جهنمی به نام میانکاله! / آقایان مسئول! خسته شدیم از اخبار آتش سوزی
جهنمی به نام میانکاله! / آقایان مسئول! خسته شدیم از اخبار آتش سوزی
گفته می شود چیزی حدود 50 آتش سوزی عمدی و سهوی در سال جاری در قسمت‌های مختلف میانکاله اتفاق افتاده و از این لحاظ عدالت حریقی رعایت شده یعنی اینگونه نبوده که قسمتی در آتش بسوزد و قسمتی در امان مانده باشد! بلکه سعی بر تنوع آتش سوزی در نقاط مختلف شده و این نشان از درایت و عدل خواهی متولیان امر دارد که حتی به این نکات جزئی اما مهم نیز توجه می کنند

تیرنگ نیوز- مجید ساجدی فر: تا همین یکی دو سال قبل، همه ما از شنیدن خبر آتش سوزی میانکاله که معمولا در گرمای طاقت فرسای تابستان حادث می شد، تعجب می کردیم و نگران می شدیم که چرا چنین شد، علل آتش سوزی چه بود و خلاصه اخبار مربوطه را تا اطفای حریق پیگیری می کردیم.

اما در یکی دو سال اخیر، از آنجا که هر ماه و هر هفته و هر روز، اخبار آتش سوزی در میانکاله را خوانده ایم و دیده ایم دیگر برای همه ما عادی شده و مانند سوژه ای که روتین و سوخته شده باشد، کمتر کسی تمایل به اظهارنظر و پرداختن درباره آن را دارد.

میانکاله، بهار می سوزد، تابستان می سوزد، پاییز می سوزد، زمستان می سوزد، آفتابی باشد می سوزد، ابری باشد می سوزد، باران ببارد می سوزد، باران نبارد می سوزد، خلاصه میانکاله کارش سوختن است! فقط می سوزد…

در این سال ها قسمت های وسیعی از میانکاله در آتش بی تدبیری و سهل انگاری برخی مسئولان و متولیان سوخت و نابود شد. البته برای کسی هم اهمیتی ندارد و دیگر همه به این روال جهنمی میانکاله عادت کرده اند.

حتی برعکس، اگر روزی خبر حریق در میانکاله را نشنوند، تعجب می کنند که واقعا چه شده است امروز خبر آتش سوزی در میانکاله نداریم! آیا غفلتی صورت گرفته؟ آیا ممکن است از دستشان در رفته باشد! آیا خبرگزاری ها کوتاهی کرده اند! و ده ها آیا و اما و اگرهای دیگر…

حقیقت این است دیگر چیزی به نابودی کامل این شبه جزیره نمانده تا خیال همه راحت شود و بروند پی کارشان. هرچه ما رسانه ها و فعالان محیط زیست و برخی دلسوزان میانکاله فریاد زدیم که آقایان به داد میانکاله برسید، نگذارید بمیرد جنگل، نگذارید محیط زیست و پوشش های گیاهی و درختچه های این جزیره نابود شود، اما کسی به مار دوش راست صخاک هم نگرفت و بی تفاوت از کنار آن رد شدند.

متولیان امر و نهادهای مربوطه گویا هیچ برنامه و اقدامات پیشگیرانه ای ندارند و امکاناتی هم که طبق معمول در کار نیست بنابراین فقط نگاه می کنند تا ببینند کجا دچار آتش سوزی شده که بروند با امکانات حداقلی شان که از عهد بوق به جا مانده است، اطفای حریق کنند.

و اینگونه شد که سال هاست آتش سوزی قصه تکراری میانکاله شده و هر روز به نوبت یا به حسب اتفاق قسمتی از آن می سوزد.

امروز تا این ساعت و این ثانیه، نوبت سوختن جزیره اسماعیل سای به عنوان تنها جزیره پناهگاه حیات وحش میانکاله بود و خبرهای منتشره حکایت از آن دارد که این جزیره هم در آتش سوخت!

درباره جزیره اسماعیل سای گفته می شود که طی دهه هفتاد و نیمه هشتاد به دلیل افزایش تراز آب خزر کاملا به زیر آب رفته بود و طی این سال‌ها بواسطه کاهش تراز توسعه پیدا کرده و حتی به قسمت شرق شاخه جنوبی پناهگاه حیات وحش میانکاه وصل شده است.

علی کلانه رئیس ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله در این باره گفت: «آتش سوزی در این جزیره که تنها جزیره پناهگاه حیات وحش میانکاله است از ظهر یکشنبه این هفته آغاز شده بود و محیط بانان با کمترین نیرو و ابزار بالاخره در نیمه‌های شب توانستند آتش را مهار کنند.

وی، مشکلات تردد به جزیره اسماعیل سای برای انتقال تانکر و لوازم موتوری، نیروی انسانی محدود، نبود تجهیزات بروز اطفای حریق و… را از جمله مسائل و دشواری های موجود برای کنترل آتش در این جزیره عنوان کرد و گفت: محیط بانان همه تجهیزات مهار را پیاده به جزیره منتقل کردند و با توجه به اینکه آتش در نیمه های شب مهار شد حجم خسارت ها قابل ارزیابی نبود و امروز از منطقه بازدید و میزان خسارت‌ها برآورد می‌شود.

پیش از این، آهنگری فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران نیز در گفت و گویی از وقوع آتش سوزی گسترده در جزیره اسماعیل سای میانکاله در ۱۵ کیلومتری ورودی جزیره خبر داده و گفته بود که محیط‌بانان به همراه دامداران مشغول مهار آتش هستند. وی همچنین از مشکل انتقال امکانات و تجهیزات و حضور ماموران محیط زیست به همراه دامداران با ابتدایی ترین وسایل نیز اشاره کرده بود.

ساعاتی بعد، مدیرکل محیط زیست مازندران هم در گفتگو با فارس خبر از مهار آتش در این منطقه داده و گفت: برای جلوگیری از شعله‌ور شدن آتش تعدادی از همکاران ما در منطقه حضور دارند.

وی درباره میزان خسارت و حجم آتش‌سوزی، گفت: اطلاع تکمیلی در این ارتباط باید جمع‌آوری شود؛ در حال حاضر همه دغدغه ما مهار آتش بوده که انجام شده است.

به هر حال این حواشی و اظهارات، قصه تکراری و هر روزه است که از رسانه ها منتشر می شود. معمولا بومیان خبر آتش سوزی می دهند، مسئولان و متولیان می گویند نیرو و امکانات نداریم فعلا خودتان اقدام کنید تا نیروهای ما برسند، رسانه ها پیگیر می شوند و در نهایت خبر اطفای حریق با دستان خالی از سوی مسئولان منتشر می شود!

گفته می شود چیزی حدود 50 آتش سوزی عمدی و سهوی در سال جاری در قسمت‌های مختلف میانکاله اتفاق افتاده و از این لحاظ عدالت حریقی رعایت شده یعنی اینگونه نبوده که قسمتی در آتش بسوزد و قسمتی در امان مانده باشد! بلکه سعی بر تنوع آتش سوزی در نقاط مختلف شده و این نشان از درایت و عدل خواهی متولیان امر دارد که حتی به این نکات جزئی اما مهم نیز توجه می کنند!

در پایان از آنجا که هر گونه توصیه و راهکاری دستگاه های مربوطه بی فایده است از سر درد، پیشنهاد می کنیم برای حریق های سال آینده، لیست و جدولی تهیه شود و در آن قید گردد که هر روز یا هر هفته کدام قسمت از میانکاله دچار حریق گردد و این روند تا نابودی کامل این حیاط وحش ادامه یابد. خیلی ممنون