ها در معرفی این محصولات بسیار موثراست