«حادثه، طنز و ملودرام»؛ نقل محفل پاتوق فرهنگی امروز مازنی‌ها
«حادثه، طنز و ملودرام»؛ نقل محفل پاتوق فرهنگی امروز مازنی‌ها
دومین روز از چهل‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر درحالی کار خود را در سینما سپهر مرکز استان مازندران آغاز کرد که در عمل توانست طرح تحریم و انزوا را طی دو مرحله، شکست داده و با استقبال قابل قبولی مواجه شد.

تیرنگ نیوز: دومین روز از چهل‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر درحالی کار خود را در سینما سپهر مرکز استان مازندران آغاز کرد که در عمل توانست طرح تحریم و انزوا را طی دو مرحله، شکست داده و با استقبال قابل قبولی مواجه شد.

جشنواره فیلم فجر محفلی نام‌آشنا برای دوستداران سینما در هر سطحی از علاقه، اطلاعات و تخصص محسوب می‌شود. حتی بسیاری از افراد که در روزهای دیگر سال کمتر به سینما سر می‌زنند، تلاششان بر این است که تماشای فیلم‌های جشنواره فجر را به دلایل مختلف از جمله داغ‌بودن فضای جشنواره، تازه بودن فیلم‌ها و همچنین اکران بدون تقطیع یا تغییر آن‌ها، از دست ندهند.

مازندران با سابقه درخشان در اکران فیلم‌های جشنواره فجر، از استان های پیشرو و قدیمی در این عرصه محسوب می‌شود و به گفته مسئولان حوزه سینمای استان، استقبال از این اکران‌ها نیز هر سال مطلوب و راضی‌کننده بوده است. امسال نیز با وجود هجمه های رسانه ای معاندین، سینمادوستان چراغ سینما سپهر ساری را روشن کردند.

در گام نخست، تلاش‌های بسیاری صورت گرفت تا فیلم‌های چندانی به این رویداد ارسال نشود. هدف از این کار آن بود تا جشنواره، از محتوا خالی شده و مدیران، مجبور به تعطیلی این رویداد شوند اما تعداد فیلم‌های ارسالی امسال، پنج فیلم بیشتر از سال گذشته بود.

در گام دوم اما تلاش شد تا سینماگران و به خصوص کسانی که فیلمی در جشنواره دارند، نسبت به تحریم این رویداد همت کنند. در این فضاسازی، تلاش‌های بسیاری صورت گرفت تا مردم و اهالی رسانه نیز توجهی به جشنواره نداشته باشند اما روز دوم جشنواره در ساری نشان داد که این تیر کاسبان تحریم نیز به سنگ خورد و جشنواره فیلم فجر در میان اقبال به طور خوبی از سوی مردم، اهالی رسانه و سینماگران، کار خود را در مازندران آغاز کرد.

اتفاقی که در روز دوم جشنواره افتاد، استقبال برای تماشای ۲ فیلم این روز بود. حضور علاقه مندان در سالن اکران فیلم نیز به سوژه بسیار خوبی برای عکاسان تبدیل شد تا جایی که بیشترین تصاویر مخابره‌ شده از روز دوم جشنواره چهل‌ و یکم درساری، مربوط به حضور پرشور جوانان در سالن سینما بود که کمتر صندلی خالی داشت و حتی کریدورهای منتهی به سالن اکران فیلم نیز با حضور جمعیت مواجه شده بود.

استقبال دهن پُرکن

«چرا گریه نمی کنی؟» علیرضا معتمدی و همچنین «هوک» حسین ریگی امروز در ۲ مقطع زمانی ۱۶ تا ۱۸ و ۱۸ تا ۲۰ امروز بر روی پرده سینما سپهر ساری رفت و استقبال از تماشای این فیلم ها خوب بود.

این میزان جمعیت از آن جهت مهم تلقی می‌شود که به طور عمده استقبال خوبی از روزهای آغازین جشنواره به عمل نمی‌آید. این اتفاق حتی از زبان چند مسول فرهنگی و هنرمند نیز رسانه‌ای استان هم عنوان شد که روز های آغازین جشنواره امسال، از روز نخست جشنواره سالیان اخیر، باشکوه‌تر بود.

چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر بعنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی سالانه در این عرصه از ۱۲ تا ۲۴ بهمن برگزار خواهد شد که ۲۴ اثر در بخش سودای سیمرغ به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت. شعار این دوره از رویداد هنری «اخلاق، امید و آگاهی» است، اما جشنواره امسال در شرایطی آغاز بکار نموده است که حواشی از جمله تحریم و عدم حضور برخی چهره‌های مطرح سینما و نبود فیلم‌های شاخصی از سینماگران بزرگ تحت تاثیر اعتراضات اخیر بر متن رویداد سایه انداخته و باعث شده است که رنگ و بوی جشنواره با سال‌های گذشته متفاوت باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دوره حضور کارگردانان جویای نام و حضور ژانرهای متفاوت می‌باشد. اکنون باید نشست و دید که آیا این آثار می‌توانند پس از کم رونقی این روزهای سینما نویدبخش درخشش پرفروغ سینما باشند و یا حال و هوای شور و شوق را به علاقمندان به سینما برگرداند ‌و آنها را با سینما آشتی دهد؟

جنگل پرتقال در صدر فروش

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به استقبال علاقمندان به حوزه فیلم و هنر در استان گفت: از میان ۲۰ فیلم اکرانی در نظر گرفته شده در جشنواره فیلم فجر مازندران تاکنون «جنگل پرتقال» پرفروش ترین فیلم در این استان را به خود اختصاص داده است.

حسین جوادی افزود: اکران فیلم‌های سینمایی چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در مازندران، از ۱۷ بهمن آغاز تا ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ در سینما سپهر ساری ادامه دارد و تاکنون ۳۰۰ بلیط فیلم جنگل پرتقال خریداری شده است.

وی ادامه داد : از ۲۴ فیلم اکران شده درجشنواره بین المللی فیلم فجر در تهران ۲۰ فیلم در مازندران به اکران گذاشته می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه جشنواره فیلم فجر در مازندران با فیلم ” آه سرد” از روز گذشته در سینمای سپهر ساری آغاز شده است، افزود:روزانه در سه نوبت ساعات ۱۶، ۱۸و ۲۰ اکران این فیلم های انجام می شود.

وی جدول اکران ها با روزی ۳ سانس در ساعات ۱۶، ۱۸ و ۲۰ نهایی شده است، افزود: امکان تهیه بلیت‌ به صورت برخط (آنلاین) فراهم شده است و علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به سایت های آی‌تیکت (iticket.ir)، ایران‌تیکت (irantic.com) و گیشه۷ (gisheh۷.ir) نسبت به تهیه بلیت اقدام نمایند.

جوادی قیمت بلیت برای هر عنوان فیلم را ۳۵هزار تومان عنوان کرد و گفت: در برگزاری این جشنواره استانی سعی شده تا فیلم های رده بالا جشنواره کشوری در سینما سپهر ساری به نمایش گذاشته شود که فیلم‌های سینمایی “جنگل پرتقال”، “چرا گریه نمی‌کنی؟ “، “در آغوش درخت”، “هفت بهار نارنج”، “سرهنگ ثریا”، “یادگار جنوب”، “شماره ۱۰”، “روایت ناتمام سیما”، “عطرآلود”، “هایپاور”، “هوک”، “اتاقک گلی”، “بعد از رفتن”، “آنها مرا دوست داشتند”، “وابل”، “گل‌های باوارده”، “پرونده باز است”، “غریب”، “کاپیتان و آه سرد” از جمله این فیلم‌ها است که طی هفت روز به روی پرده می‌رود.

وی با اشاره به اعلام با تاخیر برنامه اکران فیلم ها در جشنواره فیلم فجر در مازندران افزود: این موضوع باعث شد تا در روز نخست تا حدودی بر میزان خرید بلیت و حضور علاقمندان به هنر هفتم تاثیر بگذارد.

به گفته مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اکنون با مشخص شدن فیلم های اکرانی در این جشنواره و اطلاع رسانی در خصوص طریقه خرید بلیت ها توانسته است تا حدودی در جلب و جذب افراد برای خرید بلیت و دیدن فیلم ها تاثیر بگذارد.

براساس برنامه اعلامی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران روز گذشته و در نخستین روز اکران فیلم های فجر در مازندران “آه سرد” و ” هفت بهارنارنج” و در روز دوم اکران فیلم های جشنواره فیلم فجر در این استان، فیلم های “چرا گریه نمی کنی؟ ” در سانس های ساعت ۱۶ و ۲۰ و “هوک” در سانس ساعت ۱۸ در سینما سپهر ساری اکران شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا